Kongo plánuje dostavbu hydroelektrárny Inga

Světová banka schválila plán dotace 73,1 milionu dolarů na zafinancování projektu hydroelektrárny Inga 3, v Demokratické republice Kongo. Plánovaná elektrárna Inga 3 Basse Chute na řece Kongo, nedaleko Matadi, má být schopna generovat až 4800 MW.

Říční kaskáda Konga má obrovský potenciál pro rozvoj hydroelektráren. foto: Alaindg, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Říční kaskáda Konga má obrovský potenciál pro rozvoj hydroelektráren. foto: Alaindg, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Kongo má třetí nejlepší přírodní podmínky na světě pokud jde o rozvoj hydroelektráren, hned za Čínou a Ruskem. Pokud ale jde o možnosti energetické infrastruktury, jsou na tom konžští energetici o poznání hůře.

I proto nemalá částka z celkové ceny výstavby vodní elektrárny připadá na vybudování aspoň té základní distribuční/elektrifikační sítě. Ačkoliv si Kongo po stránce výroby elektřiny může projektem hodně polepšit, ne všechny zájmové skupiny (především nejrůznější komunitní a ekologická sdružení) na něj hledí s důvěrou.

Inga 3 „spolkne“ už dvě existující vodní elektrárny (Inga 1 a 2, které ji budou napájet). Výstavba si mimo jiné vyžádá úpravu říčního kanálu v délce dvanácti kilometrů, a především výstavbu sto metrů vysoké hráze, přehrazující údolí Bundi.

Přislíbená částka 73,12 milionu přitom pokrývá je „zaštiťovací“ podpůrné a přípravné práce. Celkový odhad nákladů ambiciózního projektu se blíží 12,5 miliardám (z čehož 8,5 miliard připadá na konstrukci hráze).

Otázka, která se přímo nabízí, zní „Kolik z generované elektřiny skončí u občanů Konga?“ Přístup k elektřině tu totiž má jen asi 9 % obyvatel.

A skutečně, obří projekt, zdá se, nebude primárně určen pro zlepšení životní situace Konžanů. Polovinu energie přislíbila odkupovat Jihoafrická republika a jen asi 1300 MW má směřovat do místní provincie Katanga.

Jiné regiony Konga nedisponují prakticky žádnou „funkční“ elektrorozvodnou sítí. „Světová banka posiluje podporou tohoto projektu svou pozici bojovníka s chudobou,“ říká Matata Ponyo Maponi, premiér DR Kongo. „A pro DR Kongo znamená účast na tomto projektu obrovskou příležitost, jak překlenout mezeru mezi africkými státy, a zajistit si slibnější budoucnost.“

Google

Jeden myslel na “Kongo plánuje dostavbu hydroelektrárny Inga

  • 2. 4. 2014 (19.17)
    Trvalý odkaz

    Tohle je ještě drobek, Grand Inga má mít výkon ještě asi 10x vyšší, a má spolknout v podstatě všechnu vodu Konga, ta elektrárna by pak utáhla poměrně velkou část afriky.
    Pro rozvoj elektrické infrastruktury je důležité aby v oblasti nedošlo k dalším válkám.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *