V Česku jsou desetitisíce kotlů, které nesplňují žádnou emisní třídu

Přestože se Česká republika v modernizaci kotlů přibližuje západní Evropě, stále jsou v českých domácnostech desetitisíce zastaralých kotlů, které zbytečně zatěžují životní prostředí i rozpočty domácností.

Kondenzační plynový kotel Viadrus.
Kondenzační plynový kotel Viadrus.

„Starší kotle se s těmi dnes vyráběnými nedají srovnávat v účinnosti spalování a emisích,“ říká Boris Šlapota, obchodní ředitel bohumínského výrobce kotlů VIADRUS.

Nijak nezakrývá, že V růstu prodejů jeho firmě pomáhají i státní dotační programy, které umožňují lidem si pořídit opravdu moderní a úsporný zdroj vytápění za dotovanou cenu.

„Česká republika je v řízené modernizaci kotlů velmi aktivní a jen otázkou času, kdy se v tomto oboru dostaneme na stejnou technologickou úroveň jako státy na západ od našich hranic,“ doplňuje Šlapota.

Moderní kotel podle něj nemusí být nutně dražší. „Příkladem je například kondenzační kotel NAOS, který se i bez dotace uživateli zaplatí průměrně za 4 roky provozu,“ vysvětluje Šlapota. „Jen v Česku se loni prodaly desítky tisíc kusů tohoto typu,“ dodává.

Obecně je orientace na úsporné a ekologické zdroje vytápění trendem právě proto, že jejich spotřeba paliva je podstatně nižší, což s sebou přináší provozní úspory. Dalším výrazným trendem je podle Šlapoty uživatelský komfort, kde se dnešní automatické kotle na pevná paliva v pohodlnosti obsluhy v podstatě vyrovnají kotlům plynovým.

„Budoucnost směřuje k další automatizaci, takže uživatel může již dnes vybírat ze stále širší nabídky „chytrých kotlů“, které může ovládat dálkově pomocí tabletu nebo telefonu. Výraznější rozšíření takových kotlů očekáváme v příštích několika letech a chceme na něj být připraveni,“ dodává.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „V Česku jsou desetitisíce kotlů, které nesplňují žádnou emisní třídu

 • 1. 12. 2015 (21.00)
  Trvalý odkaz

  jo desíétky tisíc prodaných kusů kotle NAOS, cheche. podívejte se na tzb-info.cz kde jsou statistiky prodeje všech druhů topidel nejen kotlů….snad desítky kusů této skládačky s odhadovanou životností 6-8let a roční TCO po záruce 2,5-3,5tisíce korun. tady si někdo nevidí do úst. Viíadrus je v háji, zaspal dobu. výstřely do tmy jako import polských solárně termických sestav apod to nezachrání. jedinou záchranou je institucionální sféra a řešení případně pronájem kotelen pro paneláky kde litina dává smysl….

  Reagovat
 • 30. 4. 2015 (21.44)
  Trvalý odkaz

  Pochopitelně. Proč se tady řeší účinnost spalování? Prostě v létě udělám o pár kubíků dřeva víc a nemusim se zabejvat dotacema, účinností kotlů a podobných nesmyslů.
  Budoucnost směřuje hlavně k tomu, aby všichni byli očipovaný a platili i za oheň ze zapalovače… Což se zajistí pomocí počítačů, databázových programů, kontroly dýmu vycházejícího z komína a tisíce maturantů a inženýrů bez praktického uplatnění.
  A přitom si člověk jen potřebuje v zimě ohřát zadek.

  Reagovat
  • 1. 5. 2015 (20.00)
   Trvalý odkaz

   No pokud nepočítáte svojí práci, pak udělat nějaké kubíky na víc je úplně zadarmo. Já jsem také topil dřevem, ale 3 měsíce v roce jsem o víkendech dělal dřevo 25m3 – listopad, únor , březen. pak jsem si koupil tepelné čerpadlo, které díky poloviční ceně za el. energii mi topí zadarmo. Čas jsem využil ke studiu a díky tomu vydělám o 150 tis ročně více a ještě mám 3 měsíce o sobotách nedělích volno. Jinými slovy musíte počítat i ztracené příležitosti.

   Reagovat
   • 25. 8. 2015 (21.51)
    Trvalý odkaz

    Tydyta, který má spotřebu dřeva 25m3 bych chtěl vidět.

    Já vytápím tři běžné místnosti (20-25m2 x +/-2,5m výšky – mám přesný výpočet ale nemohu ho najít) + méně kuchyňku a chodbu. Vše ve starém, nezaizolovaném baráku a s profuky.

    Mám spočítáno, že při 6 měsíců trvající zimě (1/3 opravdu tuhá zima, 1/3 zima mírná, 1/3 předzimní počasí s asi dvou měsíčním přitápěním jen po večerech) spotřebuji 6m3 tvrdého dřeva (dub, buk, habr). A to v kamnech s výkonem 2,5-7,5kW (nominální výkon 5kW) pracujích s účiností 78,5%. Občas na nich vařím, každý den na nich ohřeji tak 15l užitkové vody (přivedu ji k varu).

    U kamen na dřevo je v mé situaci potřeba mít správně dimenzovaný nízký výkon, včetně regulace kamen při něm. Nikdo také nebude chodit přikládat každých dvacet minut…

    Reagovat
 • 30. 4. 2015 (10.02)
  Trvalý odkaz

  Nejlevnější kotel je ten, který máte. Zvláště, pokud je na dřevo z vlastního lesa… :-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *