Výroba klasických wolframových žárovek v září končí

Již 65 % českých domácností svítí alespoň jedním úsporným zdrojem světla a další budou rapidně přibývat. V září totiž v Evropské unii končí výroba klasických wolframových žárovek. Úsporné osvětlení domácnostem ušetří až 4000 korun ročně. Vysloužilé „úsporky“ je třeba ekologicky recyklovat, a to kvůli malému obsahu toxické rtuti.

Klasická žárovka spotřebuje 60 W, vydrží rok a za 25 let vás bude stát 6810 Kč. Podobná LED žárovka sežere 9 W a za 25 let vás bude stát 1232 Kč. foto: ekolamp.cz
Klasická žárovka spotřebuje 60 W, vydrží rok a za 25 let vás bude stát 6810 Kč. Podobná LED žárovka sežere 9 W a za 25 let vás bude stát 1232 Kč. foto: ekolamp.cz

Počet úsporných zářivek v českých domácnostech stoupá. Podle průzkumu poradenské společnosti eSvětlo.cz mají Češi již v 65 % případů doma nějaký úsporný zdroj světla. Jejich počet dále rapidně vzroste, protože výroba klasických wolframových žárovek bude letos v září pro evropský trh úplně ukončena.

„Nyní jsou v prodeji už jen 40wattové a méně výkonné žárovky, přičemž výroba výkonnějších wolframových žárovek byla nařízením EU ukončena již v předchozích letech. Od září se budou doprodávat pouze skladové zásoby,“ říká Robert Hladil, zástupce poradenské společnosti eSvětlo.cz.

Důvodem pro ukončení výroby klasických wolframových žárovek je jejich vysoká energetická náročnost. Z průzkumu portálu eSvětlo.cz vyplývá, že tuzemská domácnost potřebuje na svícení v průměru 18 žárovek.

„V případě kompletní výměny klasických energeticky náročných zdrojů světla (wolframové či halogenové zdroje) za kompaktní úsporné či LED žárovky může úspora domácnosti dosáhnout až 4000 korun za jediný rok,“ vysvětluje Robert Hladil.

Podle průzkumu se v domácnostech na úsporném svícení podílejí zejména kompaktní či lineární zářivky a .

Úsporné zářivky do koše nepatří

S rapidním růstem počtu „úsporek“ roste také potřeba jejich recyklace v okamžiku, kdy doslouží. Zatímco vysloužilé wolframové žárovky lze bez obav vyhodit do koše, ty úsporné je třeba odevzdat k ekologické recyklaci.

„Musí se s nimi zacházet jako s nebezpečným odpadem, a to kvůli toxické rtuti, kterou v malém množství světelné zdroje obsahují, “ upozorňuje Radoslav Chmela, zástupce společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci osvětlovacích zařízení.

„Neméně významným důvodem pro recyklaci je zisk druhotných surovin, které lze opětovně použít,“ dodává Chmela.

Rtuti se není třeba bát, zátěž pro životní prostředí představuje jen při neodborné likvidaci. „Zářivku je třeba považovat za elektroodpad – podobně jako mobilní telefony, počítače nebo televize. I ty obsahují řadu toxických látek, které musí být odborně recyklovány,“ doplňuje Chmela.

Rtuť se v úsporných zářivkách vyskytuje ve velmi malém množství (cca 2–5 mg), například v klasickém teploměru je rtuti 500krát více.

Při náhodném rozbití zářivky je třeba místnost dobře vyvětrat, střepy zamést a odvézt do sběrného dvora či předat firmě zabývající se likvidací odpadu.

„Problém nastává při ukládání většího množství vysloužilých úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu, kde dochází k větším únikům rtuti do ovzduší nebo do půdy a vody,“ vysvětluje Matěj Man z organizace Arnika.

Vyšší koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do obzvláště nebezpečné organické formy, která je nebezpečná především pro nervovou soustavu.

Úsporky patří do sběrných míst: nyní jich je přes 3400

V Česku lze vyřazené úsporné zdroje vrátit v jakémkoli obchodě s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, úřadech nebo v řadě firem.

„Celkem se počet sběrných míst rozrostl na 3400 a další stále přibývají. Malých sběrných nádob jsme rozmístili více než 1400 a jen letos jich přibude dalších zhruba 400,“ uzavírá Radoslav Chmela (viz graf). Kde se nachází nejbližší sběrné místo, lze zjistit přes internet na www.ekolamp.cz.

tisková zpráva

16 komentářů: „Výroba klasických wolframových žárovek v září končí

  • 15. 3. 2013 (20.51)
    Trvalý odkaz

    Které populistické ho…ado psalo ten článek. Výpočet kolik mě co bude stát za 25let je naprosto lživý!!! Mám doma 9žárovek za poslední 4roky(můžu to říct přesně jelikož jsem se stěhoval) jsem kupoval na výměnu tři. Z toho plyne, že výpočet je více než špatně oproti skutečnosti. Nehledě na to že současné led zdroje světla nemají zdaleka životnost ani svítivost udávanou výrobci. A již v polovině jejich papírové životnosti značně klesá jejich svítivost!

    Reagovat
  • 7. 9. 2012 (8.17)
    Trvalý odkaz

    Otázky k zamyšlení. Proč by kdokoliv měl lidem diktovat, že jejich světelný zdroj je nutný vyměnit? Proč bych si měl dávat do sklepa místo 100W žárovky zářivku, když si tam bliknu jednou za týden? Neměl by snad trh nutit zákazníky k přechodu na lepší zdroj světla a nechat tedy jen na nich jejich uvážení?

    Reagovat
  • 4. 9. 2012 (5.16)
    Trvalý odkaz

    luďom sa zníži spotreba za svietenie aby mali lepší pocit, keď si budú kupovať klimatizácie…

    Reagovat
  • 31. 8. 2012 (13.50)
    Trvalý odkaz

    Záleží na kvalitě LED světelného zdroje – která se bohužel odráží i na ceně. Za 450Kč LED žárovku, která plnohodnotně nahradí 60W opravdu pořídit nejde (a nebo jde, ale není to kvalitní výrobek, který výdrží svítit 30 000h, ale čínský šmejd). Nic méně jsou už na trhu LED světla, která dostojí svým slibům (do 60W) , jen je potřeba se prokousat objemnou neseriozní konkurencí, která slibuje to co dostupnou technologii nemůže zatím dodržet.

    Reagovat
  • 29. 8. 2012 (10.20)
    Trvalý odkaz

    A tú žiarivku dajte na osvietenie mimo domu a pri -10 stupňoch sa dočkáte svetla tak za 3 min. a to pri svietení tak 1h týždenne na chate mám návratnosť o 300 rokov

    Reagovat
  • 27. 8. 2012 (9.44)
    Trvalý odkaz

    klasicka ziarovka vydrzi kludne 10-20 rokov.. keby vydrzala iba rok, ako sa vsade pise a mate doma napr 10 ziaroviek(co je uplne bezne), menite cca jednu mesacne. ja si nepamatam kedy som videl doma zhorenu klasicku ziarovku.. uz tomu 10 bude.. zato usporne mam pocit ze postupne stracaju na svietivosti a u par mi zhorela elektronika, takze za par rokov pouzivania uspornych som ich vymenil viac ako za 30r pouzivania klasickych. vylucne jedine negativum klasickej ziarovky je vysoka spotreba energie, resp premena na teplo, o ktore ale zime treba zas menej kurit

    Reagovat
  • 25. 8. 2012 (12.28)
    Trvalý odkaz

    Podla mna netreba ziadne zdroje svetla. staci keby novorodencom montovali nocne videnie a zoom do jedneho oka a IR LED na nocne videnie do druheho. sice uvidi iba 2D ale po tme :)

    uz by z nas mohli spravit terminatorov. ale asi by sme nemali dlhu zivotnost lebo by nas cigani dali do zelezneho srotoviska

    Reagovat
  • 25. 8. 2012 (12.04)
    Trvalý odkaz

    kdyby světová lobby opravdu fungovala, vymyslí nové (lepší) závity, nové nutné rozvody jen pro svícení a pod co se svícením jen trochu souvisí. Nemyslíte, že diskutující jsou tady zbytečně paranoidní?

    Reagovat
  • 24. 8. 2012 (15.19)
    Trvalý odkaz

    Že je to lež už snad ví dnes každý. Žárovka vydrží mnohem déle než rok. Tipuju tak 2-3 roky průměrně. Takzvané úsporky naopak vydrží mnohem méně než píšou. Mě to doma vychází taky tak maximálně na 2 roky.
    Čert nám byl tu EU dlužen.

    Reagovat
  • 24. 8. 2012 (13.25)
    Trvalý odkaz

    Ekolamp s Mediafaxem zase spamuje? Teda divim se redakci ze za tohle uz nevybira jako za klasickou inzerci, pokud tomu tedy tak uz neni a tohle neni PR. Pokud je to PR, pak jako ctenar diky ekolampu za podporu tohoto serveru.

    Reagovat
  • 24. 8. 2012 (12.52)
    Trvalý odkaz

    Já myslím, že téma ani není kontroverzní.
    Jde prostě o vítězství lobby výrobců zářivek. Že by na tom domácnosti vydělaly je lež; že úsporky nějak pomáhají životnímu prostředí je lež.
    Jen se podařilo přesvědčit zákonodárce.

    Reagovat
  • 24. 8. 2012 (12.01)
    Trvalý odkaz

    Toť, tohle je více než kontroverzní téma :-)

    Citace:
    Podle průzkumu poradenské společnosti eSvětlo.cz mají Češi již v 65 % případů doma nějaký úsporný zdroj světla.

    Co jim asi tak chudákům zbývá, když je EU připravila o možnost výběru…

    Sbohem má lávová lampo….

    P.S. Má želva vzkazuje, že je jí pod úsporkou zima.

    Reagovat
  • 24. 8. 2012 (11.02)
    Trvalý odkaz

    Je to lež. Klasická žárovka vydrží podstatně déle než rok!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *