Proč se vyplatí kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky

Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky je chytrá. Můžete tak ušetřit náklady za vytápění a elektřinu. Energie ze solárních panelů bude pohánět vaše tepelné čerpadlo, jste tak v podstatě nezávislí na dodavatelích. Navíc je toto řešení šetrné k životnímu prostředí, jelikož využívá obnovitelnou energii.

Ekonomické výhody

Jednou z velkých výhod je snížení nákladů za vytápění. Tepelná čerpadla jsou efektivnější než ostatní způsoby vytápění, pro svůj provoz potřebují méně elektřiny. Pokud navíc budete mít vlastní elektřinu díky fotovoltaice, výdaje se výrazně sníží. Zvýšením vlastní spotřeby navíc můžete kompenzovat příjmy z výkupu přebytečné solární energie.

Ekologické výhody

Využívání tepelného čerpadla je ekologické, stejně jako fotovoltaické systémy využívá obnovitelnou energii. Nemusí vás tak trápit emise CO2. Zároveň omezíte svou závislost na fosilních palivech. Díky vlastnímu vytápění a elektřině totiž nebudete potřebovat zemní plyn a ropu pro provoz domácnosti.

Výhodná kombinace

Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla představuje chytré řešení, jak ušetřit finance, přičemž myslíte i na životní prostředí. Solární panely vyrábí elektřinu ze slunečního záření, tu pak využijete k napájení čerpadla. To odebírá teplo z okolního prostředí – ze vzduchu, půdy nebo podzemní vody a využívá ho k vytápění domu. Pokud máte přebytečnou energii, můžete ji ještě prodat.

Možnosti realizace

Jednou z možností je instalace fotovoltaického systému s akumulační jednotkou. Akumulátor uchovává vyrobenou solární elektřinu. Ta je k dispozici i ve chvíli, kdy fotovoltaika nevyrábí dostatek energie pro tepelné čerpadlo.

Druhou variantou je pořízení čerpadla, které je přizpůsobeno pro využívání elektřiny z fotovoltaiky. Mnohdy jsou označována jako SG-Ready – chytře využívají elektřinu, fungují například i pro využívání nízkého tarifu. Výhoda spočívá v tom, že čerpadlo si bere elektřinu pouze v případě, že je pro něj k dispozici.

Možnosti jsou různé, každému přitom vyhoví něco jiného. Objevte vytápění tepelným čerpadlem a prohlédněte si i další možnosti, abyste našli to pravé pro svůj domov.

Očekávané úspory

Tato kombinace se může zpočátku zdát poměrně drahá, ovšem z dlouhodobého hlediska ušetříte. Počáteční náklady jsou sice vysoké, ale později se vaše náklady sníží. Kalkulace fotovoltaiky vám poskytne představu o tom, kolik to bude stát.

Ušetřit lze také díky dotacím, které výrazně sníží vstupní náklady. Ve výsledku jde tedy o investici, která se vyplatí. Konkrétní úspory závisí na různých faktorech jako je velikost budovy, energetická náročnost a cena elektřiny. Ovšem obecně lze říci, že touto kombinací snížíte náklady na vytápění o 30 až 50 procent.

Instalace efektivního systému

Při plánování a samotné instalaci tepelného čerpadla s fotovoltaikou je třeba zvážit několik důležitých faktorů. Jedním z těch nejdůležitějších je samotné umístění. Solární panely nebudou fungovat bez sluníčka, dobře zvažte jejich orientaci. Některá tepelná čerpadla také nebudou fungovat všude – pro typ voda/voda je důležitý dostatek podzemní vody, pro typ země/voda je nutné vhodné podloží pro vrty nebo dostatek prostoru pro plošné kolektory.

Je důležité obrátit se na profesionály, kteří vám pomohou navrhnout optimální řešení vzhledem k vašim energetickým potřebám a zajistí správnou instalaci. Aby byl zajištěn optimální výkon a dlouhá životnost, neměli byste zapomenout ani na pravidelnou údržbu.

Díky pečlivému plánování a správné instalaci můžete naplno využívat výhody kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Výrazně snížíte náklady na vytápění, omezíte emise CO2 a zvýšíte svou nezávislost.

zdroj: placená inzerce, foto: Snapshot freddy / Shutterstock.com

Jeden myslel na “Proč se vyplatí kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky

 • 11. 11. 2023 (5.51)
  Trvalý odkaz

  Toto tvrzení je nesmysl. Máme tepelné čerpadlo vzduch voda už několik let a od letošního května fotovoltaiku 10 kWp s 17 kW baterkou. Roční spotřeba elektřiny byla loni 12,3 MW.
  FV je super, ale v době kdy svítí slunce. Můj předpoklad ( od roku 2015 si vedu měsíční spotřebu ), tak FV ušetři 50 % našeho celoročního odběru z veřejné sítě. Ale v zimě tepelnému čerpadlu prakticky nepomůže. I když bude slunečný den a FV bude vyrábět, tak dnes slunce vychází v 7:06 a zapadá 16:25.
  Ale to jsem věděl už před tím, že jsme nemalou částku do FV investovali.
  FV je super, ale tvrzení, že ušetří ( ano, ale je to úplné minimum) při topení TČ je pouze reklama, která má k realitě daleko.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *