Podpora zelené energetiky – stát nemusí rozdávat ze „svého“

Vláda nedávno podle zpravodajství ČTK [1] snížila „státní“ příspěvek podpory obnovitelných zdrojů na 9,7 miliardy korun. Podle Aliance pro energetickou soběstačnost mohl zůstat „státní“ podíl vyšší, kdyby se politici v minulosti nepřipravili o příjem z aukcí emisních povolenek. Během obchodovacího období v letech 2013-20 totiž zhruba polovinu emisních kreditů v hodnotě 50-70 miliard korun získají velcí znečišťovatelé zdarma.

Uhelná elektrárna Prunéřov, ČEZ, foto: ČEZ
Uhelná elektrárna Prunéřov, ČEZ, foto: ČEZ

Zdrojem části „státní“ podpory obnovitelných zdrojů jsou například příjmy z takzvané solární daně. Další části tvořila také zpětná darovací daň na emisní povolenky rozdané elektrárenským a dalším firmám zdarma v letech 2011 a 2012.

Právě část za emisní povolenky nebude moci stát čerpat, protože začíná nové období systému obchodování s emisními povolenkami. Pokud by se předchozí vláda nerozhodla rozdat velkým znečišťovatelům emisní povolenky v hodnotě 50-70 miliard „zdarma,“ pak by mohla využít část prostředků k doplnění podpory obnovitelných zdrojů z těchto příjmů.

Diskutabilní je také argumentace ministerstva průmyslu, ve které varuje před rostoucími náklady na podporu obnovitelných zdrojů. Částka by mohla být nižší, kdyby se v letos přijatém zákoně o podporovaných zdrojích neprodloužila podpora spoluspalování biomasy s uhlím v nízkoúčinných elektrárnách ČEZ do roku 2015.

Současně vláda plánuje, že podpoří pomocí dotací budování obřích spaloven za desítky miliard korun. Ministerstvo průmyslu také ve Státní energetické koncepci navrhuje dotace pro další reaktory v Temelíně, které mohou v příštím desetiletí zdražit domácnostem elektřinu o deset procent (konzultační společnost Candole Partners odhaduje, že by si rodiny musely ročně připlatit až 1500 korun).

„Podpora nového průmyslového odvětví něco stojí. Na druhou stranu jde o transparentní systém příspěvků na postupný růst obnovitelných zdrojů, které pomáhají snižovat znečištění, nebo budovat naši nezávislost na dovozu energetických surovin z Ruska. Ideálním řešením by bylo odstranění skrytých dotací pro uhelnou nebo atomovou energetiku. Obnovitelné zdroje by se tak prosadily na trhu bez podpůrných mechanismů. K takovému kroku však ministr Kuba nenašel odvahu a naopak v energetické koncepci navrhuje zavedení dotaci pro nové reaktory,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

[1] http://www.financninoviny.cz/zpravy/vlada-schvalila-podporu-obnovitelnych-zdroju-proud-zdrazi/856850

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *