Dánsko: v roce 2012 pokryly 30 % spotřeby větrné elektrárny
A ještě jednou dnes větrná energie. Zatímco v USA zajistily větrné elektrárny v roce 2012 celkem 42 % nových zdrojů, v Dánsku během stejného roku pokryly dokonce 30 % spotřeby. Není divu, vždyť Evropa je světovým premiantem v oblasti pobřežních větrných turbín.
Dánsko v roce 2012 pokrylo z více než 30 % svou spotřebu elektřiny větrnými elektrárnami. Proti roku 2011 jde o přírůstek 2 %. Mohou za něj nové větrné turbíny na zemi (170 MW) i na pobřeží (50 MW).
Dvouprocentní nárůst nemusí znít nijak závratně. Jenže jde podle plánu na to, že v roce 2020 už bude vítr zásobovat energií 50 % spotřeby Dánska, malého severského státu obklopeného mořem (a Německem).
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Dánský ostrov bude mít vlastní virtuální elektrárnu
Velké skokové nárůsty se čekají právě především od pobřežních větrných farem. Na konci roku 2013 bude dokončena farma Anholt s výkonem 400 MW (ta sama pokryje 4 % celkové spotřeby země).
Navíc se začínají plánovat nové projekty pobřežních větrníků – Horns Rev III (400 MW), Krieger’s Flak (600 MW) a pozemní turbíny o celkové kapacitě výkonu 500 MW. Dánsko zjevně kráčí tou správnou cestou.
Jelikož jsem se zrovna po půl roce vrátil z Dánska vím několik málo věcí. 1) Elektřina je tam tak drahá, že by místní obyvatelé brečeli při placení složenek. 2) Jedinou věc, kterou jsem tam nesnášel bylo počasí, respektive neustálý vítr. A i když 10km od pobřeží nefouká, na pobřeží snad nepřestane nikdy. Ale jak je patrné, tak i zemi s vynikajícími podmínkami pro větrníky, tento druh výroby nespasil.
V USA je cena energie o 60 procent nižší než v Německu díky solární boomu který tam zrovna probíhá.
FVE je tam možno stavět bez „dotací“ – úřední buzerace a vyplatí se jim to i když jsou tam FVE dražší než v ČR. Nová naleziště břidlic na to zatím moc vliv nemají, protože se zatím těžba o moc nezvýšila.
I přes velký boom obnovitelných zdrojů v USA je jejich vliv na americkou cenu zanedbatelný. Těžba břidlicové ropy, byť se jedná o značně neekologickou činnost, tak bude mít vliv obrovský. Díky dalšímu snížení cen energií vznikne v USA 3 milióny pracovních míst.
Taky má Dánsko nejdražší elektrickou energii na světě a ta cena klesat nebude.
V USA je cena energie o 60 procent nižší než v Německu a díky nalezištím břidlicové ropy bude dále klesat.
Oni ovšem měli drahou energii už i předtím, protože museli uhlí do tepelných elektráren dovážet. Vzhledem k tomu, že energii vyvážejí v případě přebytků za jakoukoli cenu, tak je samozřejmé, že se jim to odrazí na domácím trhu. Mám dojem, ale chtělo by to samozřejmě udělat nějakou ekonomickou studii, že mají šanci na zlevňování elektrické energie, pokud vybudují smart grid. Je to otázka poměru investic a jejich návratnosti a správné volby technologií.
Smart grids určitě mají svůj smysl. Ovšem náklady na výstavbu jsou obrovské a ani tato chytrá síť není všemocná a bude zapotřebí její napojení na okolní státy a například na skandinávské vodní elektrárny.
Pictosaic est effectivement tre8s inte9ressant : on peut prirdoue rapidement de chouettes photomosaiques gre2ce e0 deux astuces :l eemage d origine peut eatre superpose9e en transparenceles couleurs, ou en tout cas la luminosite9 et/ou contraste des vignettes sont modifie9esce qui donne un tre8s bon re9sultat meame avec de mauvaises vignettes, et permet meame d utiliser l image d origine comme seule et unique vignette.Bravo et merci e0 Eric, et content que Vliv lui soit utile