Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Říj

Podle americké agentury pro ochranu životního prostředí průměrná domácnost spotřebuje 20 – 30 % veškeré své energie na ohřev vody. Nejhorší však je, že lidé spoustu horké vody vyrábí zbytečně, a ta nám tak bez užitku utíká do odpadního kanálu. Právě zde můžeme dostat část energie z teplé vody zpět. Jednou z možností je využít systém Power Pipe, česky něco jako energetické potrubí. Jde vlastně o cívkový výměník tepla, který zachytává tepelnou energii vody a používá ji pro zpětný ohřev vody.

Power Pipe

Power Pipe27.
Říj

České republice je v současnosti v provozu zhruba sto padesát bioplynových stanic. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR do budoucna počítá s provozem maximálně 360 těchto zařízení, podle odborníků je to však stále velmi málo. Daných zařízení pro výrobu tepla a elektrické energie z obnovitelných zdrojů by totiž v tuzemsku mohlo fungovat až třikrát více.

bioplynová stanice Viessman, foto: Prosun

bioplynová stanice Viessman, foto: Prosun27.
Říj

Společnost Apple, známá především díky chytrému mobilnímu telefonu iPhone, tabletu iPad nebo počítačům MacBook, postaví u svého datového centra v Maidenu v Severní Karolíně solární farmu. Pokryje 171 akrů volné půdy.

Solární elektrárna, foto: Conergy

Solární elektrárna, foto: Conergy26.
Říj

Německo se odhodlalo k vypnutí jaderných elektráren k roku 2022. Už dnes se proto musí připravit na budoucnost bez jaderné energie. A pilně na tom také pracuje. Dne 25. října byla spuštěna první hybridní vodíkovo-větrná elektrárna.

Enertrag - větrná turbína elektrárna vyrábějící vodík. foto: Enertrag

Enertrag - větrná turbína elektrárna vyrábějící vodík. foto: Enertrag25.
Říj

Dokážete si představit energii obsaženou v každém lidském kroku? A co v tisících nebo deseti tisících krocích? Lidé z firmy Pavegen Systems si takovou energii nejen, že dokáží představit, ale rozhodli se ji smysluplně využít. Společnost Pavegen za tímto účelem vyvinula speciální dlažební kostky, které dokáží přeměnit kinetickou energii lidského kroku na elektrickou. Není v tom žádné kouzlo, jedná se o dobře známy princip výroby elektrické energie, jen doveden do komerčně použitelného produktu.

Piezoelektrická dlaždice od firmy Pavegen Systems

Piezoelektrická dlaždice od firmy Pavegen Systems24.
Říj

Ing. arch. Pavel Fojt se od roku 1990 zabýval výrobou modelů architektury. Práce ho postupně zavedla až k výrobě reklamy a reklamního značení. Přesto, k architektuře má dodnes blízko. Před pěti lety si postavil tzv. ostrovní dům. Tedy rodinný dům bez přípojek plynu, vody nebo elektřiny, který je plně soběstačný. Přesto Fojt pragmaticky říká, že elektřina ze zásuvky je pořád nejlevnější.

Ostrovní dům architekta Pavla Fojta, foto: Pavel Fojt

Ostrovní dům architekta Pavla Fojta, foto: Pavel Fojt24.
Říj

Státní instituce, firmy i soukromé osoby čím dál více umisťují solární panely na střechy budov nebo průmyslových hal. Avšak ne každá střecha je ideální pro instalaci solární elektrárny. Vědci z univerzity z Gothenburgu ve Švédsku vyvinuli počítačový program, který dokáže graficky vyhodnotit intenzitu slunečního záření na jednotlivých střechách. Může jít o střechy celých měst, městských čtvrtí nebo i jednotlivých domů. V době stoupajících cen energie, kdy se bojuje doslova o každou kWh elektrické energie, bude podobný matematický model velkou pomocí.

Grafický výstup z programu SEES

Grafický výstup z programu SEES21.
Říj

Většina lidí z počítačové branže zná tzv. Moorův zákon. Ten říká, že výkon procesorů se každých 18 měsíců zdvojnásobí. Dnes už je ale výkon téměř vedlejší. S masivním nástupem přenosných zařízení jako jsou mobily, tablety a smartphony se mnohem důležitější stala otázka energetické efektivity. Tu sleduje tzv. Koomeyho zákon.

CPU - počítačový procesor, foto: sxc.hu

CPU - počítačový procesor, foto: sxc.hu
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz