Sky Village – zelený věžák z kostek

, zdá se, je nevyčerpatelným hřištěm architektů v ohledu na ekologický přístup k budovám. Studia MVRDV a ADEPT Architects stojí za odvážným návrhem nazvaným Sky Village. Má jít o 116 metrů vysoký věžák – „skládačku“, která může být poskládána z jednotlivých „zelených“ kostek. Rødovre je nezávislá obec spadající pod Kodaň, a Sky Village je vítězným projektem nedávno proběhlé soutěže o úplně první věžák pro tuto oblast. Hlavní princip budovy spočívá v tom, že jednotlivé stavební prvky jsou na sobě nezávislé. Fungují jako jednotlivé byty, které k sobě mohou být připojeny v různých konfiguracích. To umožňuje maximalizovat dostupný prostor a jednoduše měnit konfiguraci podle přání zákaníků a stavu trhu.  

Kodaň - Sky Village


Architektonická studia navrhla Sky Village tak, aby v ní mohly být byty, kanceláře, restaurace, ale třeba i hotel. Flexibilita je jedním z klíčových prvků návrhu. Každý „pixel“, jak jednotky svého věžák pojmenovali architekti, má plochu zhruba 60 metrů čtverečních. Všechny pixely jsou poskládány kolem centrálního jádra budovy. V podstatě jde o takovou malou vesničku rostlou do výšky. Samozřejmostí je využití , 40% použití recklovaného betonu pro základy, plus budovy má obsahovat řadu technologií oblasti .
Kodaň - Sky Village
Někteří čtenáři magazínu Inhabitat však upozorňují, že z hlediska konstrukce nebude Sky Village rozhodně nic jednoduchého a nezávidí jejím návrhářům, až to budou muset celé „nakreslit“. Také je otázka, jak bude vlastně probíhat pohyb po budově a vstup do jednotlivých apartmánů. Všichni se v zásadě shodují, že postavit takovou budovu možné je, ale není to příliš prozíravé.
Kodaň - Sky Village
Kodaň - Sky Village

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Sky Village – zelený věžák z kostek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *