Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
8. 7. 2013 v rubrice Životní prostředí

Los Angeles, metropole s téměř čtyřmi miliony obyvatel, je nyní největším městem na území Spojených států, které zavedlo zákaz igelitových tašek v obchodech. Nařízení odhlasované městskou radou vejde v platnost k 1.1.2014. Hlavním důvodem zákazu je výrazně negativní dopad igelitových tašek na stav životního prostředí ve městě i jeho bezprostředním okolí.

Plastové tašky a pytle mají v Los Angeles utrum, nastupuje papír. foto: Jan Horčík/Ekologické bydlení

Plastové tašky a pytle mají v Los Angeles utrum, nastupuje papír. foto: Jan Horčík/Ekologické bydlení

Návrh na vyhlášení zákazu ležel na radnici už několik let, ale teprve nedávné adoptování tohoto přístupu dalším velkým americkým městem, San Franciskem, rozhoupalo i LA. Hlasování bylo poměrně hladké, a za stavu 11:1 byl zákaz schválen.

Osobní zkušenost s problematickými taškami totiž zažívají bezezbytku všichni obyvatelé ve městě – v ulicích i na pobřeží. Díky velké populační hustotě v Los Angeles má zákaz dopad na celý stát Kalifornie, kde navíc jednotlivé okrsky na systém „žádné zbytečné plasty“ už také přecházejí.

V roce 2014 tak bude 30 % všech Kaliforňanů balit své nákupy do papírových sáčků, místo šustících igelitů. Nová vyhláška ukládá všem obchodům s výměrou prodejní plochy větší než 930 metrů čtverečních, aby zajistili zákazníkům alternativu v podobě papírových sáčků.

Ty budou k prodeji po deseti centech za kus, v případě, že si nakupující nepřinesou vlastní tašku. Stejné opatření je vztaženo i na obchodní centra s obratem skladových zásob v hodnotě větší než dva miliony dolarů. Menší obchody, prodejny a kiosky mají na adaptaci více času, vyhláška pro ně vstupuje v platnost až prvního července téhož roku.

Paul Krekorian, městský radní, k tomu říká: „Město Los Angeles často sehrává roli kormidelníka, který nastavuje kurz pro celou zemi. Můžeme jen doufat, že tomu tak bude i tentokrát. Rádi bychom inspirovali zbytek Kalifornie ke stejnému kroku.

O tom, že zákaz igelitových tašek přichází v nejvyšší čas, určitě nepochybují aktivisté ze sdružení Heal the Bay. Jak připomínají, skládkování igelitů, plastových sáčků a tašek stojí město ročně pětadvacet milionů dolarů, zatímco další dva miliony se vydávají jen na čištění pobřeží od naplavených tašek. Město ročně vyprodukovalo neuvěřitelné dvě miliardy jednorázových igelitek.

 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. dd:

    napište někdy všechny nebo alespon část obnoitelných zdrojů které se ted staví navrhují tedy článek.
    kde a kdy třeba a jeké vodní elektrárny větrné aolárka atd.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz