V Česku jsou desetitisíce kotlů, které nesplňují žádnou emisní třídu

Přestože se Česká republika v modernizaci kotlů přibližuje západní Evropě, stále jsou v českých domácnostech desetitisíce zastaralých kotlů, které zbytečně zatěžují životní prostředí i rozpočty domácností.

Kondenzační plynový kotel Viadrus.
Kondenzační plynový kotel Viadrus.

„Starší kotle se s těmi dnes vyráběnými nedají srovnávat v účinnosti spalování a emisích,“ říká Boris Šlapota, obchodní ředitel bohumínského výrobce kotlů VIADRUS.

Nijak nezakrývá, že V růstu prodejů jeho firmě pomáhají i státní dotační programy, které umožňují lidem si pořídit opravdu moderní a úsporný zdroj vytápění za dotovanou cenu.

„Česká republika je v řízené modernizaci kotlů velmi aktivní a jen otázkou času, kdy se v tomto oboru dostaneme na stejnou technologickou úroveň jako státy na západ od našich hranic,“ doplňuje Šlapota.

Moderní kotel podle něj nemusí být nutně dražší. „Příkladem je například kondenzační kotel NAOS, který se i bez dotace uživateli zaplatí průměrně za 4 roky provozu,“ vysvětluje Šlapota. „Jen v Česku se loni prodaly desítky tisíc kusů tohoto typu,“ dodává.

Obecně je orientace na úsporné a ekologické zdroje vytápění trendem právě proto, že jejich spotřeba paliva je podstatně nižší, což s sebou přináší provozní úspory. Dalším výrazným trendem je podle Šlapoty uživatelský komfort, kde se dnešní automatické kotle na pevná paliva v pohodlnosti obsluhy v podstatě vyrovnají kotlům plynovým.

„Budoucnost směřuje k další automatizaci, takže uživatel může již dnes vybírat ze stále širší nabídky „chytrých kotlů“, které může ovládat dálkově pomocí tabletu nebo telefonu. Výraznější rozšíření takových kotlů očekáváme v příštích několika letech a chceme na něj být připraveni,“ dodává.

tisková zpráva
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.