Britští solárníci žalují vládu

Sedmnáct britských firem a společností, které prodávají a montují solární panely, chce žalovat anglickou vládu o ušlý zisk. Vládní škrty, které vyústily v dramatické snížení ceny výkupních tarifů odebírané elektřiny, připravily tyto firmy dohromady o £140 mil. Místo letošní očekávané stabilizace výrobního sektoru tak přišlo fiasko, které bude mít pro britský solární průmysl dalekosáhlé následky.

Anglickým podnikatelům v solárním byznysu došla s proměnlivou politikou vlády trpělivost. foto: dynamix/sxc.hu
Anglickým podnikatelům v solárním byznysu došla s proměnlivou politikou vlády trpělivost. foto: dynamix/sxc.hu

„Tisíce lidí přišly škrtem pera o práci, řada zaměstnanců přechází z plného zaměstnaneckého poměru na částečné úvazky,“ kritizuje okamžitě vzniklou situaci mluvčí opozice. „Změna v dotačních tarifech přijít musela, ale nikoliv tak náhle, dramaticky a v takovém rozsahu. Najednou prakticky ztrácíme, co jsme do rozvoje solární energetiky léta vkládali. S poklesem zájmu o instalace solárních panelů se samozřejmě snižuje i počet lidí, kteří je dokáží instalovat, o samotné konstrukci nemluvě. K odpovědnosti by měli být povolání konkrétní ministři, kteří jsou za tento nerozvážný krok odpovědní.“

Kde problém vznikl? Z kraje roku 2011 ohlásila britská vláda, že hodlá omezit rozsah dotační politiky do rozvoje solární energetiky. Projevilo se to poklesem tarifní ceny na £0,43 za kilowatthodinu. V říjnu téhož roku ale vláda ohlásila další plánované snížení, a to na £0,21/kWh, které nabude platnosti k 12.12.2012.

Solární baroni

Následně bylo toto „kritické“ datum na bázi řady stížností přesunuto na třetí březen roku 2013. Zdržení způsobily právní podněty společností ze sektoru fotovoltaiky a solární energetiky, které upozorňují, že další snižování s nimi nebylo vládou konzultováno, a bylo učiněno „o nich – bez nich“, za jejich zády.

Sedmnáct těchto společností nyní uvažuje o podání žaloby, směřované na Ministerstvo energetiky a klimatických změn (DECC), k Nejvyššímu soudu. Na straně žalobců se aktivně projevují i lidé z nevládních neziskových organizací, které se zabývají životním prostředí, například Přátelé země (Friends of Earth).

Stát čekají žaloby

Společně s výrobci fotovoltaiky nyní vypracovali znění žaloby, kterou oficiálně podá uznávaná právnická firma Prospect Law. Text žaloby se nemá soustředit na prokázání případného protiprávního jednání vlády, ale na ohrožení „dobrého jména“ britských výrobců a dodavatelů fotovoltaických řešení. Po snížení ceny odběru prý poklesl počet nových zakázek o 90 %.

„V roce 2011 jsme se všichni slibně rozjížděli,“ říká Simon Gillet ze společnosti E-tricity, jedné z postižených firem. „Loňský rok pro nás byl rokem růstu, inovací, investic a příprav. Letos jsme očekávali stabilizaci naší pozice a další rozvoj celého segmentu.

Namísto toho přišel „Annus horriblus“, hrůzostrašný rok, okořeněný stresem, nejistou budoucností, zděšenými kolegy a znejistělými zákazníky, doprovázený propouštěním zaměstnanců.

Situace je nápadně podobná tomu, co se dělo před pár lety a v jistém ohledu stále děje i v České republice. Alespoň, že v tom nejsme sami.

PV-magazine.com

12 komentářů: „Britští solárníci žalují vládu

 • 24. 2. 2013 (23.53)
  Trvalý odkaz

  Myslim, ze se hadat vubec nemusite, nove technologie budou prichazet a to nikdo neovlivni, a kdybychom je nevyuzivali, tak bychom asi byli hlupaci. Akorat to chce zkorigovat nejde jinde, ne tady. Solar bude ze chvili tak levny, ze ho bude mit kazdy, takze cez bude muset vyrabet hlavne v noci a v zime a az technologie akumulace bude vyspelejsi, tak ho budou moct zavrit. Ono v cesku je to se vsim slozite. Za skoro 25 let nemame jednotny system v nicem. Obecne stat je nejhorsim hospodarem.

  Reagovat
 • 3. 2. 2013 (17.08)
  Trvalý odkaz

  Dotace do FVE musí okamžitě skončit. Pokud nebude fotovoltaika konkurečně schopná (a to včetně nezbytných investic do sítí a výstavby vodních elektráren) i bez dotací, tak nemá v síti co dělat

  Reagovat
  • 3. 2. 2013 (19.12)
   Trvalý odkaz

   aha tak to bude muste skončit i výstavba jaderných elektráren ( dotace na minimální cenu výkupu vyrobené elektřiny, zajištění výstavby přečerpávacích elektráren na regulovaní výkonu mimo špičky, náklady na uložiště a transport vyhořelého paliva atd, mohl bych pokračovat ) a to samé se bude týkat i zrušení elektráren na pevná paliva ( dotace emisních povolenek, dotace provozu nezaučtovaním skutečných nakladů na regeneraci zničné krajiny po těžbe, nákladů na nemoci vzniklé dýcháním popílku, a jiných látek co přejdou přes filtry a jiné skryté náklady )

   nevím co jste za člověka ale placat blbosti bez zjištění si podkladů… že vy pracujete pro českou vládu a nebo ČEZ, rozumný soudný človek by tohle totiž asi nenapsal

   Reagovat
   • 10. 2. 2013 (13.45)
    Trvalý odkaz

    Doufam dne, kdy naprostí pitomci a diletanti přestanou mluvit o věcech, o čem ví zhola nic. Pane přečerpávací elektrárno, jen bych rád dodal, že nyní tyto druhy elektráren zrovna korigují průsery způsobené FVE, když je jejich přebytek používán k napouštění.
    Jestli se chcete bavit o zpracování odpadu, tak mi pěkně povězte, kam si pak nacpete ty vaše panely plné těžkých kovů? Když mi dáte adresu, pokusím se zřídit úložiště na vaší zahradě.
    Jediné co právě odstavení jaderek v Německu a nasazení OZE způsobilo, je zhoršení ovzduší, jelikož němci začali také stavět či znovuspouštět uhelky. Anoo, ty uhelky, které vám naprosto zplundrují krajinu. Dokonce ještě více, než vám jí zplundrují FVE farmy, které nyní zabraly spousty hektarů úrodné půdy v ČR. Jestli máte raději uhelku než jádro, nejse ekolog, ale naprostý magor. Jestli doufáte, že se jako nějakým zázrakem elektrosoustava obejde bez stabilních zdrojů jako je jádro, uhlí či plyn, tak vám chybí i naprosté základy energetiky či snad logiky. Tak se na to vykašlete, hoďte si panel na střechu, odpojte se od sítě a koukejte na televizi při svíčkách.
    Zdraví vás soudný člověk, který není zaměstnancem ani této vlády, ani ČEZu.

    Reagovat
 • 31. 1. 2013 (15.03)
  Trvalý odkaz

  OT: Proč se ti výrobci nenaučí čínsky, když Čína o solární panely má zájem?

  Reagovat
 • 30. 1. 2013 (10.12)
  Trvalý odkaz

  Za ten stav mozu ekoteroristi a vyrobcovia fotovoltaiky, ktori tvrdili, ze dotaciami sa stane toto odvetvie konkurencieschopne. Nestalo sa. Dokedy mienia ekoteroristi parazitovat s vyrobcami na ostatnych obcanoch? Kde je deklarovany vysledok znizenia produkcie „jedovateho“ CO2?

  Reagovat
  • 30. 1. 2013 (10.56)
   Trvalý odkaz

   Může za to pokřivený trh 60 letým dotovaným pokusem o komerční výrobu jaderné energie. Bohužel bez úspěchu, atomová loby che více a více.

   Fotovoltaika je v ČR konkurenceschopná i bez dotací/buzerace, ale v ČR není bohužel dovoleno bez „dotací“ provozovat FVE a prodávat elektřinu do sítě za tržní hodinovou cenu.
   Pro koncové spotřebitele vyjde levněji elektřina z vlastní FVE než ze sítě už více jak rok a ta úřednická buzerace se prostě kvůli dotaci nevyplatí.
   Dotace pro nové FVE v ČR skončí 1.1.2014, místo toho se ale přidají další skryté dotace atomteroristům:
   http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vlada-chce-garantovat-vykupni-ceny-temelinskeho-proudu-952694

   Jeden z loutkovodičů nového prezidenta už mu také tahá za nitky:
   http://clanky.kecteni.cz/992492-dva-dny-po-volbach-a-slouf-uz-hybe-tendrem-na-temelin

   Na konec „dotací“ do FVE 2014 se nejvíce těší investoři a montážní firmy. Končeně si bude moci každý namontovat kolik panelů chce a kam chce. Noční můra ČEZu a jeho akcionářů.

   Reagovat
   • 30. 1. 2013 (20.54)
    Trvalý odkaz

    Jaderné elektrárny byly, jsou a ještě desetiletí budou nejefektivnějším producentem elektrické energie. Tzv. oze jsou bez dotací a regulací naprosto nekonkurenceschopné a bez dotací a regulací by po elektřině z nich ani pes neštěknul. Tzv. oze způsobují svou nerovnoměrnou výrobou rozvodné síti značné problémy a představují obrovský tunel jak do státního rozpočtu tak do kapes spotřebitelů el. energie a ten bude samozřejmě pokračovat ještě mnoho let nikoli jen do roku 2014.

    Reagovat
    • 31. 1. 2013 (7.22)
     Trvalý odkaz

     Doufáš že opakovaná lež a hloupost se stane pravdou? Ne nestane.
     OZE fungují ve více státech bez dotací (i v ČR by to fungovalo) na rozdíl o jaderných zdrojů které byly a jsou dotovány vždy.
     OZE poskytují síti dynamickou podporu sítě a kompenzaci účiníku ve velkém rozsahu a bez zpoždění. Což jaderné ani uhelné elektrárny poskytovat v takovém rozsahu a rychlosti nemohou a regulace výkonu je u nich také velmi omezená a neekonomická.
     Vše je to popsáno v PPDS příloze č.4
     Až budeš chtít ze sebe přestat dělat hlupáka a lháře tak si to přečti:
     http://www.cezdistribuce.cz/edee/content/file-other/distribuce/energeticka-legislativa/ppds/2011/ppds-2011-priloha-4_def.pdf

     Reagovat
     • 31. 1. 2013 (21.03)
      Trvalý odkaz

      Doufám, že lidé jako ty, tj. analfabeti v oblasti energetiky a ekonomiky, kteří před fakty dávají přednost ideologii přestanou v EU mluvit do důležitých rozhodnutí. Bez dotací fungují vodní leda vodní elektrárny nebo geotermální (v několika málo oblastech světa), v ČR by po tzv. oze bez dotací neštěkl ani pes. Kompenzační účinky mají pouze vodní elektrárny, nikoli tunelářsky podporované fve a vte, které vyrábějí naprosto nepředvídatelně a extrémně draho. Bohužel hlupáka a to nejen ze mne ale ze všech obyvatel ČR, udělal bursík a komsocani, kteří tunel tisíciletí jménem zákon o podpoře tzv. oze prosadili v parlamentu. Já sám jsem si na rozdíl od tebe zachoval zdravý rozum. Ty máš hlavu zadělanou ideologií.

    • 31. 1. 2013 (7.29)
     Trvalý odkaz

     Vyrábět v jaderce dotovanou elektřinu v době kdy její cena padá do záporných hodnot mi moc efektivní nepřipadá. Zvláště když ostatní výrobci musí za tuto vyrobenou elektřinu platit a atomterosristům to zaplatí skrytě stát z daní.

     „Vážený obchodní partnere,

     dne 1.1.2013 došlo na denním trhu v 1. až 9. obchodní hodině k dosažení záporné hodinové ceny.

     Dle §11 odstavce 9 zákona 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů je výrobce, který využívá podporu
     elektřiny formou výkupní ceny, povinen zápornou hodinovou cenu uhradit povinně vykupujícímu, a to za dodané množství elektřiny v dané hodině.

     Pokud budete zasílat Vaši fakturu za lednovou dodávku elektřiny poštou a dodali jste ve výše uvedených hodinách elektřinu do DS, nezapomeňte na faktuře za povinný výkup tuto zápornou hodinovou cenu v jedné samostatné položce vyčíslit.
     Jestliže budete pro fakturaci elektřiny dodané do DS v lednu 2013 využívat náš Portál samofakturace, vyčíslíme zápornou cenu ve faktuře automaticky.

     Informace o cenách na denním trhu jsou k dispozici na webových stránkách OTE a.s. – http://www.ote-cr.cz/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh

     S pozdravem
     E.ON Energie, a.s.“

     Reagovat
    • 3. 2. 2013 (21.18)
     Trvalý odkaz

     Nebudou, JE jsou technologicky a provozně velmi drahá zařízení, která vyžadují zajištění vysokého stupně bezpečnosti, ochrany a státního dozoru a mimořádně kvalifikovaný personál. Provozní a režijní náklady šplhají hodně vysoko.

     Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *