Obnovitelné zdroje šetří ve velkém byznysu miliony

Magazín Fortune si vybudoval v průběhu desetiletí svou pověst uveřejňováním pravidelných žebříčků „Top 500“, a stal se oblíbeným časopisem ve světě bankéřů. Zveřejňuje ale také informace, které oslovují i širší veřejnost, zvláště pak ty, kdo se zajímají o obnovitelné zdroje energie. Posledním hojně citovaným žebříčkem se nedávno stal seznam pěti set společností ve světě, které sáhly po ekologické energetické alternativě, a efektivně tím vylepšily své podnikání.

„United Parcel Service (UPS), světový gigant v doručování zásilek, se stejně jako řada jiných velkých společností pouští do sféry obnovitelných zdrojů energie.“ Zdroj: YSSYguy/ en.wikipedia
„United Parcel Service (UPS), světový gigant v doručování zásilek, se stejně jako řada jiných velkých společností pouští do sféry obnovitelných zdrojů energie.“ Zdroj: YSSYguy/ en.wikipedia

Uveřejnění celého žebříčku na stránkách Fortune je navíc dokladem, že solární a větrná energetika se zcela zřetelně přesouvá z vedlejší koleje zájmu do oblasti „mainstreamu“.

Autory žebříčku, který si našel své čtenáře, je statistik David Gardiner, analytická společnost Ceres, makléři z Calvert Investments a Světový fond pro ochranu přírody (WWF). Společně pak vypočítali, že úspory plynoucí z investic do obnovitelných zdrojů energie přesáhly jen za loňský rok v USA 1,1 miliardy dolarů.

Mezi společnosti, které nyní nedají dopustit na alternativní zdroje energie, patří zejména UPS (úspora 200 milionů dolarů), Cisco Systems (151 milionů), PepsiCo (120 milionů), United Continental (104 milionů) a General Motors (73 milionů).

Časopis Fortune navíc referoval nejen vyčíslení úspor, ale také konkrétních realizovaných instalací. Svět se tak dozvěděl, že zatímco společnost AT&T získává 11 MW z obnovitelných zdrojů (5,2 % svých celkových energetických výdajů), u Hewlett-Packard je podíl čisté elektřiny už 13 %.

Do oblasti efektivního hospodaření se pustil i gigant IBM, který za loňský rok vložil 447 milionů dolarů do projektů cílených úspor, ať už formou spořivých žárovek či tepelných izolací provozoven. Podobně přemýšlí i manažeři z Wal-Mart a Dell, kteří by prý mohli stejným způsobem ušetřit až jednu miliardu dolarů.

A příklady s úsporami táhnou. Účinnost provedených instalací například inspirovala společnost PepsiCo (momentálně funguje na 4 % OZE) k myšlence, že by se do roku 2023 stala zcela nezávislou na fosilních zdrojích energie.

„Stávající trend investic největších světových obchodních společnosti je jasným příkladem toho, že čisté energie jsou svou výraznou návratností pro investory lákavé,“ potvrzuje Bennet Freeman, analytik tržních operací z Calvert Investments.

„Například UPS se na trhu s obnovitelnými zdroji energie nezačalo pohybovat proto, že by to mělo být fajn a hezké, ale protože pochopili životaschopnost celého modelu produkce čisté elektřiny. Vyvíjejí, konstruují, instalují, propůjčují nebo prodávají střešní solární panely, protože se jim to vyplácí.“

Zájem velkých korporací a společností světově proslulých jmen o obnovitelné zdroje nemusí být vyčíslen jen ušetřenými či investovanými penězi. List Fortune 500 dodává, že jen za loňský rok se přerod energetické politiky těchto firem projevil snížením emisí oxidu uhličitého do ovzduší o 58,3 milionů tun. Tedy přibližně asi tolik, kolik by způsobilo odstavení patnácti velkých uhelných elektráren.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *