Bioabecedář Hanky Zemanové: Bio není jen hloupost

Na českém trhu je knih zaměřených na oblast a stravování vůbec jako šafránu. Po Biokuchařce, kterou Hanka Zemanová začínala, se předloni objevila další kniha této propagátorky zdravé výživy – Bioabecedář Hanky Zemanové.

BioAbecedář je nová kniha autorky Biokuchařka Hanky Zemanové. Celobarevná kniha v pevné vazbě má 440 stran a lze ji na internetu sehnat od cca 550 Kč.
BioAbecedář je nová kniha autorky Biokuchařka Hanky Zemanové. Celobarevná kniha v pevné vazbě má 440 stran a lze ji na internetu sehnat od cca 550 Kč.

Kniha je s blížícím se začátkem září, tedy měsícem biopotravin, ideální průvodce pro všechny, kteří chtějí žít zdravěji, dozvědět se něco více o , které denně konzumují, vyzkoušet méně známé alternativy běžně používaných ingrediencí nebo si prostě jen pochutnat.

Hanka Zemanová v knize také vysvětluje proč jsou biopotraviny a vůbec bojkot různých chemikálií správnou cestou a uvádí: „Možností, jak žít ohleduplněji k přírodě, je celá řada. Biopotraviny jsou jen jednou z nich.“

A sama autorka nezůstává jen u slov, připojuje vlastní poznatky a doporučení, ze kterých je jasné, že Hanka Zemanová píše o potravinách, které její rodina ráda jí.

je psaná zajímavě, vše je vysvětleno jednoduše a logicky. Čtenář se dozví, proč je třeba mléko pro někoho lékem a pro jiné jedem, nebo že je velký rozdíl v tom zda je pečivo celozrnné nebo vícezrnné.

V knize se také dočtete, že některé reklamy v souvislosti se zdravím mohou lhát. Autorka nejen uvádí, co je dnes v našem stravování špatně, ale rovnou také nabízí zdravější cestu kterou se lze vydat.

V knize nechybí ani názory odborníků a velkým přínosem jsou internetové odkazy. Jelikož jsou biopotraviny v českých podmínkách stále považovány za něco jako exotický luxus, díky zmíněným webovým stránkám se zájemci dozví více zajímavostí či praktických informací a mohou si popisované biopotraviny rovnou i zakoupit v některém z uvedených e-shopů.

Na konci každé kapitoly se pro přehlednost rekapitulace, kde jsou v několika bodech shrnuty ty nejvíce podstatné informace. Byla by však škoda číst pouze tato shrnutí, kniha je totiž zajímavými a užitečnými informacemi doslova nabitá.

Knihu dále doplňují povedené fotografie, ať už jde o samotné potraviny nebo o fotky „ze života“, kde malá Natálka, dcera Hanky Zemanová, konzumuje svačinky z biopotravin. Místo v knize si našla třeba i fotografie domácího mlýnku na obilí, který má autorka doma.

V knize je poměrně hodně reklam, což může někoho obtěžovat, ale stejně tak to může sloužit také jako cenná inspirace a vodítko před potenciálním nákupem.

Uprostřed knihy se nachází encyklopedická část, kde se čtenář setká s mnoha známými i neznámými potravinami. Dozví se zde, co obsahuje, co dokáže a na co se používá amarant, fazole azuki nebo kuzu a arrowroot.

Vše doplňují časté otázky a dobré rady, nechybí ani upozornění pro koho daná potravina nemusí být vhodná. Příznivci biopotravin jistě ocení sloupky „Co najdete v obchodech“, doplňující každou rostlinu, nebo chcete-li potravinu v této rubrice.

Uvařte si biooběd!

Přestože i ve výkladové části knihy jsou tipy na dobrá jídla a třeba i svačiny, hlavní recepty jsou v poslední – třetí – části BioAbecedáře. Suroviny, které jsou zde jmenovány, bude pro některé z nás možná trochu těžší sehnat, ale odměnou bude jídlo trochu jiné. Tofu asi najde každý i ve svém obchodě.

Biopekárna Zemanka patří k nejznámějším u nás, na fotce rodinný tým, foto: Biopekárna Zemanka
Biopekárna Zemanka patří k nejznámějším u nás, na fotce rodinný tým, foto: Biopekárna Zemanka

Ale věděli byste z hlavy, kde koupit řasy kombu nebo wakame pro zimní ovesnou posilující polévku? A co takhle dýni Hokkaido pro dýňovo-čočkovou polévku? Ale samozřejmě zde nejsou jen polévky, je zde také třeba salát z quinoy s černými olivami nebo uzený tempeh s bramborami a houbami…

Možná se bude jídlo zdát „na první kousnutí“ poněkud zvláštní, možná zdravější, možná také ne, ale určitě bude jídlo podle bio-receptu jiné. Navzdory absenci různých aromatů, barviv a dochucovadel – samozřejmě chemických – je chuť obvykle výraznější.

Tím si rodina více pochutná, pokud se dokáže oprostit od myšlenek na „normální“ jídlo. Otázkou, na kterou si musí každý odpovědět sám je, jestli lepší chuť vyváží vyšší cena – biopotraviny jsou totiž stále asi dvakrát dražší než konvenční potraviny.

V září, které je tradičním měsícem biopotravin, však probíhá spousta akcí, mimo jiné i slevových. Zdá se tedy, že právě nyní bude ta nejlepší příležitost zkusit, zda je bio správnou volbou a pak se rozhodnout…

Jeden myslel na “Bioabecedář Hanky Zemanové: Bio není jen hloupost

  • 28. 8. 2012 (13.02)
    Trvalý odkaz

    Něco takového už delší dobu hledám, díky za inspiraci!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *