Washington zvažuje vybudování mostu z letadlových lodí

Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických ve Washingtonu aktuálně řeší ekonomickou výnosnost velmi netradičního projektu: vytvoření plovoucího mostu, vyrobeného z vyřazených letadlových lodí.

„Vojenská muzea vytvořená z letadlových lodí má každý. Proč z nich raději neudělat most?“ Zdroj: S3files.com
„Vojenská muzea vytvořená z letadlových lodí má každý. Proč z nich raději neudělat most?“ Zdroj: S3files.com

Myšlenka na vytvoření masivního díla, turistické atrakce, účelné dopravní zkratky a znovuvyužití ocelových monster však naráží na celou řadu problémů.

Studie za 90 000 dolarů, kterou si Sněmovna reprezentantů objednala, řeší umístění plovoucího mostu dlouhého téměř dva kilometry v zátoce Sinclair. V praxi by měl letadlový most spojit břehy čtvrtí Bremerton a Port Orchard, a zkrátit tak přímé spojení mezi městem Seattle a Washington o více než patnáct kilometrů.

Ostatně, srovnání vyčíslení dalších alternativ tohoto spojení, včetně mostů a podvodních tunelů, sehrává ve studii důležitou roli. Staré lodě totiž vychází o něco levněji. Navíc by vytvořily lákavou turistickou atrakci a město Washington by tak vzdalo hold vojenskému námořnictvu.

Mezi největší zastánce projektu se řadí kongresman Jesse Young, který soudí, že most z letadlových lodí se v bedekrech cestovních kanceláří stane ekvivalentem desátého divu světa. „Jen z turismu nám bude plynout obrovský přínos. A nezapomínejme na to, že vytvoříme důstojný odkaz dalším generacím.“

Ne všichni ale sdílí jeho nadšení. Studie potvrzuje, že technická úprava konstrukce lodí možná je, ale nebude právě levná. Přeci jen, jsou široké přes osmdesát metrů a jejich věže ční až šedesát metrů nad hladinu.

Nejde totiž jen o bezpečné napojení lodí USS Kitty Hawk (spuštěná na vodu roku 1960, vyřazena 2009) a USS Independence (spuštěná 1958, vyřazena 2004) na sebe navzájem a na břehy, ale i o jejich ukotvení ke dnu. Vzhledem ke své výšce nad hladinou by lodě působily jako obří plachty, do kterých by se zapíral boční vítr.

Různá řešení pevného ukotvení ve studii řeší i Kumar Agrawal, profesor z newyorské City University. „Osobně se neobávám stability tohoto obrovského pontonového mostu, ale spíš toho, jak tato masivní tělesa trvale lokalizovaná v zálivu pozmění pohyb vodních mas a migraci vodních živočichů.“

3 komentáře: „Washington zvažuje vybudování mostu z letadlových lodí

 • 28. 4. 2015 (8.25)
  Trvalý odkaz

  a zkrátit tak přímé spojení mezi městem Seattle a Washington o více než patnáct kilometrů…..

  To pomože, už to bude jen necelých 4500km.

  (Washington je stát a občanům Seattle to nepomůže)

  Reagovat
 • 28. 4. 2015 (7.40)
  Trvalý odkaz

  No buď uhnou na stranu, nebo se potopí. Ale to přesné řešení bude obsahem další tunelové studie za 90.000 dolarů.

  Reagovat
 • 28. 4. 2015 (5.35)
  Trvalý odkaz

  Taková drobnost, pod mostem se dá proplout, ale pod letadlovkou to nejde. Jak se bude řešit tohle?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *