Tipy, jak omezit plasty v domácnosti

Nahraďte jednorázové plasty v domácnosti udržitelnými obaly. Příroda vám poděkuje a váš domov už nebude zahlcený desítkami igelitových sáčků, PET lahví a dalších plastů. Ty nejlepší pomocníky najdete na Favi.

Originální svačina

Ať už svačiny chystáte sobě do práce, nebo celé rodině, vsaďte na ekologické potravinové ubrousky. Jsou osobité a rozbalovat z nich jídlo je radost. Čtvercový ubrousek vám vydrží klidně i celý rok, snadno se vypere ve studené vodě, netrhá se a díky zapínání na knoflík vám z něj sandwich jen tak nevypadne. A co je nejlepší, tyhle ubrousky jsou multifunkční. Můžete je použít i na přikrytí talíře, zabalit do nich pečivo nebo zeleninu a v domácnosti vám tak perfektně nahradí fólii na jedno použití.

Nahraďte brčka

Brčka jsou zbytečné jednorázové plasty, které lze jednoduše z našeho života vyškrtnout. Na druhu stranu, některé koktejly by bez brčka zkrátka nebyly ono. Takže pokud se bez brček neobejdete, nahraďte je stylovou ocelovou alternativou. Ušetříte planetu, a ještě vaše domácí večírky budou trendy. Drinkům to s nimi totiž obzvláště sluší. K sehnání jsou v nejrůznějších barvách a součástí balení je vždy i speciální kartáček na snadné čištění.

Lahve na pití

Dodržujte pitný režim stylově a ekologicky. Ať už vás čeká hodinka jógy, jízda na kole nebo se jdete projít po městě, zkuste to bez jednorázových PET lahví a vezměte si s sebou raději cestovní láhev na vodu. Vybrat si můžete z tisíců designů i tvarů. Sáhněte po takové, která se vám pohodlně vejde do kabelky nebo batohu. Pokud dáváte přednost ochuceným nápojům, pak jsou pro vás ideální lahve se sítkem na ovoce. Stačí jen naplnit citrusy, lístky máty nebo okurkou a obyčejná voda se promění v jemně ochucenou šťávu plnou vitamínů.

termohrnek

Eko parťák pro každý den

Že si nedokáže představit ráno bez kávy? Vybavte se na cestu do práce, školy i na výlet stylovým termohrnkem, který vám bude dělat parádu. Pokud si kávu ráno nestíháte udělat doma, nezoufejte. Ve většině kaváren vám do něj nápoj rádi připraví a vy si můžete škrtnout další zbytečný jednorázový plast v každodenním životě. Kvalitní termohrnek navíc udrží kávu déle teplou a nebude vás pálit v dlaních. Při jeho výběru si všímejte toho, zda je vyroben z netoxických materiálů, zdravotně nezávadných plastů (BPA), je snadno omyvatelný, a hlavně stoprocentně těsnící.

Jde to i jinak

Zkuste začít nakupovat jinak. Bez plastových obalů a s rozmyslem. Na váhu a do vlastního sáčku můžete nakoupit nejen koření, zeleninu a ovoce, ale i luštěniny, mouky nebo těstoviny. Na skladování veškerých suchých surovin jsou ideální průhledné dózy. Spíž je díky s nimi perfektně uspořádaná a vy během vaření víte, po čem sáhnout na první pohled.

Dózy místo potravinové fólie

Nejrůznější boxy, krabičky a dózy si pořiďte i do ledničky. Skvěle se v nich skladují nejen lahůdky a sýry, ale i saláty a zbytky jídla, které jsou jinak v miskách a překryté jednorázovou fólií. Zbavíte se tak zbytečných plastů, nepříjemných pachů a lednici budete mít ukázkově uspořádanou.

Doplňujte, co se dá

Vše, co se dá doplnit, nekupujte znovu v obalech. Většinu čistících prostředků lze koupit stáčené do znovupoužitelných lahví a doma je jen přelijete do nádoby s dávkovačem. Ať už se jedná o mycí prostředek na nádobí, aviváž nebo různé čističe, tímto způsobem značně snížíte množství vyprodukovaného odpadu. Navíc vyškrtnete ze svého života nejrůznější chemie, většina takto prodávaných čističů je totiž přírodní, v BIO kvalitě a často jsou i univerzální.

Omezte nákup PET lahví

Pokuste se omezit nákup plastových lahví a pořiďte si raději do kuchyně ty správné pomocníky. Vodu v PET lahvi vám spolehlivě nahradí filtrační konvice. Filtr zbaví vodu z kohoutku vodního kamene, chloru a těžkých kovů. Výsledkem je výborná voda jako z lesní studánky, a ještě navíc ušetříte. Milovníkům slazených nápojů naopak skvěle poslouží speciální nádoba na limonádu, která se báječně hodí nejen na oslavy, ale i do všedních dnů každé větší rodiny. Menší nádoby se hravě vejdou do lednice a jsou ideální na domácí limonády, ledové čaje i ovocné džusy. Díky praktickému víčku s těsněním nápoje vydrží déle čerstvé.

Dejte zelenou alternativní kosmetice

Rozhlédněte se po koupelně a zkuste spočítat, kolik kosmetických produktů tu máte. Právě tato místnost bývá ve většině domácností doslova zahlcená jednorázovými plastovými obaly od šamponů, sprchových gelů, pěn do koupele, odličovacích mlék, micelárních vod a podobně. Celá řada těchto produktů se dá přitom pořídit v tuhé podobě nebo doplnit do vlastní nádoby. A malá inspirace pro něžné pohlaví: tuhé mýdlo na obličej vám čase spolehlivě nahradí čistící gel, odličovací mléko, micelární vodu i odličovač očí. Ušetříte tak nejen přírodu, ale i svou peněženku a místo v koupelně. Stačí jen zapátrat po alternativní kosmetice a bezobalových obchodech v okolí. Nezapomeňte si však také do koupelny pořídit více dávkovačů a mýdlenek.

Sdílet: