Používání ekologických čističů v praxi
Čím více domácností začne v praxi používat místo chemické drogerie ekologicky šetrné čístící prostředky, tím dříve se bude moci příroda kolem nás zotavit a dojde k obnovení přirozeného ekosystému. V tomto případě se jedná hlavně o ekosystém řek.
Nemělo by nám být lhostejné, že už se na mnoha místech nelze v přírodě volně koupat bez rizika podráždění kůže a vyrážky. Snažme se, aby si i budoucí generace mohly užívat svobodného pocitu při koupání v přírodě.
Motto jedné české firmy zabývající se výrobou ekologické drogerie zní: „Naši planetu jsme nezdědili po našich předcích, ale půjčili jsme si ji od svých dětí.“ Toto vede mnoho lidí k zamyšlení nad tím, jak by také oni mohli přispět ke zlepšení životního prostředí. Přitom je to jednoduché. Stačí domácí chemii vyměnit za přípravky šetrné k přírodě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Důsledky znečištění vod po povodních
Rozhovor: Bjørn Lomborg říká, že globální oteplování je zveličený problém
Kde ekologicky šetrné přípravky nakoupit
Ekologické čističe se dají nakoupit už běžně ve velkých nákupních centrech. Nejsnazší a velmi pohodlné je nakupování přes internet. Stačí do vyhledávače zadat výraz „ekologicky šetrné produkty“ nebo přímo název výrobce.
Značku Ekologicky šetrný výrobek získaly na některé své produkty tyto české společnosti: QALT Rakovník, MISSIVA, FOSFA, ZENIT a další. Firma Frosch se pyšní značkou EU Ecolabel. Mezinárodní značku Eco Garantie vlastní například AlmaWin a Sodasan. Sonett získal kromě Eco Garantie také certifikát EcoControl.
Všechny tyto firmy nabízí široký sortiment velmi kvalitních a účinných přípravků. Jedná se hlavně o přípravky na mytí nádobí, na praní a univerzální čističe, které může využít každá hospodyňka.
Podle certifikátů získáme jistotu, že se jedná skutečně o výrobky šetrné k přírodě. Ecover používá ke svým produktům i obaly z 100% rozložitelných plastů.
Kromě koupených přípravků se dají v domácnosti ekologicky využít i obyčejné suroviny, které většinou má doma každý. Patří mezi ně ocet, jedlá soda, citróny i éterické oleje.
Ocet
Patří ke slabým kyselinám, které se přirozeně vyskytují i v přírodě. Je tedy jednoznačně ekologický. Většinou se ředí v poměru 1 díl octa a 2 díly vody. Účinně odstraňuje nánosy špíny, mastné skvrny, usazeniny a vodní kámen.
Do záchodové mísy se může ocet použít neředěný. Pro běžný úklid postačí 1 díl octa a 4 díly vody. Na čištění oken je vhodné nalít ředěný ocet do lahvičky s rozprašovačem. Po uschnutí čištěných ploch zápach octa vyprchá.
Jedlá soda
Tato zásaditá látka (chemicky hydrogenuhličitan sodný) je dobře známa svými výbornými čistícími účinky a schopností pohlcovat pachy. Dá se použít k ekologickému vyčištění vany, obkladaček i dřezu.
Čištění se provádí podobným způsobem jako tekutým pískem. Soda se nasype na čištěný povrch a hadříkem se krouživými pohyby čistí. Pak stačí opláchnout vodou. K praní prádla se dávkuje tři čtvrtě hrnku sody na pračku. Prádlo je pak čisté, jemné a voňavé.
Soda poslouží také při čištění koberců. Nasype se na koberec a nechá působit. Potom stačí vysát.
Jedlá soda dokáže vybělit i zuby. Posype se s ní navlhčený kartáček a zuby se vyčistí. Takovéto bělení zubů se doporučuje provádět maximálně jedenkrát za měsíc.
Citróny
Citróny mají bělicí účinky a dobře odstraňují zašlou špínu. Půl hrnku citronové šťávy lze přidat k sodě jako bělidlo při praní bílého prádla. Smícháním půl hrnku olivového oleje a čtvrtkou hrnku citronové šťávy vznikne leštidlo na dřevěný nábytek. Pro jistotu je lepší to vyzkoušet nejprve na nenápadném místě.
Mýdlo
Pravé mazlavé mýdlo je z pohledu přírodního koloběhu nejvhodnější. Vyrábí se z živočišných tuků, rostlinných olejů a draselného (mydlářského) louhu. Mýdlo poslouží jako univerzální čistič. Dá se snadno rozpustit v horké vodě a využít jako prostředek k praní prádla a mytí prakticky čehokoliv.
Éterické oleje
Přírodní silice mají celou řadu účinků. Například tea tree působí desinfekčně a levandule odpuzuje hmyz. Přidáním pár kapek některého éterického oleje do pračky nebo do vody při úklidu provoníme prádlo i celý byt.