Pneumatiky – nový zdroj energie a surovin

Staré pneumatiky jsou podle evropských investorů ideální „nová“ příležitost. V Itálii testovaná technologie zpracování odpadů může snížit jejich podíl na skládkách, dát světu atraktivní zdroj energie a ještě dopomoci k zisku cenných surovin.

Tři miliony tun, a to jen v Evropě. To už je solidní potenciál pro nový byznys. Zdroj: phillypons.com
Tři miliony tun, a to jen v Evropě. To už je solidní potenciál pro nový byznys. Zdroj: phillypons.com

Evropská roční produkce tohoto druhu odpadu představuje v úhrnu něco kolem tří milionů tun. V současnosti jich 65-75% končí bez dalšího využití na skládkách. Podle odborníků je to bezpříkladné mrhání.

Nejen, že odložené pneumatiky představují nemalou zátěž pro životní prostředí, ale současně také „blokují“ další recyklaci využitelných materiálů. Výzkumný projekt TyGRE, placený z grantů EU, však přichází s řešením.

Podle Sabriny Portofiny, z Italské národní agentury pro nové technologie, energie a rozvoj udržitelné ekonomiky (ENEA), mají staré pneumatiky vynikající recyklační potenciál: jednak jsou výhřevnější, než uhlí nebo biomasa, a také obsahují více těkavých plynů.

I proto prý mohou být zajímavým zdrojem syntetických paliv. Sama se totiž podílela na sérii experimentů, které měly analyzovat výhody a nevýhody jednotlivých procesů zpracování spalin a pevných materiálů z pneumatik.

První série pokusů, týkající se pyrolytického štěpení, přinesla poměrně zajímavé výsledky. Výsledný plyn má skutečně podobné vlastnosti jako zemní plyn, a navíc může být využit jako meziprodukt pro výrobu dalších materiálů.

Problémem zůstávaly náklady celého technologického postupu. Portofinová se proto rozhodla pro začlenění „přidané hodnoty“, aby zisk převýšil náklady. To znamenalo produkovat nejen plyn, ale také získávat z pneumatik karbid křemíku (SiC).

Karbid křemíku, to je materiál budoucnosti,“ soudí Valerie Shulmanová z ETRA (Evropská asociace recyklátorů pneumatik). „Uplatnění totiž najde jak v keramice, tak v metalurgii. Jeho produkce je dnes velmi nákladná, ale jeho syntéza při pyrolytickém zpracování pneumatik nám může vrátit investice v poměru 1200-3000 euro z jedné tuny.

Zisk cenného materiálu by prý tak mohl vyvážit nákladnost celého procesu zpracování. Testovaný prototyp prozatím dokáže zpracovat třicet kilogramů starých za hodinu.

Jeden myslel na “Pneumatiky – nový zdroj energie a surovin

  • 9. 5. 2013 (6.53)
    Trvalý odkaz

    Mam podobnou technologii na spracovani použitych pnevmatik, ale ve vysledku mam plyn 20% kapalni toplivo 50-55% zbytek uhli. Vyrabime zažizeni ktere schopne spracovat až 24 tuny pneumatik za 24 hodiny. Provoz je kontenualni. Kapalni toplivo po kvalite je jako nizkooktanovy benzin O.č 76, ale ma vetši množstvi siry. Toplivo dase použit na výrobu elektriny na kogeneračnich jednotkach. Z 24 tun pnevmatik by vyšlo 74625 kw elektriny. Mate zajem Pište nebo volajte 733110422. Oleksandr Demčuk

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *