Středoamerický Honduras rychle rozvíjí solární energetiku

Rok 2014 byl pro středoamerický Honduras více než úspěšný. Doslova nabitý energií a penězi. Za dvanáct měsíců se zde otevřelo nebo je ve fázi postupné realizace více než 200 MW solárních instalací.

„Honduras – namísto nekonečné džungle tu porostou solární farmy.“ Zdroj: Tomáš Kučera
„Honduras – namísto nekonečné džungle tu porostou solární farmy.“ Zdroj: Tomáš Kučera

Nemalou část z nově otevřených solárních elektráren má na svědomí energetický koncern SunEdison. Přesměroval sem financování projektů v celkové hodnotě přibližně 146 milionů dolarů. Stranou nestály ani nejrůznější mezinárodní fondy pro rozvoj OZE.

Zástupce společnosti SunEdison navíc doplnil, že úspěšně firma uzavřela financování „prvního běhu“ solárních instalací, které zde s patronací Mezinárodní finanční korporace IFC realizovala v posledních letech. To znamená, že z kraje roku 2015 bude už prvních 82 MW plně funkčních.

Tím ale proud financí do země s osmi miliony obyvatel zdaleka neustane. Středoamerická investiční banka pro ekonomickou integraci regionů (CABEI) přispěje na nové OZE projekty Hondurasu dalších 45 milionů dolarů a Fond pro mezinárodní rozvoj (OFID) spravovaný OPEC přisype 15 milionů.

Zmíněných 82 MW solárních instalací je rozčleněno do projektů tří separovaných solárních farem, přičemž ta největší má disponovat výkonem 35 MW.

Pokud jde o další spolupráci, společnost SunEdison doplnila, že v druhé polovině roku 2015 budou dokončeny tři další menší projekty, které ale nepřesáhnou 20 MW, a jeden projekt, na kterém SunEdison z pozice donora spolupracuje s místní společností Energia Basica, který dosáhne výkonu 24 MW.

K rozvoji solárních instalací přispěje i americká společnost Upower, která v Hondurasu hodlá v průběhu následujícího roku vystavět dvě solární farmy (2×50 MW).

Veškerá energie vyrobená v solárních elektrárnách bude distribuována společností ENEE, státním podnikem, který už uzavřel s vládou v Tegucigalpě dvacetiletý kontrakt.

Honduras má tento rok skutečně štěstí, a podobně jako africká Keňa se stává „dotovaným miláčkem“. Začlenil se například do užšího výběru Fondu pro rozvoj čistých technologií (který spadá pod Climate Investment Fund), který si můžeme představit jak mrak, ze kterého patnácti státům středo a jiho-amerického regionu naprší 3,9 miliard dolarů na sedmdesát OZE projektů (o celkovém výkonu 16,6 GW).

Cleantechnica

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *