Solární utopie: solární farma pro celý svět

Jak velká by vlastně musela být plocha solárních panelů, aby kompletně pokryla stávající spotřebu energie celé globální populace? Hledáním odpovědi na tuto otázku se zabývá nejedna výzkumná instituce, a přináší často dost zneklidňující výsledky. Ukazují, že ve skutečnosti nám totiž k čisté „solární budoucnosti“ nechybí ani tak prostředky, ale spíš vůle.

„Farma o rozloze jedné osmnáctiny rozlohy pouští v Africe by dokázala v roce 2030 kompletně zásobovat čistou energií sever Afriky i celou Evropu.“ Zdroj: Land Art Generator Initiative
„Farma o rozloze jedné osmnáctiny rozlohy pouští v Africe by dokázala v roce 2030 kompletně zásobovat čistou energií sever Afriky i celou Evropu.“ Zdroj: Land Art Generator Initiative

Pokud se podíváme na to, kolik využitelné energie ve formě slunečního záření na Zemi dopadne za jednu hodinu, zjistíme, že by nám to stačilo na celoroční globální spotřebu.

Přitom ale například v USA v roce 2015 tvořil podíl solární energii na celkové národní bilanci jen okolo 0,39 % produkce. A ve většině zemí světa (pokud vynecháme Portugalsko, Havajské souostroví nebo některá teritoria Austrálie) je to všude podobné.

Vizionáři formátu Elona Muska přitom věří, že do roku 2031 budou solární elektrárny tím nejčastějším zdrojem energie. Zatím to tak ale opravdu nevypadá. Jak velká by tedy musela být plocha pokrytá solárními panely, aby to uživilo svět?

Nestal by se náhodou celý povrch země pokrytý panely? Nikoliv. Pokud budeme počítat se současným průměrem v dosažené technologii, tedy 20 % mírou konverze na elektřinu, stačilo by vlastně jen velmi málo.

Dovedeno do extrémů, dnes by bylo zapotřebí jediné obří solární farmy o rozloze Španělska (zhruba tedy 500 000 kilometrů čtverečních) aby celý svět dokázal „přežít“ na solární energii.

Není ale hned nutné zaskládávat Iberský poloostrov. Když se podíváme na ohromnou masu nevyužívané pouštní půdy v severní Africe, připadneme na mnohem lepší lokace globální solární farmy.

Pravdou je, že rozloha této hypotetické solární farmy se postupně zvětšuje, v závislosti na naší spotřebě. V roce 1980 by byla sotva poloviční, a v roce 2008 by zabírala (při aktuální technologii) plochu okolo 360 000 kilometrů čtverečních.

Lidé v Land Art Generator Initiative se pokusili tato čísla a data přenést do názorných map, aby ukázali, že solární vize nemusí být nutně absolutně nereálná. Ačkoliv se energie slunce jeví jako ideální, dostupný a relativně levný zdroj energie, je ve svém významu stále hrubě podhodnocen a nedoceněn.

Sdílet: