Britští solárníci žalují vládu

Sedmnáct britských firem a společností, které prodávají a montují solární panely, chce žalovat anglickou vládu o ušlý zisk. Vládní škrty, které vyústily v dramatické snížení ceny výkupních tarifů odebírané elektřiny, připravily tyto firmy dohromady o £140 mil. Místo letošní očekávané stabilizace výrobního sektoru tak přišlo fiasko, které bude mít pro britský solární průmysl dalekosáhlé následky.

Anglickým podnikatelům v solárním byznysu došla s proměnlivou politikou vlády trpělivost. foto: dynamix/sxc.hu
Anglickým podnikatelům v solárním byznysu došla s proměnlivou politikou vlády trpělivost. foto: dynamix/sxc.hu

„Tisíce lidí přišly škrtem pera o práci, řada zaměstnanců přechází z plného zaměstnaneckého poměru na částečné úvazky,“ kritizuje okamžitě vzniklou situaci mluvčí opozice. „Změna v dotačních tarifech přijít musela, ale nikoliv tak náhle, dramaticky a v takovém rozsahu. Najednou prakticky ztrácíme, co jsme do rozvoje solární energetiky léta vkládali. S poklesem zájmu o instalace solárních panelů se samozřejmě snižuje i počet lidí, kteří je dokáží instalovat, o samotné konstrukci nemluvě. K odpovědnosti by měli být povolání konkrétní ministři, kteří jsou za tento nerozvážný krok odpovědní.“

Kde problém vznikl? Z kraje roku 2011 ohlásila britská vláda, že hodlá omezit rozsah dotační politiky do rozvoje solární energetiky. Projevilo se to poklesem tarifní ceny na £0,43 za kilowatthodinu. V říjnu téhož roku ale vláda ohlásila další plánované snížení, a to na £0,21/kWh, které nabude platnosti k 12.12.2012.

Solární baroni

Následně bylo toto „kritické“ datum na bázi řady stížností přesunuto na třetí březen roku 2013. Zdržení způsobily právní podněty společností ze sektoru fotovoltaiky a solární energetiky, které upozorňují, že další snižování s nimi nebylo vládou konzultováno, a bylo učiněno „o nich – bez nich“, za jejich zády.

Sedmnáct těchto společností nyní uvažuje o podání žaloby, směřované na Ministerstvo energetiky a klimatických změn (DECC), k Nejvyššímu soudu. Na straně žalobců se aktivně projevují i lidé z nevládních neziskových organizací, které se zabývají životním prostředí, například Přátelé země (Friends of Earth).

Stát čekají žaloby

Společně s výrobci fotovoltaiky nyní vypracovali znění žaloby, kterou oficiálně podá uznávaná právnická firma Prospect Law. Text žaloby se nemá soustředit na prokázání případného protiprávního jednání vlády, ale na ohrožení „dobrého jména“ britských výrobců a dodavatelů fotovoltaických řešení. Po snížení ceny odběru prý poklesl počet nových zakázek o 90 %.

„V roce 2011 jsme se všichni slibně rozjížděli,“ říká Simon Gillet ze společnosti E-tricity, jedné z postižených firem. „Loňský rok pro nás byl rokem růstu, inovací, investic a příprav. Letos jsme očekávali stabilizaci naší pozice a další rozvoj celého segmentu.

Namísto toho přišel „Annus horriblus“, hrůzostrašný rok, okořeněný stresem, nejistou budoucností, zděšenými kolegy a znejistělými zákazníky, doprovázený propouštěním zaměstnanců.

Situace je nápadně podobná tomu, co se dělo před pár lety a v jistém ohledu stále děje i v České republice. Alespoň, že v tom nejsme sami.

PV-magazine.com
Sdílet: