Designér vyrábí šperky z čínského smogu

Zatímco stav ovzduší nad Pekingem nechává spoustu lidí v Evropě chladnými, bižuterie má o pozornost vždy vystaráno. Holandský návrhář Daan Roosegaarde se proto rozhodl spojit jedno s druhým, a díky šperkům z netradičních materiálů dnes upozorňuje i na problém znečištěného ovzduší. Své klenoty totiž vyrábí ze smogu, prachových částic odfiltrovaných z povětří čínské metropole.

Daan Roosegaarde na pozitivním vztahu k čistému ovzduší netratí. Jeden prsten přijde na osmdesát liber (cca 2800 kč). foto: Daan Roosegaarde
Daan Roosegaarde na pozitivním vztahu k čistému ovzduší netratí. Jeden prsten přijde na osmdesát liber (cca 2800 kč). foto: Daan Roosegaarde

Designéři a návrháři mají své tvůrčí dny a období, a tu a tam se nechají fascinovat i odpadky, aby zahráli na eko-aktivistickou zelenou strunu. Svět už viděl kolekce šperků z čipů starých počítačů, přívěšky vyrobené ze SIM karet a náhrdelníky, které mají svůj původ v tištěných spojích.

Roosegaarde šel ale přeci jen o krok dál, a výsledky jeho práce jsou i o cosi vzhlednější. K pravým diamantům mají sice ještě daleko, ale na výrobu jednoho šperku se zaskleným vzorkem smogu je přečištěno asi 1000 metrů krychlových vzduchu.

Jednorázově odsát z ovzduší pár gramů prachových částic nedýchatelné klima nad Pekingem nezmění,“ říká Roosegaarde. „Ale výrobek sám by mohl přitáhnout pozornost lidí k celému problému, a pomoci změnit situaci.“. Holandský návrhář, který v Číně žije, se poslední dobou vůbec zabývá konceptuálními projekty zaměřenými na stav pekingského povětří.

S využitím technologického postupu, který je využíván ve vzduchových filtrech v nemocnicích (statická elektřina přitahující polutanty), hodlá učinit jeden z městských parků v Pekingu čistějším místem.

Rád by zde díky filtrům vytvořil 40 x 40 x 40 metrů prostoru, kde by se jinak všudypřítomný smog nenacházel. Odsáváním smogu z ovzduší by navíc získal přístup k pracovní surovině, prachovým částicím, ze kterých vyrábí svou eko-bižuterii.

Proměna jednoho místa v Pekingu opět není výsledkem hodným uznání,“říká Roosegaarde, „Ale je to něco pro lidi, kteří můžou vidět a zažít na vlastní kůži rozdíl mezi současným a budoucím čistým ovzduším. A pak se mohou rozhodnout, o které ve skutečnosti stojí.“

2 komentáře: „Designér vyrábí šperky z čínského smogu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *