Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
16. 5. 2013 v rubrice Biopotraviny

Čerstvé české mléko ve skleněných lahvích už nějakou dobu na českém trhu chybělo. Nyní se po letech opět vrací a oživuje tak tradici vysoké kvality, skvělé chuti mléka a unikátního designu lahví.

Čerstvé české mléko ve skle, foto: BOHEMILK, a.s.

Čerstvé české mléko ve skle, foto: BOHEMILK, a.s.

Česká mlékárenská společnost BOHEMILK a.s. a česká pobočka světové jedničky ve výrobě skleněných obalů O-I Sales and Distribution Česká republika s.r.o. uvádějí na tuzemský trh novinku – čerstvé české mléko ve skleněných lahvích.

Zvyšující se poptávka spotřebitelů po kvalitních potravinách vyrobených v Česku byla dalším důvodem, proč se kvalitní novinka již brzy objeví na pultech obchodníků. Polotučné (1,5% tuku) a plnotučné (3,5% tuku) čerstvé mléko od volně pasoucích se krav v Orlických horách se prodává ve skleněných lahvích o obsahu 0,75 litru a má trvanlivost 21 dní.

Čerstvé české mléko nabízejí řetězce Interspar a Globus, v nejbližší době by mělo být k dostání i u dalších řetězců. Mléko ve skle v sobě kombinuje českou tradici, nejvyšší kvalitu, šetrné zpracování a originální způsob plnění – to vše s důrazem na českou značku.

Skleněná láhev o obsahu 0,75 l váží 300 gramů a svým jedinečným tvarem navazuje na českou tradici. Oproti minulosti je však láhev lehčí a nevratná. Sklo je tradiční obal, používaný již stovky let, vyrobený pouze z přírodních surovin, což mléku zaručuje nezměněnou chuť a jeho zdravé uchování. Sklo je také absolutně inertním, neaktivním materiálem, a tak nedochází k migraci částic z obalu do mléka a naopak. Sklo je nekonečně recyklovatelné,“ uvádí Adriana Ryjáčková, Regional Marketing Manager z O-I Sales and Distribution Česká republika.

Díky unikátnímu šetrnému zpracování, nejmodernější technologii plnění a vlastnostem obalového skla si kravské mléko zachovává svoji přirozenou podstatu – vysokou kvalitu, čerstvost a jedinečnou chuť.

slečny mlékařky

Hostesky předvádějí nové čerstvé mléko ve skle, foto: BOHEMILK, a.s.

Výroba našeho čerstvého českého mléka ve skle je skutečně výjimečná. Vysoké kvality mléka bez konzervantů dosahujeme zcela jedinečnou a originální technologií plnění lahví, která zachovává více vitamínů a dalších výživných látek a zároveň umožňuje dobu trvanlivosti mléka až 21 dní,“ vysvětluje Jitka Janurová, obchodně-marketingová ředitelka z BOHEMILK, a doplňuje: „Unikátní je také řešení uzávěru, takzvaný twist off. Při prvním otevření musí klapnout.

Klapnutí víčka signalizuje správné uzavření výrobku, souvisí s dokonalou bariérou vůči kyslíku, kterou víčko společně s ultra čistou a vysterilovanou lahví vytváří. Kyslíková bariéra zabraňuje oxidaci tuku a umožňuje tak delší dobu trvanlivosti.

Z designového hlediska je zajímavé umístění informací pro spotřebitele, které jsou uvedeny z většiny právě na víčku, aby vynikl čistý design láhve. Víčko také zabraňuje absorbci pachů z ostatních potravin v chladničce.

Stejně jako každou jinou čerstvou potravinu, i novinku v podobě čerstvého českého mléka je nutné po otevření uchovávat v chladničce a co nejrychleji spotřebovat.

tisková zpráva
 redakce
Diskuse
 1. István Fekete:

  Dobrý deň—Opočenské plnotučné čerstvé mlieko kupujem v Kauflande Komárno a nosím na Balaton kde t.č.sa zdržujem.Je to veľmi chutné príjemné mlieko a aj flaše používame ,teraz na paradajkový pretlak.Gratulujemm výrobcovi za nápad a za výrobok..

 2. siki:

  vratnost lahvi je jasne napsana v clanku,

 3. Helena O.:

  Zázrak století, mléko ve skle. Opravdu úsměvné pro nás pamětníky. Je zajímavé, že pivo se ve skle prodává stále a mléko po padesáti letech se začalo prodávat jako novinka.

  • Zdena Nezníková:

   Mlieko v skle je super. Pijem teraz vaše bohemilk, lebo je jediné v skle u nás na Slovensku a všetky fľaše odkladám, lebo mi je ich ľúto vyhodiť, neviem dokedy – škoda, že nie sú vratné

 4. andrea:

  kam jsme to dospěli,jzd v háji,kravíny chátrají a vše k nám dováží,aby toho nebylo málo vše je otrávené či prohnané éčkami a místo jahod v jogurtech nám tam dávají broučky které barví -karmín doporučuji serial s názvem A DOST!

 5. josef:

  Ti dotyční,kteří zde obhajují nevratnost lahví,o tom vědí dost málo a je smutné,když ventilují svoje bajky. Předně si uvědomme,že nikdo nejezdí autem zvlášť vracet lahve.Ty se berou s sebou,když se jde na nákup.Takže žádné jízdy navíc.Stejně tak co veze rozvozní auto,když se vrací do mlékárny?Nic.Dříve místo NIC vezlo vrácené prázdné lahve.Tedy zase žádná cesta navíc.Víte,co znamená recyklace skleněné lahve?Přece roztavení skla.Recyklací skleněné lahve tedy spálíme mnohokrát více energie a vytvoříme mnohem více škodlivin,než provozem myčky,která ji umyje.Báchorkám o bezpečném spalování jedovatých sloučenin mohou věřit jen ti,kteří svého času věřili v neškodnost DDT a bezpečnost Černobylské elektrárny.Pro nás ostatní podotýkám,že se tragicky zmýlili.Co se týče pytlíků na mléko,ty nebyly zavedeny z důvodu úspornosti,ale abychom dohnali a předehnali Západ.Skleněná láhev se použila v průměru 50x,než se rozbila.Výrobní cena 1kčs.Na zabalení 1.l mléka 2haléře.Výrobní cena pytlíku byla 12haléřů…Rozbitou láhev většinou někdo uklidil,aby se nikdo nepořezal.Pytlík se klidně pohodil,ti čistotnější jej spálili v kamnech.Dodnes tak končí mnoho PETlahví i krabic od mléka a džusů.Plnou recyklaci umělých hmot ještě nikdo nedokázal.Tolik pro ty,kdo zahořeli pro jiné obaly,než skleněné.Jediný kvalitní a neškodný obal na nápoje je skleněná VRATNÁ láhev.Nic srovnatelného dosud nikoho nenapadlo.

 6. druhotné využití:

  Lahve schovávám, obsah 0.75 se výborně hodí na domácí ovocné šťávy a sirupy (bezinkový, rybízový, rakytníkový…). Stačí vysterilizovat v troubě a horké naplnit.

 7. marie:

  dobry den,ja bych s chtela ,zeptat,zda se budou opet vykupovat sklenenene lahve od mleka,mam jich uz nekolik a je mi to skoda vyhodit,a pokud se vykupuji tak kde se mohu obratit.Dekuji predem.

  • P_E_T:

   Hledala jsem tutéž informaci a jelikož se ve článku píše, že jsou nevratné, tak je jdu vyházet do skla. Ale vzhledem k tomu, že jsou nevratné a ještě jsem si sž teď všimla, že 0.75L, tak se vracím k petkám.

 8. linda:

  Ja mam takovou chut,uz dlooooooooouho na normalni kysku.Vozili nam 2X denne mleko,fofrem jsme ho museli uklidit do chladaku,aby nezkyslo a ted.Snad se tohle mleko dostane brzy i k nam do zapadakova a letim pro nej

  • Vzpomínka:

   Stačilo by si s konvičkou skočit k nějakému soukromému zemědělci pro čerstvě nadojené mléko od jeho krávy. Problém je jen trochu v tom, že krav podstatně v našich krajinách ubylo. Navíc i před několika lety vybudované automaty na prodej čerstvého mléka také zkolabovaly, a tak nezbývá než čekat až se mléčný trh znovu vzpamatuje, anebo hledat toho vlastníka nějaké dojné krávy.

 9. Carlos:

  Škoda, že ty lahve nebudou zálohované, apk by to bylo ještě i ekologičtější. Sice by to vyžadovalo další investice do čistící technologie, ale myslím, že by to mohlo výrazně zvíšit atraktivitu produktu, navíc by možná z dlouhodobého hlediska mohlo dojít ke snožení ceny produktu, ale to nevím, otázka, kolik by stálo čištění lahví atd.

  • Jarduk:

   Otázka do pranice. Ste si jist, že varianta výkupu by spotřebovala méně energie, tím pádem byla ekologičtější. Spousta lidí by místo vyhození flašky do místního „skla“ jela autem vrátit flašky, ty musí minimálně přetřídit automat, někdo to vzadu paletovat, odvézt na čištění, vyčistit, poslat zpět…

   • Vzpomínka:

    Určitě máte pravdu. Proto také lahve byly v 70.letech nahrazeny igelitovými pytlíky – výrobně jednodušší, logistika jednodušší, uživatel obsah spotřeboval a pytlík zahodil do odpadu. No a na skládkách se tyto pytlíky budou ještě cca 200 let rozkládat. Sice bylo ekonomické, ale ještě děti dětí Vašich dětí budou mít ve vzduchu pěknou vzpomínku na naši dobu.

    • anonym:

     …do dekády se začnou skládky těžit pro spalovny.

     • Vzpomínka:

      Tak to s tím budou mít dost práce – vybírat celé stavby, konstrukce a plechy, sklo a ostatní nespalitelný odpad, kterého na těchto starých skládkách je většina. No ale budiž, aspoň ty nebezpečné odpady (asfalt, PVC, barvy, chemické látky atd.) budou rychle spáleny a nebudou znečišťovat podzemní vody. Jen nevím, kde se všechny ty haldy budou spalovat, když v ČR máme zatím jen 3 spalovny komunálního odpadu. Ale mohou se po dovybavení využít i kotle uhelných elektráren.

     • Kuba:

      No kéž by tomu tak bylo, v tomhle máme bohužel velké mezery. Dobrý systém mají ve Švýcarsku, kde je už od roku 2002 zakázáno skládkování, byly zde postaveny obrovské spalovny a vše se spaluje a zužitkovává na výrobu tepla. Co jde, tak se samozřejmě recykluje. Dokonce teď Švédové shánějí další odpad, jelikož kapacity spaloven jsou stále nevyužité, takže jejich nabídku využijí přilehlé státy.
      Spalování je sice věc dobrá, velice potřebná, odpad se významně redukuje, ale zbývá popílek, který je taky třeba někam ukládát. Takže ten jediný se asi ve Švýcarsku skládkuje.

     • Kuba:

      Ještě k těm vratným lahvím: Ano, je jistě pravda, že dříve byly vratné lahve a mělo to něco do sebe, navíc se to nejspíš opravdu i dost vyplatilo.
      Dnes by to sice možná působilo hezky, ale je dobře, že ty lahve jsou nevratné. Dnes totiž hodně výrobců od vratných obalů ustupuje, je to ztrátové a vyplatí se lahve raději dávat do kontejneru a recyklovat rovnou. Dneska jsou kontejnery na sklo téměř všude, takže tomu nic nebrání. Můžete namítnout, že ve pivo je stále ve vratných lahvích, jenže zde je to podobné, známý pracuje v pivovaru a prozradil, že dnes pivovary vratné lahve nepoužívají už ne ani tak kvůli tomu, že je to ekologické, ale především kvůli tradici, místním zvyklostem.

    • lada:

     svatá pravda

     • le:

      není to ztrátové , ale vše je o pohodlnosti a lenosti výrobců , obchodníků a nás spotřebitelů !já osobně kupuji nápoje jen ve skle a výběr je ! podívejte se kolem sebe! samá plastová lahev a igelitový pytlík

 10. Vzpomínka:

  Za mého mládí se ve skleněných lahvích prodávalo mléko (1l a 0,5l), 6% a 12% smetana, 33% šlehačka, výborné jogurty, kefír a podmáslí. Všechny lahve byly vratné a ceny výrobků lidové.
  Pokud se lahvové mléko dalo na okno tak zkyslo, osolilo se a opepřilo a byl z něho lahodný nápoj – kyška.
  Dnešní mléka jsou ekologický hnus, který se nedá pít.

  • hariprasad:

   No jo, UHT mléko zhořkne a ani se to nesrazí. Ze zkyslého mléka se dal dělat měkký a tvrdý tvaroh.

  • Helena O.:

   Ano je to tak. V dobách mého mládí nebyly potraviny trvanlivé, ale za to kvalitní. Mléko bylo opravdu mléko a ne obarvená tekutina na bílo. Nyní naši výrobci objevují ,,Ameriku“.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz