Google investuje do šetření elektrické energie

Transphorm je mladá americká společnost založená v roce 2007. Od té doby v tichosti pracuje na novém produktu, který má pomoct zákazníkům výrazně snížit účty za . Ale zároveň také prodloužit dojezd a zvýšit výkon .  
elektrická rozvodná síť transformátor

Oním tajemným produktem z dílny Transphorm bude zařízení, které dokáže transformovat elektřinu ze střídavého napětí na stejnosměrné a naopak. Právě tato činnost dnes v způsobuje obrovské ztráty v řádech desítek procent.

Například vyrábějí elektřinu se stejnosměrným napětím. Aby ale mohla být prodána do sítě, je třeba ji přeměnit na střídavé napětí. Jenže předtím než se takto vyrobená a přenesená energie využije v nějakém spotřebiči, je třeba ji opět přeměnit na stejnosměrné napětí.

Jak vidíte, jde o několik kroků během kterých mohou vznikat i výrazné ztráty. Ty možná nevypadají tak hrozivě v případě jedné a jednoho domu, ale když se vezme těchto tisíc nebo milion, případně pokud se vezmou v potaz obrovská nebo jiné firemní provozy, jsou takové ztráty významné.

Firma, která dokáže tyto ztráty snížit, si zadělává na „pořádný balík“. A přesně to je Transphorm. Není divu, že se o takovou firmu začal zajímat také . Ten provozuje po světě největší datová centra ve kterých má statisíce počítačů, které pohánějí jeho internetový vyhledávač.

Marketingové firmy odhaduje, že trh s vybavením a softwarem pomáhajícím snížit spotřebu datových center vyroste do roku 2015 na 41,1 mld. dolarů ročně.

Hlavním trumfem spol. Transphorm je nový materiál – nitrid gallia, který údajně vykazuje při transformaci napětí lepší vlastnosti než dosud využívaný .

Výhodou Transphormu je, že se zdaleka nemusí orientovat pouze na trh datových center. Invertory elektrického napětí se jak už bylo řečeno hojně využívají také v oblasti a a . Tam všude je potenciální trh o objemu miliard dolarů.

DailyFinance, foto: sxc.hu

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *