Ekoterorismus? V Kalifornii lidé ničí větrné elektrárny

Za poslední měsíce došlo na celém světě k řadě útoků na větrné elektrárny, trafostanice i potrubní rozvody paliv. Část ataků lze přičíst na vinu vandalismu, přesto začíná narůstající počet podobných událostí dělat vrásky na čele nejen společnostem, které zařízení provozují. Škody za rok 2011 se jen v Kalifornii odhadují na 500 000 dolarů.

Větrná elektrárna v Krušných horách - ty naštěstí zatím nikdo neničí. Foto: Monika Kolářová/Ekobydlení.eu
Větrná elektrárna v Krušných horách - ty naštěstí zatím nikdo neničí. Foto: Monika Kolářová/Ekobydlení.eu

Policie dlouhou dobu nechtěla zveřejňovat k případům žádné skutečnosti, obávala se napodobitelů. V Kalifornii je vztah občanů vůči alternativním zdrojům energie tradičně dosti napjatý. Nemalá část příjmů celé země totiž plyne z těžby ropy, a tak každý konkurent na poli energií je vnímám jako možné ohrožení pracovních příležitostí místních obyvatel.

Některé útoky měly podle zprávy policie podobu „domácího eko-terorismu“. Konkrétním případem bylo kupodivu např. násilné porušení potrubí pro transport paliv těžařské společnosti NextEra Energy, v oblasti Altamontu.

Únik ropných látek do přírody a likvidace následků přišla společnost na přibližně 75 000 dolarů. Podobná událost se opakovala v Costa County o měsíc později. Jenže na ráně nejsou jen ropovody.

Přibývá i počet útoků na staré větrné elektrárny, které jsou prý odpovědné za smrt ptáků. Tyto vyžilé modely jsou postupně nahrazovány větrníky, kterým se ptáci spíše vyhnou. Přesto jakoby někdo měl zájem na urychlení celého proces výměny, devastuje stávající zařízení.

Opakují se i útoky na zařízení v lokalitě Tehachapi, naposled zde byla shozena měřící meteorologická stanice, jejíž znovuvztyčení si vyžádalo náklady 30 000 dolarů.

Vyšetřovatelé těchto útoků prozatím nemají žádné zásadní stopy, které by mohly zveřejnit, aniž by ohrozili pátrání po pachatelích. Prozatím prý důsledně monitorují weby ekologických organizací s „extrémističtějším“ potenciálem. Linda Parkerová, mluvčí energetické společnosti Kern, si ale myslí, že za útoky nemusí nutně stát nějaké radikální ekologické hnutí.

„Útoky mohou být jen odrazem veřejného mínění místních,“ tvrdí Parkerová. „Větrné elektrárny se přesouvají stále blíže a blíže k osídleným oblastem. A spousta lidí tuhle změnu skutečně nevítá.“

Jeff Petterson, konzultant společnosti Western Wind Energy připouští, že útoky v rozpočtu na další rok budou znát. „Doufám, že už to skončí,“ říká Petterson. „ Ale ani útoky nás od realizace projektů větrných elektráren nezastaví.“

3 komentáře: „Ekoterorismus? V Kalifornii lidé ničí větrné elektrárny

 • 22. 4. 2014 (19.24)
  Trvalý odkaz

  Děkuji:) Videdš skvěle! Jinak tyhle jsou kupodivu 6! Myslela jsem, že se do nich nelvzeu, zbfdvaly na stojanu jen ve velikostech 18, 10 a 6. Zkusila jsem tedy 10, ale byla moc velke1, chtěla jsem to vzde1t, ale osvedtilo mě a nakonec jsem si je přece vyzkoušela a sedly. Ale che1pu Tvůj proble9m:) Veronika

  Reagovat
 • 14. 1. 2012 (14.57)
  Trvalý odkaz

  Konecne! Sorry, ale OZE neni nic jineho nez strojek k okradani obyvatelstva. Predrazeny produkt, ktery je statem narizen spotrebiteli odebrat. Stydte se!

  Reagovat
 • 30. 12. 2011 (17.01)
  Trvalý odkaz

  ano, nic je nezastaví dokud bude v Kalifornii jediný živý pták.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *