Dobíjecí stanice pro elektromobily obrůstají západní pobřeží USA

Pokud s zamíříte ze severu do středu státu Oregon, už se nemusíte bát, že vám cestou nehostinnou pouští dojde „šťáva“. Na 250 kilometrů dlouhé cestě po mezistátní silnici číslo 5 je nově nainstalováno osm dobíjecích míst. Úspěšně se tak podařilo dokončit první etapu výstavby elektrické „West Coast Highway“, trasy, která má být základem pro běžný provoz elektromobilů.

Po stopách krytých povozů amerických osadníků se teď můžete bez obav vydat i elektromobilem. Zdroj: usaid.gov
Po stopách krytých povozů amerických osadníků se teď můžete bez obav vydat i elektromobilem. Zdroj: usaid.gov

Od hranic Kalifornie teď můžete až do oregonského Cotton Grove každých čtyřicet kilometrů udělat zastávku k načerpání energie. instalované u motelů, benzínek a restaurací mají dvě podstatné výhody.

Za prvé jsou, v rámci popularizace , zdarma. Ale více možná potěší, že nové dobíječky jsou velmi rychlé. Narozdíl od dříve používaných modelů tady můžete dobít auto za méně než půl hodiny. Jde tedy o tzv. .

„Dřív takový výlet představoval problém,“ popisuje Jusitn Denely, jeden z nadšenců, kteří se vydali na slavnostní otevření v karavaně . Sám totiž loni s rodinou vyrazil z Medfordu k pobřeží, ale musel absolvovat vynucenou jednodenní zastávku v kempu, aby mohli dobít své

Dnes věří, že se dostane až do Portlandu. Sice mu cesta bude trvat o tři hodiny déle, než kdyby měl , ale s novými dobíječkami je nadmíru spokojen.

Starší auto-nabíječky jsou podobné klasické zástrčce, při 110 voltech se auto nabíjí celou noc. Následná „druhá generace“ s 240 volty pak doplní autu energii za tři až čtyři hodiny, což ale zrovna nezvyšuje komfort z jízdy.

Na „West Coast Highway“ jsou instalovány nejnovější rychlo-nabíjecí stanice se 480 volty stejnosměrného proudu, které zkracují dobu dobíjení na 20 až 30 minut. Pak už dobíjení vozu není o půldenní zastávce, ale podobá se normálnímu tankování.

Mezistátní silnice číslo 5, druhá nejvytíženější oregonská spojnice, vede podél pobřeží od turistického letoviska Baja Kalifornia po britskou Kolumbii, v délce 2100 kilometrů. I proto podporují výstavbu dobíjecích míst guvernéři všech průjezdních států.

Největší stimul, 915 000 dolarů, dodala právě oregonská vláda, která jako první otevřela nejdelší souvisle „sjízdný“ úsek. Viceprezident kalifornské společnosti Aero Vironment, která za instalací stojí, Wahib Nawabi, k tomu dodává: „Důvěra řidičů v celý systém je pro nás zásadní, kvalitní infrastruktura je pro nás prioritou.“

Mimochodem, pro už vzniká i v České republice. Prohlédněte si jejich mapu.

foxnews.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *