Uhelná reklamní kampaň tvrdí, že jde o zdroj budoucnosti. Lidé se jí smějí.

Bez mediální propagace se dnes žádný energetický koncern neobejde. Ale výsledek kampaně Australského minerálního výboru (MCA) si tvůrci asi za rámeček nedají. Reklamní video, které až dojemně představuje uhlí jako ideální zdroj energie pro lepší budoucnost, dostalo na sociálních sítích po celém světě neskutečně na frak.

V Austrálii si mysleli, že ještě dnes dokážou veřejnost přesvědčit o výhodách uhlí. Spletli si ale století.
V Austrálii si mysleli, že ještě dnes dokážou veřejnost přesvědčit o výhodách uhlí. Spletli si ale století.

Právem užaslý divák reklamního spotu se například dozví, že uhlí je vlastně ta nejbáječnější věc na světě. Zatímco se kamera tvůrců v detailním záběru prolétá nad černým kouskem uhlí, hlas vypravěče vám sděluje, že uhlí:

Je schopno vytvářet světlo i práci.“ V závěru, při kterém div ne zatlačíte slzu dojetí, je položena divákům otázka: „Není to úžasné, co tak malý kousek černého kamene dokáže?“

Komentáře diváků během okamžiku zahltily Facebook, twitterové účty i webové stránky nejrůznějších recesistů. Na videu takříkajíc nenechali ani chlup suchý.

Počínaje likvidací těžené krajiny, důlními neštěstími, klesající ekonomickou hodnotou, katastrofální ekologickou bilancí „toho úžasného kousku skály“ až po nemoci plynoucí ze znečištěného ovzduší. K videu jeho tvůrci nakonec na YouTube zakázali přidávat komentáře.

Stávající ředitel MCA, Greg Evans, se sice pokusil ještě zachránit situaci s nešťastnou PR kampaní tím, že se pokusil uvést fakta na správnou míru.

Ale ani to, že uhlí je zásadním prvkem australského průmyslu, v pořadí druhým největším vývozním artiklem, hlavním zaměstnavatelem v Queenslandu a Victorii a že poskytuje Austrálii 71 % elektřiny, nemilosrdné vtipálky neobměkčilo.

V reakci dokonce vytvořili parodické video, které naopak uhlí vykresluje „v pravém světle“.

Sdílet: