Tepelná čerpadla země/voda v číslech – vyplatí se tento zdroj tepla?

Tepelná čerpadla jsou často označována jako velmi levný zdroj tepla. Ne vždy je však toto tvrzení podpořeno tvrdými čísly a je tak těžké si představit, jak je to s výhodností tepelných čerpadel doopravdy. Pojďme se tedy tentokrát zaměřit právě na konkrétní informace o výkonu tepelného čerpadla země/voda instalovaného k rodinnému domu s vytápěnou plochou 170 m2.

Tímto tepelným čerpadlem je ECOFOREST ECOGEO B4 3 -12 kW v provedení s pasivním a aktivním chlazením, samotný topný systém se skládá z podlahového i stropního topení. Toto tepelné čerpadlo je k dispozici ve výkonových řadách 9,12 a 25 kW, v tomto případě se jednalo o jednotku s výkonem 9 kW. Výstupní teplota činí u tohoto čerpadla 65 / 70 °C. Více o tomto produktu najdete na https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/ecoforest-ecogeo-zeme-voda

Sledované tepelné čerpadlo odebírá teplo z vrtu hlubokého 200 m a díky aktivnímu i pasivnímu chlazení je odpadní teplo z chlazení využíváno buď přímo k ohřevu teplé vody, nebo akumulováno ve vrtu a využíváno v režimu vytápění.

Během první topné sezóny po uvedení do provozu, tepelné čerpadlo dosáhlo průměrného topného faktoru SPF 5,2. Při dodávce 20 860 kWh tepla, tepelné čerpalo spotřebovalo pouze 3 990 kWh elektřiny. Průměrná teplota topné vody  se přitom pohybovala kolem hodnoty 37 °C. Při spuštění tepelného čerpadla d provozu se teplota vrtu pohybovala kolem 12 °C, výstupní teplota do topného systému pak činila 22 °C, topný faktor se zde vyšplhal na hodnotu 9,1.

Více o této referenci najdete zde: https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/reference/9

Co výše uvedené znamená v praxi?

Při průměrném topném faktoru SPF 5,2, tepelné čerpadlo dodá zhruba pětkrát více energie, než kolik spotřebuje pro svůj pohon. Sami si tak můžete spočítat, jaký by byl v tomto případě váš účet za topnou sezónu. Tepelná čerpadla země/voda jsou schopna dodat stabilní objem tepla bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky, vykazují se dlouhou životností a ekonomickým provozem. Navíc, zdroj tepla pro tyto jednotky je prakticky nevyčerpatelný a je dostatek všude napříč Českou republikou.

Ať už uvažujete o způsobu, jak si s minimálními náklady zajistit teplo pro svůj rodinný dům, podnikatelský objekt či veřejnou budovu, věnujte pozornost výhodám, která vám nabízí tepelná čerpadla země/voda.