Stavební zákon platí i pro hobity

Tahle zprává zasáhne nejen milovníky knih a filmů Pán prstenů. Řeč bude o „hobití noře“, krásném přírodním domě, postaveném bez povolení úřadů. Roli Mordoru, temné říše zla, tentokrát zastane britský stavební úřad. A skutečně to může znít jako pohádka, byť dobrý konec je zde nejistý. Stavět si na svém pozemku jen tak hala bala se totiž nevyplácí.

Charlie s Megan postavili tenhle dům za bez větších nákladů za pár týdnů. Teď jej musejí na vlastní náklady zbourat. foto: http://naturalhomes.org
Charlie s Megan postavili tenhle dům za bez větších nákladů za pár týdnů. Teď jej musejí na vlastní náklady zbourat. foto: http://naturalhomes.org

Dva mladí manželé Charlie a Megan spolu žili čtyři roky ve vlhkém karavanu na kraji velšského městečka Pembrokeshire. V okamžiku kdy Charlieho žena otěhotněla, bylo zapotřebí zajistit solidnější bydlení, než jen na hlavu padající jednopokojovou chatrč na kolech.

Charles proto během několika týdnů vystavěl na pozemku svého otce dům, který by mu řada čtenářů nejspíš tiše záviděla. Nemusel si kvůli tomu brát hypotéku nebo se zatěžovat půjčkami. Náklady na čtyřpokojový luxusní dům atypických tvarů nepřekročily míru úspor, kolem 15 000 liber.

Základním stavebním materiálem se staly kamenné základy, slaměné balíky, dřevěná konstrukce a obložení. Popravdě, podobně se stavělo ve Walesu před tisíci lety. Dnes toto obydlí spíš než skanzen evokovalo zmíněné „hobití nory“, proslavené filmy Petera Jacksona.

Stavba na vlastním pozemku, doplněná o zelenou střechu a zapadající do okolní zeleně, nikterak nevybočovala ze stavebních trendů nejbližšího okolí. Pozemek totiž hraničí s Lammas ecoVillage, místem, kde se podobné stavební záměry ekologických nadšenců pravidelně realizují.

I když je obydlí nesporně zajímavé, pořád je ale vystavěno bez povolení úřadů. A jejich přísné legislativní regule hovoří jasně: stavba bez povolení je nelegální, a musí být, ani ne po roce obývání, stržena.

Věci se chopil však nejen britský tisk: „S dítětem na cestě měl Charlie pocit, že nemá jinou možnost, než postavit svůj dům bez schválení stavebních úřadů. Pro svůj záměr by povolení nezískal, a nedostatek cenově dostupného bydlení jej přinutil jednat tak, jak nakonec učinil.

Hobití bydlení Charlieho a Megan je přitom velice populární. Architekti z různých koutů světa se ozývají, že právě o tento typ rodinných staveb se celou dobu pokoušejí, že tohle je „přesně to, co by se mělo budovat, když se hovoří o přírodních a udržitelných stavbách pro rodiny“.

Uznávaný architekt a designér ze studia Hundertwasser dokonce sepsal manifest proti přebujelé racionalizaci architektury, a v prohlášení tvrdí: „Rozhodnutí jednotlivce postavit si vlastní obydlí by nemělo být potíráno! Každý by měl být schopen si vystavět vlastní dům, a být opravdu zodpovědný za své čtyři stěny, ve kterých bude žít.

Jon Jadai, ředitel společnosti Pun Pun Organic Farm se na tiskovce TED v Thajsku nechal slyšet, že: „V tomhle bychom si měli být rovni se zvířaty. Ptáci si postaví hnízdo pro celou rodinu za dva dny, i krysa si vyhrabe noru za jeden den. Jen nejchytřejší tvor, člověk, musí nad vybudováním domu strávit třicet let života.

Nicméně, stavět alternativně a po svém, bez patřičných povolení, se prostě nevyplácí. Stavební úřad zamítl zpětnou žádost o uznání stavby, a v citovaném rozhodnutí: „Přínosy nového rozvoje nevyvážili újmu na charakteru a krajinném rázu krajiny“ potvrzují, že dům musí být do dvou měsíců na náklady majitele zbořen.

Sdílet: