Gibraltar čerpá energii z mořských vln

Výspa Velké Británie na jihu Pyrenejského poloostrova, „pevnost“ Gibraltar, nyní získává 15 % energie tou nejjednodušší a nejdostupnější cestou. Území o rozloze 6,5 kilometrů čtverečních je ze tří stran obklopeno vodou, pročež zde mají vlnovou elektrárnu.

„Plováky Wind Clapper systému Eco Wave Power jsou pro svou jednoduchost téměř nezničitelné.“ Zdroj: Eco Wave Power
„Plováky Wind Clapper systému Eco Wave Power jsou pro svou jednoduchost téměř nezničitelné.“ Zdroj: Eco Wave Power

Místo, kde je údajně registrováno více firem než kolik zde žije obyvatel, má na své energetické nezávislosti a soběstačnosti značný zájem. Instalovaný vlnový systém zvaný Wind Clapper („protože se pohybuje jako srdce zvonu“) je přitom velice nenáročný.

Ke svému správnému fungování nepotřebuje nic jiného, než pravidelný houpavý pohyb vln, které stanice Eco Wave přetváří do podoby čistého a obnovitelného zdroje energie.

Síla pohybu vln se totiž přenáší na pohyblivé plováky uchycené ke stabilní konstrukci připevněné k molu, a zařízení pak kinetickou energii převádí na elektrickou. Gibraltarský projekt Eco Wave se aktuálně nachází v druhé fázi.

Zatímco první spočívala jen v testování několika součástí systému a výběru optimálního umístění vlnové elektrárny, druhá fáze už byla spojena s praktickou instalací. Systém je nyní schopen generovat 5 MW, což pokrývá okolo 15 % spotřeby výsostného území.

Do dalších let se navíc počítá s výrazným rozšířením, a tak by se teoreticky mohl stát do roku 2025 první součástí britského dominia, která by mohla být plně energeticky soběstačná. Klapající a houpající se systémy Wind Clapper si vydobyly značnou popularitu poté, co prošly náročnými zátěžovými testy v rozbouřeném Černém moři.

Přírodní podmínky, které by mohly poškodit příbřežní větrné elektrárny a zcela zdemolovat solární plovoucí panely ustál Clapper bez nehody.

Velké plány do budoucna s ním mají zejména v Číně. Na ostrově Zhoushan je nyní instalován testovací prototyp s výkonem 100 kW, ale v případě úspěchu se hovoří o vybudování 50 MW kapacity. Podobné je to i v Keni, kde se připravuje dokonce 100 MW projekt.

2 komentáře: „Gibraltar čerpá energii z mořských vln

 • 29. 2. 2016 (2.34)
  Trvalý odkaz

  No rozhodně lepší než Jaderná elektrárna na pobřeží!

  Reagovat
 • 28. 2. 2016 (1.02)
  Trvalý odkaz

  Nápad je to určitě zajímavý. Jen bych polemizoval nad tou úvahou o nezničitelnosti. Koroze, pohyblivé díly se budou opotřebovávat a pokud přijde větší vlnobití, tak se určitě brzy opotřebují dorazy nebo utrhnou závěsy. Osobně bych spíše dával šanci objektům na volném moři, které jsou ukotvené volněji. Ale samozřejmě, i plováky se mohou zkonstruovat tak, aby měly nějaký tlumič případně se mohou při bouři aretovat v nějaké bezpečné poloze.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *