Tipy na správné třídění. Jaké jsou nejčastější chyby?
Existuje mnoho cest, jak třídit odpad – vždyť dnes můžete v bytě i kompostovat pomocí speciálního kompostéru. Ať se již snažíte žít zero waste nebo vám zkrátka není jedno, v jakém stavu bude příroda za 50 let, přečtěte si článek o správném třídění a nejčastějších chybách.
Organický odpad zužitkujte
Z každé kuchyně, kde se pravidelně vaří, zbývá denně nějaké množství organických zbytků. Pokud nemáte zahrádku s možností tradičního kompostu či hnědou popelnici na biodpad, zkuste si vyrobit speciální kompostér do bytu. S pomocí žížal v něm přeměníte odpad z kuchyně na výživný kompost v tuhé a tekuté formě (nezapomeňte jej pravidelně odebírat, ať nepřeteče – v takovém případě vám poničenou podlahu zachrání jen dobré pojištění domácnosti). Dejte pozor, abyste žížalám nabídli vyvážený jídelníček, pochutnají si na zbytcích ovoce a zeleniny, skořápkách, čajových pytlících i papírových kapesníčcích a uschlých listech. Naopak nemají rády maso, mléčné výrobky, tuk, chemikálie a citrusy.
Barevná klasika: kontejnery
Většina populace je pozná už z dálky a pravidelně do nich odkládá svůj vytříděný odpad. Kontejnery a jejich rozdělení si nejspíš všichni pamatujeme, ale malé opakování není nikdy na škodu:
- Modrý – PAPÍR: Patří sem noviny, sešity, časopisy, papírové obaly, lepenka, obálky i s okýnkem, papíry i s kancelářskými sponkami. Nevyhazujte do něj znečištěný nebo mastný papír – typicky krabice od pizzy – účtenky, plata od vajec, roličky od toaletního papíru, kosmetické kapesníčky ani dětské pleny.
- Zelený a bílý – SKLO: Patří sem barevné sklo, například lahve od nápojů, do zeleného kontejneru, čiré sklo do bílého. Nepatří sem keramika a porcelán, autosklo, zrcadla a pozlacené či pokovené sklo.
- Žlutý – PLAST: Patří sem igelitové tašky, fólie, pytlíky, PET lahve, obaly od drogerie, kelímky, pěnový polystyren kromě stavebního a další. Nevhazujte do něj mastné přebaly se zbytky, obaly od barev, laků a podobně nebezpečných látek, pneumatiky či novodurové trubky.
- Oranžový – NÁPOJOVÉ KARTONY: Patří sem krabice od džusů, mléka a podobně.
- Šedý – KOV: Patří sem konzervy, tuby, alobal, hřebíky a další. Nepatří do něj obaly od toxických látek (barvy, laky), domácí spotřebiče, nebezpečné kovy jako olovo a rtuť – takový odpad odevzdejte na sběrném dvoře nebo do ohlášených přistavených kontejnerů.
České třídění v číslech
Na sběr v domácnosti můžete využít speciální barevné tašky, boxy, obyčejné igelitky a papírové sáčky či populární vícekomorové koše. Snažte se veškeré obaly sešlápnout a zmenšit tak jejich objem. Papíru vytřídí průměrná domácnost skoro 50 kg za rok, plastu přes 32 kg a skla více než 30 kg. Na jednoho českého občana je průměrná výtěžnost papíru, skla, plastu a nápojového kartonu dohromady za rok zhruba necelých 50 kg – nejlépe si vedou v Královéhradeckém kraji, kde číslo dosahuje 56,7 kg, nejhůře pak třídí v kraji Ústeckém, pouze 41,6 kg za rok.
Recyklujte odpad a vyrábějte vlastníma rukama
I když se to někdy nezdá, odpad můžete dále využít, stačí jen šikovné ruce a trocha času. Skleněné lahve a sklenice využijte na uskladnění potravin a drobností, jako obal na svačinu či zdobenou vázu, papír na podpal či na výrobu pletených košíčků ze srolovaných trubiček. Zatracovaný i milovaný plast zhodnotíte jako materiál pro výrobu kreativních doplňků a ozdob, krmítka pro ptáky nebo dokonce na stavbu „skleníku“. Hledejte inspiraci na internetu pod „eco DIY“ – Do It Yourself (udělej si sám).
Na odpad myslete už při nakupování
Pamatujte na to, že redukce odpadu začíná už v obchodě. Dávejte přednost výrobkům nebaleným v plastu, kupujte trvanlivé a kvalitní produkty a vynechte ty na jednorázové použití. Noste si vlastní látkovou tašku a pytlíky na ovoce a zeleninu a zajímejte se o přístup společnosti, jež výrobek vyrobila. Snažte se najít alternativu – musí být věc opravdu nová, nelze ji pořídit z druhé ruky, vyrobit, nahradit ekologičtější variantou nebo si ji jen půjčit? Nekupujte zbytečnosti s bezúčelným obalem a myslete na třídění již v obchodě.