Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
3. 7. 2012 v rubrice Životní prostředí

Město New York, které v posledních letech významně podporuje „zelená řešení“, obnovilo prakticky po třech staletích téměř zapomenutou zaměstnaneckou pozici: městský pasáček koz. Při zakládání nového příměstského parku na Staten Island se museli radní vypořádat s obtížným plevelem. A než sáhnout po technickém řešení či herbicidech, zvolili raději starou, léty osvědčenou metodu.

Stádo koz pomáhá v New Yorku s plevelem, foto: Ayla87/sxc.hu

Stádo koz pomáhá v New Yorku s plevelem, foto: Ayla87/sxc.hu

 Park „Freshkills“ je v dané lokalitě plánován téměř sto let, ale do rákosinami porostlých luk, kde se dříve rozkládala městská skládka, se nikomu příliš investovat nechtělo. Radní se tedy rozhodli, že na daný úkol vyberou ty nejpovolanější: dvacetihlavé stádo koz domácích.

Pronajali si je od venkovského farmáře z Hudson Valley, který dočasně ochotně převzal i funkci vrchního pasáčka. Není divu, za 3400 dolarů týdně to není špatný přivýdělek.

Rákos obecný (Phragmites australis) je jedním z nevítaných rostlinných návštěvníků, který v průběhu osidlování Ameriky neúmyslně dovezli první kolonizátoři. Nemaje přirozených nepřátel, postupně se rozšířil napříč Spojenými státy.

Vytváří husté jednodruhové porosty, vytlačuje původní vegetaci, a je téměř nezničitelný. Kozy, vybavené nevyčerpatelným apeptitem, si s ním však dokáží poradit. Navíc pracují 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, nemají odbory a nevyžadují ani zvláštní dovolenou.

Kozy domácí budou v exponovaných místech budoucího parku zaměstnány po šest týdnů. Poté se rozhodne nakolik byla jejich práce efektivní a zda jim bude prodloužena pracovní smlouva, anebo bude zvolena varianta chemického postřiku.

Nadšení Newyorčané ale kozám fandí a dokonce se uvažuje i o speciální edici sýrů, vyrobených z mléka koz, které spásají rákosiny ve Freshkills.

inhabitat.com
 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. r:

    hele nema to blize spis ke korupci nez k ekologii?

  2. hariprasad:

    Dříve dostal krajáč mléka z toho, co večer nadojil. Časy se mění.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz