Provozovatelé solárních elektráren žalují stát a požadují 3,3 mld. korun

Novela zákona schválená Senátem ukončuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu od 1. ledna 2014. Kromě toho stanovila, že elektřina z elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 bude po dobu tří let podléhat 26% dani. Právě hlavně kvůli vysoké dani z výnosů solárních elektráren už 40 provozovatelů žaluje Českou republiku. Požadují kompenzaci 3,3 mld. Kč.

Solární fotovoltaická elektrárna (FVE) v České Skalici, okres Náchod. foto: Kozuch, licence Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported
Solární fotovoltaická elektrárna (FVE) v České Skalici, okres Náchod. foto: Kozuch, licence Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported

Poslanci schválili omezení podpory fotovoltaiky už v listopadu 2010. Aktuální novela, kterou Senát schválil, podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů dále omezuje. Stanovuje horní hranici příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů na 495 korun za megawatthodinu. Letos lidé platí 583 korun. Příjemci dotací navíc budou muset uvádět své vlastníky.

Podle Fischera ale tato novela už „dramatický nárůst“ požadavků na kompenzaci nepřinese. Arbitráže jsou podle něj v různých fázích. „Ministerstvo financí se bude vůči všem vymezovat, protestovat, takže máme myslím dobře nabito, aby to dopadlo dobře,“ prohlásil ministr financí v demisi Jan Fischer.

Od 1. ledna 2014 se bude odvádět solární daň tak dlouho, dokud bude trvat právo na podporu výroby elektřiny. Sazba daně klesne z dosavadních 26 na 10 procent. Bude se vztahovat na elektrárny zprovozněné v roce 2010. Tehdy byl rozmach solárních elektráren největší.

Kvůli rozšiřování elektráren v letech 2009 a 2010 došlo k razantnímu zvýšení celkové částky na podporu obnovitelných zdrojů. Letos se jedná o 44,4 miliardy korun. Vláda ze státního rozpočtu platí 11,7 miliardy a zbytek spotřebitelé v cenách elektřiny. Miloš Zeman už dříve označil štědrou podporu solární energie jako „solární tunel“.

3 komentáře: „Provozovatelé solárních elektráren žalují stát a požadují 3,3 mld. korun

 • 16. 10. 2013 (4.33)
  Trvalý odkaz

  Doufám, že stát arbitráž prohraje. Zavádět zpětné zdanění je svinstvo na n-tou. Vím, že soláry v ČR jsou velký tunel, ale za to mají jít určití lidé sedět a v rámci náhrady škody jim teprve sebrat peníze a ne zavádět retroaktivní daně. Stát musí prohrát, jinak si zvykne na změny podmínek i zpětně a nebudeme se stačit divit, co soudruzi vymyslí. Jakákoli smlouva se státem se stane cárem papíru u kterého nikdy nebudete vědět, kdy ji stát zpětně změní. Právní jistoty horší jak v Africe. Podvodníky zavřít a vymáhat po nich škody!

  Reagovat
 • 15. 10. 2013 (8.39)
  Trvalý odkaz

  Já bych taky zažaloval stát. Štát slíbí podporu a dotace a o rok-dva coune a ještě to zdaní 26%???? Proč vůbec něco investorům slibuje a pak nic nedodrží. Tento štát je chorý. Vůbec neměl tolik dotovat votovoltaniku. Já stojím na straně elektráren. Tenhle štát je velký zlodej!!! Stejně jednou tu už ovzduší nebude, nebudou stromy, čisté řeky. Bude tu jen velká Ostrava. Bravó. Zatlískejte si v parlamentu!!!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *