Je větrná energetika budoucností Nového Mexika?
Pozemkový úřad (SLO) amerického státu Nové Mexiko se aktivně rozhlíží po investorech. Projekt 1GW větrné farmy „El Cabo“, který vláda ve spolupráci s odborníky na problematiku obnovitelných zdrojů energie připravila, by totiž mohl být skutečnou zlatou žilou. Otázkou je koho vybrat jako vhodného partnera. Protože tam kde jsou slibovány snadné výnosy, hrozí často i výrazná rizika. A čím větší projekt, tím i možné vyšší ztráty.
Situace novomexického SLO je poměrně originální. K dispozici má pozemky, vhodné k realizaci celého záměru, projekt sám je hotový na papíře, a poslední co chybí ke štěstí a spokojenosti, je patřičně movitý investor, který by se chopil práce.
Jedná se totiž o největší projekt svého rozsahu na území Spojených států. Ve své podobě El Cabo zahrnuje území o rozloze 33 600 akrů státní půdy v kraji Torrence, které se nacházejí jen sto kilometrů od potenciálního velko-odběratele, města Albuquerque.
Odhalí Mexiko na Sonoře svůj solární poklad ?
Mexiko má v oblasti obnovitelných zdrojů energie obrovský potenciál
V případě realizace by se tu mělo vyrábět na 1000 MW elektřiny, generované ze síly větru. To by mělo trumfnout i dosud největší takový projekt (prozatím rovněž na papíře), který by měl dosahovat výkonu 778 MW.
Při plném výkonu by měla být elektrárna El Cabo schopna zásobovat elektřinou na 400 000 domácností, v přepočtu tedy něco okolo dvou milionů lidí. Na strunu zápasníků s emisemi zahraje informace, že při zprovoznění by došlo k úspoře ekvivalentu 2,6 milionů tun oxidu uhličitého. A nejen to.
Změna by se projevila například i v úspoře 3,7 miliard litrů vody, což ve vyprahlém Novém Mexiku jistě není k zahození.
Jen kdyby se nějaký ten investor našel. Novomexický pozemkový úřad totiž zápolí s komplikovanou situací. Spravuje stovky kilometrů čtverečních státní půdy, která je ale většinou vyprahlou pustinou.
O takovou nemají zájem ani pastevci a honáci, natož pak řádní zemědělci. Pokud by se ale podařilo pozemky zhodnotit pronájmem ke stavbě větrných elektráren, peníze by se prý jen hrnuly. O zapojení se do projektu spekuluje místní energetický koncern PNM, ale prozatím není nic jisté.
„Jen v první fázi uvedení projektu El Cabo do života by se zisky pohybovaly okolo padesáti milionů dolarů,“ říká Ray Powell z SLO. „Navíc připravujeme pět dalších takových projektů „pronájmu pozemků k výrobě energie“, které by dohromady mohly vynášet okolo 215 milionů dolarů.“
a co půjčka z banky?