New York si najal pasáčka koz, vydělává 240 000 Kč měsíčně

Město New York, které v posledních letech významně podporuje „zelená řešení“, obnovilo prakticky po třech staletích téměř zapomenutou zaměstnaneckou pozici: městský pasáček koz. Při zakládání nového příměstského parku na Staten Island se museli radní vypořádat s obtížným plevelem. A než sáhnout po technickém řešení či herbicidech, zvolili raději starou, léty osvědčenou metodu.

Stádo koz pomáhá v New Yorku s plevelem, foto: Ayla87/sxc.hu
Stádo koz pomáhá v New Yorku s plevelem, foto: Ayla87/sxc.hu
 Park „Freshkills“ je v dané lokalitě plánován téměř sto let, ale do rákosinami porostlých luk, kde se dříve rozkládala městská skládka, se nikomu příliš investovat nechtělo. Radní se tedy rozhodli, že na daný úkol vyberou ty nejpovolanější: dvacetihlavé stádo koz domácích.

Pronajali si je od venkovského farmáře z Hudson Valley, který dočasně ochotně převzal i funkci vrchního pasáčka. Není divu, za 3400 dolarů týdně to není špatný přivýdělek.

Rákos obecný (Phragmites australis) je jedním z nevítaných rostlinných návštěvníků, který v průběhu osidlování Ameriky neúmyslně dovezli první kolonizátoři. Nemaje přirozených nepřátel, postupně se rozšířil napříč Spojenými státy.

Vytváří husté jednodruhové porosty, vytlačuje původní vegetaci, a je téměř nezničitelný. Kozy, vybavené nevyčerpatelným apeptitem, si s ním však dokáží poradit. Navíc pracují 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, nemají odbory a nevyžadují ani zvláštní dovolenou.

Kozy domácí budou v exponovaných místech budoucího parku zaměstnány po šest týdnů. Poté se rozhodne nakolik byla jejich práce efektivní a zda jim bude prodloužena pracovní smlouva, anebo bude zvolena varianta chemického postřiku.

Nadšení Newyorčané ale kozám fandí a dokonce se uvažuje i o speciální edici sýrů, vyrobených z mléka koz, které spásají rákosiny ve Freshkills.

inhabitat.com

2 komentáře: „New York si najal pasáčka koz, vydělává 240 000 Kč měsíčně

  • 11. 7. 2012 (12.33)
    Trvalý odkaz

    Dříve dostal krajáč mléka z toho, co večer nadojil. Časy se mění.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *