Beskydské hotely a usedlosti mění způsob vytápění

Obě nové turistické chaty na Lysé hoře, tamní meteorologická stanice, hotel Soláň, hotel Soláňka, rekreační středisko Tesla v Horní Bečvě či velký soukromý srub v Dolní Lomné – to je jen několik příkladů staveb, které nyní budují nové nebo vyměnily své staré vytápění tuhými palivy za tepelná čerpadla.

Horské chaty jsou pro vytápění tepelným čerpadlem ideální, foto: Jaroslav Baďura
Horské chaty jsou pro vytápění tepelným čerpadlem ideální, foto: Jaroslav Baďura

„Stále více majitelů hotelů, rekreačních zařízení i menších beskydských objektů si uvědomuje, že je vytápění s pomocí tepelných čerpadel lepší nejen pro přírodu díky své čisté ekologii, ale také pro ně,“ říká vedoucí obchodního oddělení povrchových vrtů společnosti Green Gas DPB Stanislav Kuča. Právě Green Gas u zmíněných chat a hotelů vrtala nebo vrtá pro tepelná čerpadla.

Počáteční investice do pořízení vrtů a nákupu tepelného čerpadla je vyšší než u klasické kotelny na tuhá paliva, ovšem právě ekologie, čistý provoz, bezúdržbovost a návratnost investice přesvědčuje další a další beskydské majitele nemovitostí.

Z Beskyd tak pomalu začínají mizet často desítky let staré a neekologické kotelny, které nahrazují tepelná čerpadla.

„Majitelé nemovitostí v Beskydech mnohdy nemají mnoho možností, jak své domy vytápět. Plyn v nepřístupných terénech a odlehlých oblastech často není a elektřina je drahá. Proto zvažují tuhá paliva nebo právě moderní tepelná čerpadla,“ říká Kuča.

Green Gas právě realizuje vrty například u velké rekreační chaty Tesla v Horní Bečvě nebo u hotelu Soláň v Hutisku. „U Soláně jde o naši letošní největší akci – vrtáme tady celkem devatenáct vrtů, každý o hloubce sto třicet tři metrů,“ říká Kuča.

Jiří Lehký, zástupce vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy, si rozšiřování tepelných čerpadel v Beskydech pochvaluje. „Každý dům, a pro velká rekreační střediska či hotely to platí obzvláště, v němž je teplo a nekouří se přitom z komína, je obrovským přínosem pro ekologii,“ říká Jiří Lehký.

Ochranáři bohužel na druhou stranu registrují také druhý trend. Tím je spalování všeho možného ve starých kotlech. „Lidé mají mnohdy hluboko do kapsy a topí doma čím se dá,“ říká Jiří Lehký.

Zkušenosti odborníků ze společnosti Green Gas ale potvrzují, že tepelné čerpadlo se vyplatí nejenom velkým objektům, ale je vhodné i pro menší budovy.

„Je moderní nejenom bydlet nebo se rekreovat v krásné přírodě, ale také tu přírodu svým chováním šetřit. A to lze právě čistým vytápěním s pomocí tepelných čerpadel,“ říká Stanislav Kuča.

Divize povrchových a důlních vrtů společnosti Green Gas DPB je předním českým dodavatelem vrtů pro tepelná čerpadla. Realizovala například vrty pro aulu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava nebo multifunkční sportovní halu v Opavě a Bystřici pod Hostýnem.

Dalšími úspěšnými projekty firmy jsou například vrty pro rekrační střediska Sluníčko, Montér, Aquapark ve Špindlerově Mlýně a penziony V Horních Mísečkách v Krkonoších, Skiareál Moninec, zámek Sychrov, knihovnu Strahovského kláštera, biskupské gymnázium ve Skutči, domovy pro seniory v Horním Jelení a Spořicích, satelitní domy ve Vestci a Počernicích, Křižíkův palác II na Smíchově a mnoho dalších, celkem zhruba 370 000 metrů.

tisková zpráva

3 komentáře: „Beskydské hotely a usedlosti mění způsob vytápění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *