Investice do chytrého termostatu na topení se vyplatí všem

Vytápění je v českých domácnostech největším žroutem energií, ale i nejvýznamnějším zdrojem emisí a znečištění. Zjistěte, jak můžete s chytrým termostatem topit levně a ekologicky i vy.

Jaké funkce nabízí chytrý pokojový termostat?

Možná se ptáte, proč investovat do chytrého termostatu, když ten váš starý funguje ještě stále dobře. Důvodů je ale hned několik:

 1. Chytrý termostat vám sníží náklady za vytápění na minimum: S chytrým termostatem si můžete zvolit požadovanou teplotu pro každou místnost a každou denní dobu zvlášť. Tím snížíte průměrnou teplotu až o 3 °C, což představuje úsporu nákladů za vytápění přibližně 18 %. Někteří výrobci uvádějí průměrnou úsporu dokonce až 30 %. Některé digitální termostaty navíc disponují softwarem, který umí vyhodnocovat i vývoj počasí či přítomnost lidí v místnosti a další faktory. Pomocí vhodně umístěných senzorů a čidel můžete dosáhnout ještě výraznějších úspor.
 2. Chytrý termostat vám vždy zajistí požadovaný tepelný komfort: I přes snížení průměrné teploty v domácnosti se nemusíte bát, že přijdete o požadovaný tepelný komfort. Naopak – každá místnost bude mít vždy ideální teplotu, aniž byste ji museli jakkoli nastavovat. Vy se tak budete z práce vracet do příjemně vytopené domácnosti, přičemž topení poběží pouze nezbytně nutnou dobu. Regulace topení je zcela automatická, vy nemusíte na nic myslet.
 3. Chytrý termostat je uživatelsky přívětivý: Jako všechny smart technologie, i chytré digitální termostaty myslí na uživatele. Lze je jednoduše propojit s WiFi a ovládat topení přes mobil nebo web. Díky tomu budete mít dokonalou kontrolu nad vytápěním a spotřebou energií kdykoliv a kdekoliv. Většina moderních WiFi termostatů umožňuje i propojení se systémem smart home nebo ovládání topení pomocí hlasového asistenta. Instalace je také velmi snadná a díky bezdrátové technologii se obejdete bez vrtání.

Naproti tomu obyčejné termostaty nebo termostatické radiátorové hlavice lze nastavit pouze na jednu konstantní teplotu, kterou musíte v případě potřeby regulovat manuálně. Tímto způsobem zcela zbytečně přetápíte většinu místností po velkou část dne. Nečekejte proto, než váš starý termostat doslouží a pořiďte si chytrý bezdrátový termostat hned.

Modelová kalkulace: návratnost investice do chytrého termostatu

Každá domácnost má jiné potřeby, a proto nelze říct obecně, kdy se vám investice do chytrého topení vrátí. Připravili jsme si ale pro vás modelovou kalkulaci pro 4člennou rodinu bydlící v rodinném domě, která se během pracovních dní nezdržuje doma. Zdrojem energie pro vytápění je plynový kotel, rodina za jednu topnou sezonu utratí za vytápění 30,000 Kč.

Jak jsme již zmínili výše, se smart termostatem lze snížit náklady za vytápění o přibližně 18 %, což v našem příkladu představuje 5,400 Kč ročně. Cena prostorového bezdrátového termostatu z nejvyšší kategorie se všemi pokročilými funkcemi se pohybuje kolem 15,000 Kč včetně příslušenství. Z toho lze jednoduše vypočítat, že návratnost investice je méně než 3 roky, většinou dokonce pouhý jeden rok, a to při ještě vyšším komfortu, než na jaký jste zvyklí nyní.

Chytré vytápění Honeywell Evohome představuje špičku na trhu. Zdroj: Bola.cz 

V jakých budovách lze chytré pokojové termostaty použít?

Inteligentní termostaty lze použít pro jakýkoliv typ lokálního vytápění. Jsou vhodné pro podlahové vytápění i radiátory a všechny druhy přímotopů, kotlů, tepelných čerpadel, rekuperací či solárních panelů. Své využití najdou nejen v rodinných domech, ale i v kancelářských či komerčních budovách. Některé chytré termostaty umožňují i regulaci ohřevu TUV a ovládání klimatizace či stínicí techniky.

Díky rychlé návratnosti investice se pořízení chytrého termostatu vyplatí prakticky v jakékoliv budově.

Jak nastavit WiFi termostat

Aby měl chytrý termostat kýžený efekt, musí se samozřejmě správně nastavit, a to zejména podle místnosti a denní doby.

Týdenní program tedy nastavte pro každý pokoj zvlášť. Nejdříve si určete, jakou teplotu chcete v pokojích mít, když jste doma. Vnímání ideální teploty je velmi individuální, ale obecně se doporučuje mít pokojovou teplotu kolem 21 °C pouze v obýváku a v jídelně. Pro kuchyň je vhodná teplota kolem 18 °C a pro ložnici 16 °C. V technické místnosti, na schodišti a v chodbách si vystačíte s teplotou nižší než 15 °C, naopak vyšší teplota kolem 23 °C se doporučuje pro koupelnu a WC.

V noci a v době, kdy nejste doma, nastavte teploty o 3 °C nižší. Výjimkou je ložnice, kde naopak může být celý den teplota 13 °C a pouze přes noc se zvýší na 16 °C.

Regulace topení poté probíhá zcela automaticky. Pokud ovšem potřebujete aktuální teplotu z jakéhokoliv důvodu změnit, pro chytré termostaty to není problém – na pár kliků můžete v mobilní aplikaci, na displeji řídicí jednotky nebo přes internet teplotu kdykoliv upravit. Podobně nastavíte například úsporný režim během dovolené apod.

Bezdrátové WiFi termostaty na topení se stávají zcela běžnou součástí všech moderních a ekologických domácností. S ohledem na jejich ekonomický přínos se přitom jejich pořízení skutečně vyplatí všem.

zdroj: placená inzerce

3 komentáře: „Investice do chytrého termostatu na topení se vyplatí všem

 • 21. 1. 2024 (15.57)
  Trvalý odkaz

  My jsme po instalaci termostatů zaznamenali výrazné úspory na nákladech na vytápění. Chytrý termostat nám umožňuje efektivněji řídit teplotu v našem činžovním domě a přizpůsobit ji potřebám všech. Naštěstí se o celý dům a komunikaci stará správa nemovitostí. Nemusíme se o náš dům starat a víme, že je v dobrých rukou.

  Reagovat
 • 22. 8. 2023 (23.23)
  Trvalý odkaz

  O chytrém termostatu jsem zatím neslyšela, ale určitě až se zase ustálí ceny plynu, tak si ho pořídíme. S partnerem jsme si pořídili dva nové nerezové komíny. Teď máme možnost si užívat nejen tepla, ale také romantických plamenů v krbu. Každý večer s přítelem u něj odpočíváme s šálkem naší oblíbené kávy.

  Reagovat
 • 2. 11. 2022 (22.33)
  Trvalý odkaz

  Tak my žádný takový chytrý termostat nemáme. Možná proto, že topíme akumulačními kamny od Norsk Kleber https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ , takže se nám teplo dobře reguluje. Natopíme nádrž, ze které pak teplo ještě sálá, takže není potřeba tolik topit. Stačí tak investice do pořádných kamen a pak už není nic potřeba :-) .

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *