Indonéské vesnice vyrábí bioplyn ze zbytků tofu

Ve vesnici Kalisari na indonéském ostrově Jáva se lokální producenti tofu rozhodli změnit zaběhlé postupy výroby, a začaly z odpadních produktů vlastního procesu získávat energii.

„Čistá energie, méně znečištěné vody, úspora na penězích i palivovém dřevu. Bioplynky z tofu-odpadů jsou prostě výhra.“ Zdroj: CC BY-NC 2.0 candice&jarrett
„Čistá energie, méně znečištěné vody, úspora na penězích i palivovém dřevu. Bioplynky z tofu-odpadů jsou prostě výhra.“ Zdroj: CC BY-NC 2.0 candice&jarrett

Do programu se zapojilo už 150 vesnic. Kromě obnovitelného zdroje energie přispívá jejich aktivita ke snížení objemu znečištěné vody.Té se při zpracování sojových bobů, vaření i přečišťování, spotřebovává skutečně nemalé množství.

Na získání jednoho kilogramu této tradiční východo-asijské potravní suroviny je jí zapotřebí v průměru pětadvacet litrů. Při samotném varu bobů a zpracování tofu se navíc do vody přidává slabá kyselina octová, aby výsledná hmota lépe držela pohromadě.

A zatímco vyvařené tofu končí po vyválení a vytvarování na jídelních stolech, okyselená a znečištěná voda byla jen tak vylévána volně na zem nebo do kanalizace. Tedy až do konce loňského roku.

Výrobci Tofu z Kalisari totiž vyzkoušeli vodu snášet do jedné velké uvařené sběrné nádrže, jejíž obsah je po naplnění obohacen o rozkladné bakterie. Ty se postarají o rozložení zbytků sojových bobů, přičemž výsledkem jejich činorodé mikrobiální aktivity je vznik bioplynu.

Ten místní následně jímají, upravují a tlakují ho do zásobníků pro domácí spotřebu. Tato zdánlivě nepatrná změna ale radikálním způsobem zlepšila životní úroveň celého Kalisari.

Děti teď nemusí trávit hodiny denně sběrem palivového dříví, a ženy nemusí mrhat časem u otevřeného ohniště v kuchyni. Vaření je rázem rychlejší, čistší a jeho negativní dopady na životní prostředí jsou rozhodně menší.

Klasické propan-butanové plynové bomby byly do vesnice dováženy už dříve, ale se značnými prodlevami v dodávkách. „Nebylo nic neobvyklého, že vám došel plyn, a museli jste si měsíc nebo dva počkat na další,“ říká Waroh, jeden z lokálních producentů tofu. „Teď si plyn vyrábíme přímo na místě, a přijde nás třikrát levněji.“

Není bez zajímavosti, že celý „projekt“ byl realizován na čistě soukromé bázi. A teprve praktické výsledky přiměly další lokální producenty k zapojení se do procesu výroby bioplynu. Letos v dubnu pak „případ z Kalisari“ vedl až k návštěvě vládní delegace, která se rozhodla fungující systém dále podporovat.

Indonésie totiž přislíbila, že do roku 2025 bude schopna dodávat 25 % národní spotřeby energie z čistých zdrojů, a proto se každý dobrý nápad hodí. Finanční podpora kombinované výroby tofu a bioplynu by prý mohla vést ke snížení spotřeby fosilních paliv (každý rok) o 56 000 tun.

2 komentáře: „Indonéské vesnice vyrábí bioplyn ze zbytků tofu

  • 27. 5. 2016 (10.41)
    Trvalý odkaz

    Na jednu stranu super. Na druhou stanu když jsme u toho tofu, oblíbené to krmě vegetariánů a veganů – Na získání jednoho kilogramu této tradiční východo-asijské potravní suroviny je zapotřebí v průměru pětadvacet litrů vody – to je teda maras. To už potom kilo masa z drůbeže, prasat nebo dobytka nevypadá na vodu tak náročné.

    Reagovat
    • 27. 5. 2016 (11.31)
      Trvalý odkaz

      No to je otázka, jestli na 1kg je to 25l a na maso se to počítá v tisících litrů, pak je to pořád dost začný rozdíl, a pokud bychom i připustili že z 1kg sóji je 0,5kg tofu (což nevím), stále jsme někde hluboko pod tím, kolik vody spotřebujeme na získání masa. Nehledě na to že se eliminují další náklady a škody, které způsobuje produkce masa. (ovšem samotná produkce sóji také může mít jisté dopady)

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *