Celosvětová spotřeba uhlí klesat nebude, právě naopak

Předpověď neznamená nevyhnutelně „osud“, přesto,m pokud je vytvořena kvalifikovanými věštci, je dobré si ji alespoň vyslechnout. Mezinárodní energetická agentura (IEA, International Energy Agency) vyhodnotila ve svých statistikách stávající spotřebu uhlí a srovnala ji s celosvětovou rostoucí poptávkou. Na základě počítačových predikcí pak dospěli analytici k závěru, že v roce 2017 budeme spotřebovávat o 1,2 miliardy tun uhlí více, než dnes.

Omezení spotřeby uhlí v přístích letech? Těšit se na něj určitě nemáme, spotřeba bude podle IEA naopak růst. foto: ermol/sxc.hu
Omezení spotřeby uhlí v přístích letech? Těšit se na něj určitě nemáme, spotřeba bude podle IEA naopak růst. foto: ermol/sxc.hu

Nevěříte, že zatímco se neustále všude hovoří o emisích, globálních změnách klimatu a skleníkovém efektu, by vůbec mohla spotřeba uhlí narůstat?

Přesto je podle IEA a jejich hodnotících standardů tento scénář více než pravděpodobný, převážně díky startující ekonomice některých asijských zemí. Jinými slovy, na vině tomuto navýšení má být už tradičně Čína, kterou v rostoucí poptávce po fosilních palivech v posledních letech dohání Indie.

Globální spotřeba uhlí se přepočítává na hodnotu ekvivalentní BTOe (billion tonnes of oil, miliard tun ropy). Z letošních 4,32 se má do roku 2017 vyšplhat na 4,40. Jen pro názornost takový skok představuje dnešní spotřebu uhlí Spojených států amerických a Ruska současně.

Tím ale věštecké predikce IEA nekončí. Pořád je tu souboj s emisemi. Z jedné tuny spáleného uhlí se do atmosféry uvolní 2,86 tun CO2 (každý uhlíkový atom je kombinován se dvěma kyslíkovými z atmosféry). To nám dohromady dává 3,4 miliard tun oxidu uhličitého v ovzduší, které budou pocházet z tohoto očekávaného nárůstu spotřeby uhlí.

Spojené státy, obecně považované za velké znečišťovatele ovzduší, jsou v tom ale tentokrát, podle IEA, nevinně. V posledních letech se jejich těžařské společnosti soustředí spíše na vývoz. Na americkém trhu není totiž uhlí schopné konkurovat levnějším palivům, například zemnímu plynu, a tak většina proudí do Evropy.

6 komentářů: „Celosvětová spotřeba uhlí klesat nebude, právě naopak

  • 9. 1. 2013 (16.42)
    Trvalý odkaz

    Spotřebu uhlí snížit lze, bylo to i zde publikováno, existuje technologie na jeho zplyňování, přiznávám, je to jen „účetní“ trik, ale ve statistikách by vypadal pěkně.
    Co se týče skutečné náhrady uhlí v energetice, možnosti i v Evropě jsou, jen by se muselo zatlěčit na vlády SRN a Rakouska, na Dunaji v Rakousku leží nevyužitý potenciál přes 500MW, Labe má potenciální výkon (jen s průtokem u našich hranic) cca 312MW, potenciál vod z Muldy v Labi – 30MW, potenciál vod Sály v Labi – 45MW, z vod řeky Havel v Labi je možné vytočit 18MW, to máme celkem 405MW.
    Vybudování dalších derivací na Dunaji v Maďarsku by jednak zajistilo lepší plavbu (postraní kanál) a jednak umožnilo vyrobit levnou elektřinu. Ale to všechno je jen snaha o zbrždění nárustové křivky. Ikdyby v USA využili svůj dostupný hydropotenciál (minimálně 46 000MW), stejně by ušetřili asi 141,5 milionů tun uhlí.
    Bohužel v Evropě nemáme žádnou sonorskou poušť, která by nám umožnila instalaci solárně-termických elektráren se stabilní produkcé proudu, nebo pro výrobu vodíku.

    Reagovat
    • 9. 1. 2013 (21.06)
      Trvalý odkaz

      Nárůst spotřeby uhlí bude proti původním odhadům mnohem nižší než se čekalo , důvod je jedinný levný zemní plyn , Čína a USA má velké zásoby tohoto paliva v USA to bude znamenat rychlý pokles spotřeby v Číně velkou brzdu nárůstu spotřeby. Zatím-co USA budou využívat levný plyn 100 let Čína z 1,3 mld obyvatel /výhledově 1,6 mld/ jej nebude mít stejně dost , proto paraelně pojede výstavba JE a OZE a samozřejmě uhlí. Největším dovozcem energií zůstane Evropa dále Japonsko. USA se stanou samostatní jak v ropě tak plynu , Zhruba za 25 let bude největším dovozcem energií Indie – bude jich nejvíce na světě ekonomika jim roste 8% ročně vlastních zdrojů mají málo. Krom toho stejně se neotepluje…

      Reagovat
  • 9. 1. 2013 (14.45)
    Trvalý odkaz

    Jj, němci pokrývají ztráty jádra uhlím a plynem. Ekologie v praxi. Bude se tu pořád říkat, jaké je jádro zastaralé, že to je technologie 20. století, ale pak tu budeme pálit uhlí a plyn s pocitem, jací jsme to pokrokoví.

    Reagovat
  • 8. 1. 2013 (17.30)
    Trvalý odkaz

    A Čínská ekonomika na té závislosti stejně jednou zhoří… až dojde

    Reagovat
  • 8. 1. 2013 (17.29)
    Trvalý odkaz

    No asi i to uhlí je i podle Merklové oze, vždyť se dokáže obnovit, však si asi neuvědomuje, že to příští uhlí bude ze dřeva našich lesů tak milióny nebo miliardy let… zkrátka tzv. německé obnovitelné zdroje.

    Reagovat
  • 8. 1. 2013 (17.11)
    Trvalý odkaz

    Dalším viníkem rostoucí spotřeby uhlí je Německo, a to díky odklonu od jádra a příklonu k tzv. oze.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *