Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Zář

kniha Pasivní rodinný dům - Mojmír Hudec Kniha je určena široké veřejnosti a pro investory rodinných domů jako základní publikace pro orientování se v problematice pasivních domů. Je zaměřena přímo na pasivní domy. Stručnou a jasnou formou informuje proč stavět v pasivním standardu a jaká hlediska je třeba zvažovat při projektu domu.

Přináší informace o materiálových variantách i o doplňkových konstrukcích. Jaká jsou vhodná řešení konstrukcí od základů až po střechu, jak zajistit energetickou soběstačnost domu i jak lze případně řešit například zpětné využívání vody to vše se čtenář v knize dozví. Samozřejmostí je i kapitola věnovaná ekologickému řešení stavění pasivního domu a prokazování pasivního standardu budov. Kniha vychází v nakladatelství GRADA Publishing a.s.30.
Zář

Z prestižní londýnské Royal College of Art vzešel zajímavý nápad na nafukovácí vznášející se „oblaka“ vyrábějící . Všechno začalo v rámci workshopu „Sunny Memories“, který inicializovalo několik švýcarských technických institucí. Zaměřením designérských dílen bylo využít nejnovějšího objevu v oblasti solárních článků, totiž nátěrem nanášené .
nafukovací oblaka
Giuseppe Guerriero a Kai Rover z RCA proto navrhli nafukovací vzdušné „matrace“ pokryté právě touto jedinečnou substancí. „Oblaka“ by se měla stát přirozenou součástí městské zástavby, např. v parcích, kde budou stínit, ale zároveň vyrábět elektřinu. „Barevné, vzdušné a společenské,“ tak je popisují sami tvůrci. Samozřejmě, že své využití by tyto designérské kousky našly především v zemích se silným slunečním svitem.29.
Zář

Jeden z hlavních japonských mobilních operátorů, společnost NTT Docomo, se přidala ke stále populárnějšímu trendu ekologických . Společně s výrobci a Olympus vytvořila novou řadu dřevěných mobilních telefonů TOUCH WOOD. Nápad pochází od hudebníka Ryuichi Sakamota, interface byl zase inspirován fotografem Mikiya Takimotem. jsou vyrobeny přebytkového dřeva vznikajícího při pravidelné údržbě lesů. K vidění naživo budou nové telefony na výstavě Telecom World 2009 v ve od 5. do 9. října.

mobilní telefony TOUCH WOOD25.
Zář

V současné době největší vojenské operace probíhající na území Afghanistánu a Iráku mají spoustu věcí společných a jednou z nich je i celodenně žhnoucí slunce. Vojáci si pak nejspíš musejí připadat jako tažné muly, když s sebou na jednotlivé mise tahají jako součást zhruba 45 kg až 70 kg výstroje také těžké baterie.
britská armáda - vojáci
Britští vědci z univerzit v Glasgow, Readingu, Leedsu a dalších městech proto pracují na , které by vojákům měly pomoci využívat a odlehčit zátěž. S grantem 657 437 liber od britského ministerstva obrany vyvíjejí termoelektrické články a speciální materiály schopné přeměňovat sluneční záření na elektřinu.

Vedoucím projektu je prof. Duncan Gregory. „Zajistit, že vojáci budou maximálně mobilní, nezatíženi zbytečnou vahou je klíčové proto, aby mohli na bojišti operovat efektivněji a pohodlněji,“ komentoval cíle svého výzkumu. Kromě termoelektrických článků, které generují elektřinu z teplotních rozdílů, pracuje také na pokročilých .

„Naším hlavním cílem je vyrobit s pomocí fotovoltaický a termoelektrický film na vybraném substrátu, pak je zkombinovat a později nanést na ohebnou plochu,“ popisuje Gregory. Jakmile se výzkumníci dostanou do této fáze, budou moct pokročit do další – tedy integrace jejich objevu s výbavou vojáků, například nanesení povrchu na helmu, kamufláž nebo jiné vojenské vybavení.

Díky tomu se budou moct také dále zmenšit baterie, které s sebou musí každý voják nosit – budou moct být dobíjecí. Zároveň profesor Gregory říká, že využije tzv. pro situace, kdy bude v jednom okamžiku třeba velké množství energie. Právě tu jsou superkondenzátory schopny dodat. Kdy se však vojáci skutečně dočkají praktického využití těchto technologií, toť otázka.23.
Zář

zasáhla tvrdě, stavební průmysl vedle toho velmi výrazně. Kolem měst i uvnitř proto dodnes stojí nedostavěné konstrukce původně velkolepě plánovaných i obytných budov. Jeden takový kousek „zdobí“ také centrum amerického . Noviny Boston Globe proto požádaly architekty, aby se pokusili mrtvé projekty oživit svými nápady.
Architektura - Boston - Budova s robotickými rameny na biopaliva
Pro centrum Bostonu tak architekti ze studií Höweler + Yoon Architecture a Squared Design Lab vymysleli unikátní budovu skládající se z prefabrikovaných buněk. V nich by měly být pěstovány produkující . Jednotlivé „pody“ by pak byly obsluhovány robotickými rameny, které by je přesunovaly podle potřeby.
Architektura - Boston - Budova s robotickými rameny na biopaliva
produkované by sloužilo jako pohon pro robotická ramena. S trochou fantazie se dá přemýšlet o tom, že by jednotlivá robotická ramena vlastně mohla pomoct se samotnou stavbou budovy, napájena právě „vlastnoručně“ produkovaným biopalivem. Jakmile by byla budova dokončena, přesunuly by se prefabrikáty i ramena na jinou potřebnou stavbu.

inhabitat


23.
Zář

Google logo to s myslí vážně. S pomocí své „filantropské“ odnože investuje zejména do , např. skrze společnosti BrightSolar a . Přesto je však Google podle slov Bill Weihla, hlavního člověka zodpovědného za ve firmě, zklamaný z pomalého vývoje technologií pro získávání .

Proto se Google rozhodl přímo angažovat ve vývoji těchto technologií. Především mu jde o koncentrační . Právě pro ně vyvíjí neobvyklé , ze kterých by chtěl vyrábět levné heliostaty, tedy zrcadla, která směřují sluneční energii do jednoho bodu. Kromě toho pracuje také na speciálních turbínách.

Podle Weihla je dnes typická cena za jeden watt solární energie (i u ) mezi 2,50 až 4 dolary, což znamená výdaje od 600 mil. do 1 mld. dolarů za 250MW . To je příliš mnoho.

Weihl proto slibuje, že během dvou až tří let předvede Google technologii v pilotním projektu, který by mohl srazit cenu za 1 kWh pod 5 centů proti dnešním 12 až 18 centům. Weihl dále upozorňuje, že musí více investovat do základního výzkumu.

Zatímco investorských společností ochotných vložit peníze do slibných solárních společností existuje spousta, investorů ochotných investovat peníze do základního výzkumu ze kterého mohou vzejít skutečně průlomové objevy existuje málo. Proto musí zasáhnout vláda. „Rád bych viděl investice v řádu 20 až 30 mld. dolarů během následujících 10 let,“ řekl Weihl.22.
Zář

Jeruzalémská společnost GreenSun se snaží vyvinout barevné . Dnes běžně využívané panely vypadají jako neprůhledné, tmavě modré desky. Jejich využití je proto omezené. Pokud by se však GreenSun podařilo vyvinout barevné a částečně průhledné, příležitostí k jejich využití by se okamžitě našlo mnohem víc.
solární panely GreenSun
Narozdíl od běžných solárních panelů dokážou ty od GreenSun generovat i bez přímého slunečního světla. Konstrukce je odlišná od běžných solárních panelů. jsou umístěny pouze jako lemování po stranách skleněné desky. Jakmile světlo na desku dopadne, je rozptýleno směrem k těmto proužkům článků po stranách.

Díky tomu mohou být solární panely GreenSun velmi levné, údajně až v ceně 1 dolaru za watt. Využívá se zde méně . Zároveň ale mohou dosáhnout až 20% účinnosti a to především díky tomu, že teplo, které obvykle snižuje účinnost běžných solárních panelů, je zde rozptýleno. Zachycuje se tedy především viditelné a ultrafialové světlo, nikoliv infračervené (tepelné) záření.16.
Zář

Je to s podivem, ale kdysi dávno největší světa pokrývali bujné lesy. Posledních 13 000 let je ale Sahara jedním z nejnevlídnějších míst pro život na zemi. I proto někteří vědci sní o tom, že tento stav změní – a sní o tom už desítky let. V současnosti, kdy je každodenně přetřásáno téma a , mají jejich často fantastické vize mnohem větší publikum, než měly kdy v minulosti.
Sahara - poušť v Maroku

Saharská poušť v Maroku, foto: Amazing Places

Leonard Ornstein, buněčný biolog, například navrhuje přeměnu Saharu na zelené lesy a úrodnou půdu. Na projektu pracuje společně s klimatickými odborníky Davidem Rindem a Igorem Aleinovem z Goddardova institutu vesmírných studií . Jejich představa je taková, že budou z okolních oceánů a za pomoci umělohmotných (aby se zabránilo odpařování) a pump ji rozvedou pouští.

Tam pak zasadí stromy jako Eukalyptus (Blahovičník), které jsou zvyklé na vysoké teploty a stačí jim neustálý přísun vody. Hustý lesní porost by pak podle jejich modelu mohl snížit teplotu vna Sahaře až o 8°C. Lesy by přitáhly více dešťových srážek, to by znamenalo tvorbu mraků, které by opět částečně odstínily dopadající . Kromě Sahary navrhuje podobné řešení také pro vysychající . Podle jeho propočtů by takové zalesnění mohlo zpracovat až 8 mld. tun ročně.

Náklady však nejsou nízké. Odhadovaná cena výstavby zařízení pro odsolování a zavlažování se pohybuje kolem 2 bilionů dolarů za rok. Zároveň však Ornstein navrhuje poněkud kontroverzní věc. Během několika dekád, až stromy vyrostou, by podle něj mohly být využity jako palivo v elektrárnách na dřevo.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz