JAK UŠETŘIT: Nevyhazujte peníze komínem!

Účet za vytápění rodinného domu může být na konci zimy velmi nepříjemným překvapením. Natož když je pořádně třeskutá. Máte-li a chcete za topení ušetřit, mohou být jedním z řešení úsporné komínové hlavice či regulátory.

Komínové hlavice zatím nemají v Česku vybudovanou tradici, ale mohou přinést zajímavé úspory; foto: Martin Singr pro Ekologické bydlení
Komínové hlavice zatím nemají v Česku vybudovanou tradici, ale mohou přinést zajímavé úspory; foto: Martin Singr pro Ekologické bydlení

Výrobce těchto doplňků, společnost Tewiko Systems, uvádí, že komínové hlavice a regulátory dokážou optimalizovat proces topení. Také zamezí negativním přírodním vlivům na proces spalování v kotli nebo v krbu. Regulátory či komínové hlavice mohou zkrátka přinést nemalé úspory.

Krásné hlavice

V případě atmosférických kotlů se hovoří až o 38% úsporách u topení dřevem. Pokud se topí plynem nebo topným olejem, dosahují úspory až 12 %. U kondenzačních a přetlakových kotlů však úspory tak výrazné nejsou – maximálně 6 %.

Konkrétní čísla závisí zejména na stáří komínu a odbornosti, s jakou byl postaven. Jde samozřejmě ještě o spoustu detailů, ale nějakou tu korunu ušetříte tak jako tak. Co se rozměrů týká, jsou prý tyto doplňky vhodné pro jakýkoliv komín, instalace není složitá a záruka, pokud si vše necháte provést odborným personálem, je 10 let.

Cena se pohybuje kolem deseti tisíc. Pokud vaše účty za topení dřevem dosahují třeba 50 000 Kč ročně, už za rok by se tato investice mohla vrátit.

Pokud hledíte také na estetickou stránku, vězte, že se nabízí několik druhů komnových hlavic. Třeba nerezové rotační hlavice se díky minimálnímu odporu otáčí prakticky pořád, čímž zvyšují tah komína a tím zároveň zamezují zpětnému tahu. Kouř v kotelně tak už mít nebudete. Cena se pohybuje v řádech tisícikorun.

Její vhodnost pro všechny druhy paliva je ale nejistá. Například firma RAUL Větrací systémy říká, že hlavici KV 8/200 lze použít pro všechny druhy ekologických paliv, tedy pro peletky nebo palivové dřevo. Ale podle specializované prodejny Florian z Liberce se tyto hlavice nehodí pro pevná paliva.

Oproti tomu „obyčejná“ hlavice se vyrábí nejen z nerezu, ale i z mědi. Ta ale brání spíše jen padání deště nebo sněhu do komínu, její vliv na tah komínu není příliš znát, říkají odborníci.

„Neviditelné“ regulátory

Další možností jsou tzv. energeticky úsporné regulátory tahu, např. značky Esreko. Ty dokážou automaticky řídit správný přívod vzduchu, tím se nespotřebuje nepotřebná energie jen kvůli vysokému tahu a celý proces spalování je efektivnější. Rovněž spalovací prostor je optimálně ochlazován.

Komínové hlavice se dají sehnat v mnoha různých typech a provedeních. Nejsou ale vhodné pro všechny kotle. foto: Martin Singr pro Ekologické bydlení
Komínové hlavice se dají sehnat v mnoha různých typech a provedeních. Nejsou ale vhodné pro všechny kotle. foto: Martin Singr pro Ekologické bydlení

Když je v létě kotel v klidu, komín je provětráván a nevzniká tak kondenzační voda, která by mohla komín poškodit. O tom, že rozpalování kotle je jednodušší, se snad ani není třeba zmiňovat. Je ale třeba pořídit si také přídavné zařízení k nucené ventilaci komínu.

Regulátor, který vyjde na necelé dva tisíce, by měl být namontován asi půl metru pod vstupem kouřovodu do komína. Ač je montáž jednoduchá, měl by jí provádět odborník.

Ušetřit jde i jinak

Karel Polanecký z Hnutí DUHA si ale myslí, že efekt hlavic a regulátorů nelze zobecňovat. „Podle mého názoru se liší efekt těchto prvků podle výšky a průměru komína. Konzultoval bych s kominíkem,“ říká Polanecký a dodává, že hlavní efekt bude spíše v kvalitnějším spalování.

Další možnosti, jak v zimě ušetřit a nemrznout, je kvalitně nebo nakoupit levněji topné palivo. V létě bývá uhlí, dřevo nebo peletky levnější až o desítky procent. A stojí i za to zamyslet se nad optimální teplotou. Snížení teploty o jediný stupeň přináší úspory v nákladech na ve výši 6 %.

2 komentáře: „JAK UŠETŘIT: Nevyhazujte peníze komínem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *