Celoroční zahradní domek nebo chata – ekologická alternativa k běžnému bydlení?

Stále více se v poslední době klade důraz na ekologické řešení a alternativy. Ať už je to využívání obnovitelných zdrojů, recyklace nebo i alternativní způsoby bydlení. Chtěli byste i vy bydlet v obklopení přírody, mimo rušných měst a zároveň tak přispět k udržitelnosti a ekologii? Řešením by mohlo být celoroční bydlení v zahradním domku nebo chaty.

Možná vás představa zahradního domku jako místa k bydlení nejprve zaskočí. Dnes si však zahradní stavby nacházejí stále větší oblibu právě pro tento účel. Celoroční bydlení v dřevní chatě či domku už dnes není nic výjimečného, právě naopak, nabírá na popularitě. Zahradní domek či zahradní chata jako jedna z možnosti celoročního bydlení je oblíbená zejména u mladých lidí, avšak není to pravidlo. Takové ubytování je vhodné pro všechny věkové skupiny a bez ohledu na četnost rodiny.

Ekologické i ekonomické řešení

Zahradní domek či zahradní chata nenabízejí pouze možnost bydlení v obklopení přírody mimo rušného města. Přinášejí mnohem více praktických i estetických benefitů. Zahradní domek či zahradní chata už dávno nejsou jen stavbou, která je určena k odkládání zahradního nářadí či jako pomocník při péči o zahradu. Jako místo na bydlení jsou ekonomickým řešením, protože ve většině případů je jejich cena výrazně nižší, než je cena klasických domů. Taková alternativa bydlení je oblíbená zejména u mladých lidí a problémem není ani hypotéka. Většina bank totiž zahradní domek či chatku akceptuje jako zakládající nemovitost.

Nejen krásná příroda, klid a odstup od rušných měst, ale i ekologické možnosti, které takové bydlení nabízí, jsou důvody, pro které je bydlení v zahradním domku či chatce stále více oblíbené. Pokud máte k dispozici zahradu, můžete si v ní pěstovat oblíbené plodiny, které byste za jiných okolností při bydlení ve městě museli kupovat. Zároveň vám zahradní domek a zahradní chatka umožňují využívat alternativní způsoby vytváření a využívání energie, jakými jsou například solární panely.

Plnohodnotné bydlení

Nemusíte se obávat, že by vám zahradní domek či chata nezajistily takový komfort bydlení jako klasické domy či byty. Pokud je zahradní chata či domek elektrifikovaný, připojený na vodu a vede k němu přístupová cesta, plnohodnotné bydlení během celého roku máte zaručeno. Samozřejmě, nelze zapomínat na to, že domek či chata by měly být také zateplené a vybavené zdrojem tepla, abyste si takové na první pohled „netradiční“ bydlení mohli bezproblémově užívat i během zimy.

Podle vašich představ

Výhodou bydlení v zahradním domku nebo chatce je i možnost vytvořit si domov přesně podle vašich představ. Vybrat si můžete z různých druhů, typů a provedení. Zároveň si svou chatku či domek lze zařídit přesně tak, jak budete chtít. Pokud bude mít váš domek či chatka i terasu, můžete si z ní vytvořit perfektní místo na relaxaci či posezení s blízkými. Stačí, když si pořídíte vhodný zahradní nábytek. Přemýšlíte nad zahradním nábytkem už teď? Inspirujte se několika tipy na to, jak si vybrat ten správný.

Zahradní chatka či zahradní domek – i když se to možná nezdá – nabízí plnohodnotnou možnost bydlení během celého roku. Navíc s sebou přináší řadu praktických, ekonomických a ekologických benefitů. Pokud zvažujete nové bydlení, proč nezkusit právě takovou možnost?

Sdílet: