Tání ledovců může uvolnit další plasty

Pokud přijde na praktické otázky životního prostředí, zdá se, že všechno souvisí se vším. Výzkumníci z Dartmouth College v New Hampshire varují, že tání arktických ledovců může kromě spousty vody uvolnit až jeden bilion kousků plastů, které dosud ledová krusta pevně poutala. Dopad na mořské ekosystémy by byl katastrofální.

„Největší nebezpečí nepředstavují ani tak velké kusy plastů, jako drobné částečky, mikroplasty.“ Zdroj: Wikimedia.org
„Největší nebezpečí nepředstavují ani tak velké kusy plastů, jako drobné částečky, mikroplasty.“ Zdroj: Wikimedia.org

Zatímco GPGP („Great Pacific Garbage Patch“), odpady plovoucí na hladině v Tichomoří, vytváří v závislosti na počasí film různo-rozměrných plastových částic o rozloze stovek až tisíců kilometrů čtverečních, na severu jsou plasty koncentrovány na několika místech, kam je zanesly mořské proudy, a uloženy v ledu.

V některých takových lokalitách je podle výzkumníků z New Hampshire prý naplaveno a uloženo množství plastů srovnatelné s GPGP.

Dopady fragmentů mikroplastů na životní prostředí nejsou ještě plně rozklíčovány, ale je bezpečně jisté, že všechny mohou být zkonzumovány živočichy v moři i na pobřeží, a ohrozit i komerčně významné druhy,“ píše se ve zprávě z New Hampshire. Vědci dále uvádějí, že v jednom kubíku příbřežního arktického ledu je navázáno 38-234 kousků blíže nerozlišených plastů.

Pokud by se měly naplnit scénáře klimatologů, dojde v příštím desetiletí k roztátí 2000 bilionů metrů krychlových ledu, a spolu s tím se do oběhu uvolní i jeden bilion zmíněných mikroplastových částic. Toto množství, postupně uvolňované do oceánu, by mohlo prý zmrazit rybolov na severní polokouli.

Sdílet: