18 % amerických uhelných elektráren je na odpis

Celkem 353 uhelných elektráren na území jednatřiceti států USA by mělo být uzavřeno. Jejich provoz se stává krajně neekonomickým. Na jedné straně panuje z takových závěrů radost, neboť se uzavřením starých a neekologických elektráren uvolní prostor pro inovativní přístupy. Na druhé zůstává otázka, zda kapacita alternativních zdrojů energie dokáže dostatečně efektivně nahradit oněch zamýšlených rušených 59 GW.

S tak velkými náklady na provoz, při tak malém výkonu a produkovaném znečištění, si na sebe některé uhelné elektrárny prostě nevydělají. Zdroj: UCSUSA.org
S tak velkými náklady na provoz, při tak malém výkonu a produkovaném znečištění, si na sebe některé uhelné elektrárny prostě nevydělají. Zdroj: UCSUSA.org

Takové jsou hlavní závěry studie pojmenované vtipně „Ripe for Retirement“ („zralé na odchod do důchodu“). Ta říká, že prakticky 18 % uhelných elektráren už v dnešní době nedokáže konkurovat (v cenách a výkonu) zařízením, které na území Spojených států generují elektřinu ze zemního plynu či síly větru.

Jejich výkon by se navíc „nezaplatil“, pokud by podle současné legislativy měly projít úpravami, zajišťujícími současné standardy moderní kontroly znečištění. Zpráva poukazuje na to, že průměrná „životnost“ tepelných elektráren je třicet jet, zatímco zmíněná zařízení již fungují pětačtyřicet roků.

Patnáctileté přesluhování se podepisuje na efektivitě výkonu: zatímco v průměru jede většina amerických uhelných elektráren na 64 %, tito „veteráni“ vytáhnou necelých 47 %.

Největší problém však představuje ekologická zátěž a průběžné znečišťování životního prostředí. Dvě třetiny „veteránů“ totiž nevlastní nebo nemá nainstalována zařízení pro lapání oxidu siřičitého, oxidu dusičného, rtuti a popílku.

Uhelné elektrárny v USA se považují za „top“ znečišťovatele ovzduší, i ve světovém měřítku. Pokud by bylo všech 353 elektráren skutečně uzavřeno, poklesnou emise produkované Spojenými státy o 16,4 %. Tento nezanedbatelný procentový skok můžeme vyjádřit ročním množstvím 410 milionů tun CO2.

„Namísto miliard vynaložených na rekonstrukci starých elektráren můžeme nyní raději investovat do nových zdrojů energie,“ tvrdí Steve Frenkel, vedoucí pobočky UCS pro středozápad. „Jinými slovy – vynakládat peníze na ozdravení veteránů znamená vyhazování peněz, které by mohly být prospěšnější jinde.“

Plán na odpis veteránů má ale i své odpůrce. Jejich zásadním argumentem je, že ztráta takového množství elektřiny může způsobit v síti malé výpadky i velké „blackouty“.

To příznivci „Ripe to Retirement“ odmítají, neboť prý stávající zařízení na zpracování zemního plynu jedou jen na 39 % kapacity projektované v roce 2010, a při výkonu 85 % budou vyrábět více elektřiny, než stávají „flotila uhelných veteránů“.

„Je to unikátní příležitost, jak jedním krokem elegantně vyřešit problém „ozdravění energetiky“, a současně nastavit ekonomicky stabilní růst v oblasti alternativních zdrojů elektřiny,“ tvrdí Frenkel. „Je to šance, na kterou jsme dlouho čekali.“

Jeden myslel na “18 % amerických uhelných elektráren je na odpis

  • 20. 11. 2012 (22.22)
    Trvalý odkaz

    Spíš by měly posílit flotilu hydroelektráren, jestli se nepletu dostupný potenciál, který by neměl být v konfliktu s ochrnaou živ. prostředí, je zhruba stejný. Kdyby v pouštích Nevady a Nového Mexika postavily solárně-termální elektrárny, nebylo by nutné, aby se těžil zemní plyn.
    Pokud by se posílila přenosová soustava, tak by mohly elektřinu dodávat do značné části USA. Jen samotná elektrifikace západního popřeží proudem z těchto elektrárne by byla úspěch a představovala by značnou ekologizaci jejich hospodářství a úspory paliv.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *