Kvalitní lednice umí víc, než jen chladit

V obchodech lze koupit lednice všech různých typů, velikostí a značek. Jak vybrat tu pravou?

Základní typové dělení lednic/chladniček je na samostatné ledničky (bez mrazáku), kombinované ledničky s mrazákem (nejobíbenější varianta) a americké lednice. Okrajovými typy lednic jsou minibary a vinotéky. 

Čím dál tím oblíbenější jsou vestavné ledničky, které nabízejí speciální úpravu stěn i otevírání. Jejich instalace ovšem není tak jednoduchá, jako v případě samostatně stojících lednic.

Protože lednice je spotřebič, který bude fungovat 365 dní v roce, 7 dní v týdu, 24 hodin denně, je důležité sledovat také jeho energetickou třídu. Informaci o ní, a také o roční spotřebě energie, najdeme na energetickém štítku, kterým musí být každá nová lednice vybavena.

V současné době se nejčastěji prodávají lednice o třídách A+++ a A++, výjimečně A+. Údaj o roční spotřebě se údává v kWh a měl by zákazníky informovat o tom, kolik je jejich lednice bude za rok stát. Podle řady testů jde ale o údaj spíše orientační, vytvořený v ideálních testovacích podmínkách.

Realita bývá poněkud jiná – záleží na teplotě místnosti, ve které je chladnička umístěna, vzdálenosti od stěny (více je lépe), blízkosti dalších spotřebičů (ledničku neumisťujeme k topení ani jinému zdroji tepla).

Objem lednice vybíráme podle objemu potravin, které v ní chceme skladovat. Ten je obvykle přímo závislý na počtu členů domácnosti. Jiný rozměr ledničky se také obvykle nakupuje do kuchyně v domácnosti a na chatu.

Dalším parametrem, který je nutné u lednice sledovat, je hlučnost. I tento údaj naleznete na energetickém štítku a lepší je pochopitelně volit tišší lednice. Jejich výhody oceníte zejména v noci nebo v tiché domácnosti. 

Nakonec je dobré vědět, že moderní ledničky už bývají standardně vybaveny beznámrazovým systémem. Ten výrobci prodávají pod různými názvy, nejčastěji jako “Smart Frost” nebo “No frost”. Automatické pravidelné odmrazování snižuje energetickou náročnost spotřebiče.