Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29. 6. 2010 v rubrice Architektura

Australská architektonická kancelář Woods Bagot ve spolupráci s Buro Happold vyvinula nový počítačový program Zero-e. Je určen pro všechny architekty a má za cíl usnadnit jim navrhování moderních, šetrných budov. pokračování…architektura - Woods Bagot Zero-E

Program nazvaný Zero-e umožní architektům navrhovat pro své budovy fotovoltaické elektrárny, solární termální vytápění nebo ohřev vody, bioplynové palivové články, recyklaci vody a další vymoženosti. Dále si designéři mohou nastavit požadavky na spotřebu energie a vody a program sám navrhne nejvhodnější řešení pro umítění, tvar a orientaci budovy.

Podle architektů z Woods Bagot mají nové stavby nejenže šetřit, ale dokonce i zlepšovat okolní životní prostředí. Musí za rok vyrábět více energie než spotřebují, stejně šetrně zacházet s vodou a recyklovat své vlastní odpady.

Ačkoliv podobný software už je dnes k dispozici, žádný se nezabývá problematikou šetrných budov natolik komplexně. Zero-e umožňuje skloubit práci architekta a inženýra dojednoho 3D modelu, ve kterém je možné upravovat parametry budov a optimalizovat je. Tvůrci Zero-e doufají, že tímto přispějí k lepší budoucnosti našich měst.

zdroj: fastcompany, WoodsBagot
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz