Balónový internet od Google je téměř připraven ke spuštění

Společnost Google aktuálně oznámila, že se nově díky službě Google Fi stává také mobilní operátorem. Kromě toho ale i nadále pokračuje ve svém velkolepém projektu Loon s jehož pomocí chce pokrýt internetem většinu světa.

Balóny společnosti Google rozšíří internet i do míst, kde byl dříve nedostupný. foto: Project Loon/Google
Balóny společnosti Google rozšíří internet i do míst, kde byl dříve nedostupný. foto: Project Loon/Google

Projekt Loon je založen na vypouštění stratosférických balónů doplněných vysílači, které umožní pokrýt internetem i oblasti, kde je internetový signál špatně nebo úplně nedostupný. Vývoj celého projektu přitom vůbec nebyl jednoduchý.

V první, výzkumné fázi, se inženýři Google snažili přijít na to, proč jejich balóny po třech až čtyřech dnech opět padají na zem. Zjistili, že jsou prostě děravé. Museli proto výrazně zlepšit výrobní proces tak, aby výsledkem byly kvalitnější balóny.

Dnes vydrží ve vzduchu až 100 dní. Google má vlastní výrobní linku na tyto balóny. Jeden takový vyrobí během pár hodin. „Dostáváme se blízko bodu, kdy budeme schopnit nasadit tisíce balónů,“ vysvětluje Mike Cassidy, šéf projektu Loon.

Na počátku projektu bylo problémem i vypouštění balónů. Bylo možné vypustit pouze asi jeden balón za den. Dnes, díky automatickému jeřábu umí vypustit desítky balónů z kždého jeřábu.

Z nového řídícího střediska je Google schopný mít přehled o poloze všech balónů ve vzduchu. Sleduje každý jednotlivý balón od vypuštění po přistání. Aby firma zajistila potřebné pokrytí internetovým signálem, bude v jednotlivých zemích spolupracovat s lokálními mobilními operátory.

Google

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Balónový internet od Google je téměř připraven ke spuštění

 • 1. 5. 2015 (7.19)
  Trvalý odkaz

  tuta může mít nedozírné výhody krom toho že internet bude dostupný všude ja tvrdí tak bych tu viděl ješte jednu výhodu neustálé monitorování počasí všude na světě a tudíš i lepší modeli předpovědi a taky modeli toho co a jak se děje v atmosféře což by pro vědce mohlo mít spůstu výhod teda aspon podle mně nejspíš toková sít bude hustější než sít satelitů tudíš data budou přesnější a zmenší oblasti to je muj názor a doufam že správnej

  Reagovat
  • 1. 5. 2015 (10.11)
   Trvalý odkaz

   A taky live earth, bude to jenom do momentu, než někdo jeden sundá a zjistí že tam google nainstaloval na nátlak US Army výkonné kamery pro real-time monitorování.

   Reagovat
 • 29. 4. 2015 (14.08)
  Trvalý odkaz

  EU chce omezit igelitky a google jich bude pouštět tisíce. :)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *