Nepromyšlená dotace Indie na šetrnou dopravu

Indická vláda schválila dotační plán na rozvoj ekologicky šetrné dopravy. Celková dotace v řádu 130-140 miliard rupií, tedy přibližně US$4,13 mld., však naráží na tvrdou realitu dosavadní úrovně indického a nedostatečnou . Peníze tak není zatím komu dát.

Indie by jistě ocenila ekologičtější automobily, na jejich výrobu však prozatím nemá kapacity. Zdroj:earthandindustry.com

Stimulovat nemalou finanční dotací produkci a v Indii zní jako dobrý nápad, který nicméně má své podstatné nedostatky.

Odvážný plán, že do osmi let bude silnice a ulice indických metropolí brázdit na šest milionů vozů nové generace, není totiž podložen hlubší analýzou domácího trhu a možností tamního hospodářství.

V současné době totiž v prakticky neexistuje ani jeden domácí výrobce . Domácí konstrukce se sice ubírá směrem „nízko-uhlíkových“ vozů, nicméně na kvalitní sestrojení ekologických vozů chybí stroje a technologie.

Kritické hlasy připomínají, že díky vysoké pořizovací ceně se nikdo o velkokapacitní produkci hybridů nebo elektromobilů nepokoušel, a v zemi také prakticky není vybudována infrastruktura .

Pawan Goenka, předseda společnosti Mahindra Reva, asi jediné automobilky, která o přechodu na nový model a využití dotace uvažuje, sám rozpačitě přiznává: „Velkou otázkou je životaschopnost celého projektu. Už samotná cena vozidla musí totiž odpovídat tomu, kolik budou schopní místní lidé zaplatit. Možná než automobily by se výhodnější zdály jednostopé modely.“

O tom, zdali indická iniciativa není jen otázkou soupeření s , se vedou diskuze. Návrh na dotaci do rozvoje eko-automobilového průmyslu přišel krátce poté, co Čína vyhlásila, že do roku 2015 vyrobí pro domácí trh půl milionu elektrických a hybridních vozidel.

Číňané mají navíc i potřebné zázemí, narozdíl od Indů, kteří zhatili svůj první vlastní pokus o nástup ekologických vozidel, když v květnu tohoto roku už jeden vyhlášený dotační program zrušili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *