Portugalsko: nenápadný lídr evropské solární energetiky

Portugalsko překvapilo na začátku letošního května, když uveřejnilo zprávu, že dokázala po čtyři dny (107 hodin) fungovat nepřetržitě na solární energii. Tehdy si světová média všimla, že na samém západním okraji Evropy existuje malá země, která na poli OZE hraje velkou hru. Portugalsko to se solární energií prostě umí.

Solární elektrárna o výkonu 15,6 MW v Portugalsku, v oblasti Avalades/Silves. Vybudovala ji spol. Martifer Solar. Pokrývá 41,2 ha. Zdroj: Martifer Solar
Solární elektrárna o výkonu 15,6 MW v Portugalsku, v oblasti Avalades/Silves. Vybudovala ji spol. Martifer Solar. Pokrývá 41,2 ha. Zdroj: Martifer Solar

Nedávno Portugalsko schválilo procesní řízení k udělení licencí projektům solární energie. Tento krok by mohl v relativně krátké době zpřístupnit zemi s podobným počtem obyvatel, jako má Česká republika, dalších až 2000 MW čisté energie.

V současnosti je v řešení autorizace již existující čerstvě vybudované kapacity 180 MW, stejně tak dalších 68 licencí k projektům teprve plánovaným a vznikajícím. Dohromady je tak ve hře dosažitelný potenciál dvou gigawatt energie z obnovitelných zdrojů.

Portugalsko se prostě nenápadně, postupně ale jistě stává lídrem v oblasti evropské solární energetiky. Potvrzují to i nedávno uzavřené obchodní smlouvy a dohody o přeshraniční spolupráci.

Nejprve Portugalsko zacílilo na africký kontinent. Maroko, které má v rámci severoafrických zemí za stávající ekonomické situace zdaleka nejlepší podmínky pro rozvoj nového sektoru energetiky, se stalo jeho klíčovým partnerem.

Základním principem uzavřené dohody byla technologická spolupráce a transfer zkušeností. Vzhledem ke vzájemné spokojenosti obou partnerů následovala druhá a patrně výraznější úmluva.

Ta spočívá v dohodě akademických a technických institucí obou zemí, a má prozkoumat životaschopnost projektu vzájemného mezikontinentálního elektrického kabelu.

V takovém případě by portugalská solární technologie vyráběla energii na mnohem příhodnějších a výnosnějších místech, v marockých pouštích. Jediné takové spojení mělo dosud Portugalsko se Španělskem.

V případě, že by byl takový projekt realizován, znamenalo by to pro Portugalsko přinejmenším dočasný ale za to super-výhodný monopol na transfer energie z Afriky do zemí Evropské unie.

Jeden myslel na “Portugalsko: nenápadný lídr evropské solární energetiky

  • 25. 8. 2016 (18.55)
    Trvalý odkaz

    Tak proto je na tom portugalsko ekonomicky tak špatně. A zřejmě chtějí dosáhnout nového dna, když blábolí o mezikontinentálním elektrickém kabelu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *