Bez zdravých lesů dobré pivo neuvaříš!

Ve Spojených státech amerických se nyní ochrana přírody, konkrétně lesů, dočkala podpory z poněkud netušené strany. Za jejich čistotu a zachování začaly bojovat malé i velké pivovary.

„Mezi čistými lesy a dobrým pivem existuje přímý vztah.“ Zdroj: Radomír Dohnal
„Mezi čistými lesy a dobrým pivem existuje přímý vztah.“ foto: archiv autora

Voda, ječmen, kvasnice a chmel. Je to tak jednoduché. Stačí chvilka bublání v hrnci, a pěnivý mok je na světě. Opravdu? Samozřejmě, že tak jednoduché to není, a uvědomuje si to i rychle se rozrůstající americká „homebrewing“ komunita stejně jako provozovatelé gigantických pivovarů.

Můžete totiž dodržet recepturu i dané suroviny, ale bez dobré vody slušné pivo prostě neuvaříte. A k čisté vodě se jen obtížně dopracujete bez lesů, které slouží jako obří filtry. Rozsáhlé stromové porosty kryjí prameny, zadržují a čistí vodu, zabraňují erozi. A tam kde se lesy ničí, je časem výroba piva problém.

Kampaň za zachování lesů, jak z hlediska jejich rozlohy tak kvality, rozjel před časem domovařič Chris Topik. Coby potomek německo-rakouských imigrantů měl k pivu vždycky dobrý vztah, a nabídka na americkém trhu mu úplně nevyhovovala.

A tak začal pivo vařit sám, čímž se přidružil ke komunitě, která dnes jen v Portlandu a okolí čítá na 750 domovařičů a mini-pivovarů. „Říkají tady tomu Beervana“ popisuje v narážce na duchovní Nirvánu Topik. Problém možného nedostatku kvalitní vody tu řešili všichni, ale teprve Topik založil pivařskou iniciativu Restoring America´s Forests.

„Vaření piva je nedílnou součástí lidské historie, je to odkaz, který si s sebou neseme napříč tisíciletími.“ A s přírodou, potažmo lesy, je to podle něj podobné. Odkaz děděný po předcích, spojení s minulostí a závazek do budoucna.

„Zdravé a odolné lesy nám nepřímo poskytují čistou vodu. Proto bojujeme za takovou krajinu, která nám umožní vařit dobré pivo.“ Sládci, pivaři i domovařiči toto poselství vzali za vlastní.

Pivovar Miler Coors se nedávno stal partnerem fondu pro Ochranu přírody, součástí jehož projektů je ochrana lesů v povodí Platte River. V Čechách nechvalně proslulý pivovar Anheuser-Busch zase přispívá na obnovu lesů v povodí řeky Poudre.

Pivovarnická skupina Sierra Nevada Ltd. rozjela vlastní kampaň, pojmenovanou Divoké řeky a v oregonském městečku Bend zase sdružení mini-pivovarů připlácí na výsadbu stromů.

„V současnosti je do kampaně zapojeno více než 1000 subjektů, od domovařičů po velké pivovary,“ říká Topik. „I lidé kolem si začínají uvědomovat to spojení mezi lesy a čistou vodou, a dobrým pivem.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *