Solární generátory přibližují žákům v Africe moderní výuku

Jak přiblížit moderní výuku žákům v rozvojových zemích? Donedávna ještě neřešitelný problém, protože počítačové učebny, chemické laboratoře a praktické technické dílny představovaly z hlediska vydání organizací podporujících vzdělávání v Africe příliš velkou položku. Teprve nyní, kdy se profesor Tony Rest z univerzity v Southamptonu pokusil realizovat inovativní projekt, se odborné předměty přiblížily studentům takřka na dosah ruky. Klíčem se staly počítače poháněné solárními generátory.

Vybavení škol v Africe bohužel nedává prostor pro navazující vzdělání. Zdroj: WP, kiell & daniel
Vybavení škol v Africe bohužel nedává prostor pro navazující vzdělání. Zdroj: WP, kiell & daniel

Názornost výuky představuje ve školách v zapadlých zemědělských oblastech obrovskou bariéru. Těžko vystačíte jen s křídou a tabulí, když například chcete demonstrovat žákům chemickou reakci, nebo předvést matematický model.

A právě tato bariéra způsobuje, že se v rozvojových zemích sice může zvýšit celková gramotnost obyvatel, ale sotva se vybudují předpoklady pro nějaké navazující odborné vzdělání.

Pochopitelně jsou důvody především finanční: chemikálie a laboratorní sklo jsou natolik nákladné, že studenti nemají možnost si sami vyzkoušet některé experimenty. Přeci ale jen existuje cesta, jak jim pokusy, a nejen ty chemické, ukázat.

Rest společně s kolegou pedagogem Keithem Wilkinsonem, který vyučoval na škole v Lusace v Zambii, sestrojili jednoduchý, malý a především levný solární systém. Z přenosných solárních panelů a generátoru přechází energie do mini-dataprojektoru, a tak je možné na přenosné obrazovce ukázat to, o čem by se jen velmi nezáživně teoretizovalo.

„Prostý nedostatek elektřiny snižuje pravděpodobnost, že se studenti ve výuce posunou někam dál,“ říká Rest. „Náklady na benzínové generátory elektřiny jsou ale hodně nad možnosti venkovských škol. Sluneční energie, která by poháněla malý přenosný systém, je mnohem efektivnější variantou.“

Většina průmyslově vyráběných data a video projektorů potřebuje příkon 200-300 wattů, takže vynález malého systému na 50 wattů učinil techniku výuky dostupnější. Nyní si mohou studenti v Africe multimediální technikou rozšířit obzory, ať už jde o fyziku, chemii nebo matematiku.

„Spoustu věcí musí studenti alespoň vidět, aby si znalosti osvojili,“ říká Rest. „Kromě základních předmětů teď můžeme žákům předvést i věci z řemeslných oborů, například strojírenství či truhlařiny.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *