Výzkum syndromu větrných elektráren vyvrátil mýtus

Spojenými státy se mezi odpůrci větrných elektráren roznesly zprávy o „Syndromu větrných turbín“, poškozujícím lidské zdraví. Protože se hypotetické riziko z tohoto postižení stalo při projednávání nových projektů téměř fenomenální, rozhodla se Rada pro ochranu životního prostředí (MDEP) ve státě Massachusetts prošetřit jeho podstatu. Ukázalo se, že nic takového, jak „Syndrom větrných turbín“ (SVT) neexistuje.

Syndrom větrných elektráren
Turbíny větrných elektráren by v rámci SVT mohli zrovna tak za bolest zubů, jako zhoršený školní prospěch vašich dětí. Zdroj: renewablepowernews.com

Amerika je země zaslíbená, alespoň pokud jde o právníky a advokáty. Soudit se zde můžete prakticky s kýmkoliv o cokoliv, a to většinou s velmi slušným výsledkem. O tom se ostatně několikrát přesvědčili návrháři, konstruktéři, investoři a podnikatelé z oblasti obnovitelných zdrojů energie.

S tím, jak větrná energie nabývá na významu, přesunují se plantáže větrníků blíže a blíže k lidským obydlím. A není divu, že se lidé k takovým záměrům většinou nestaví kladně. Obávají se hluku i vizuálního dopadu na krajinu.

Přesto, jak tvrdí developeři energetických projektů, komunikace a informovanost veřejnosti může omezit „třecí plochy“ na minimum. O to víc se odpůrci alternativních zdrojů energie upínali k fámě o SVT a pomoci právníků.

Hovoří se o tom, že turbíny, tiché i hlasité, mohou narušovat spánek, způsobovat nejrůznější zdravotní i duševní problémy, nebo že jsou příčinou závratí či srdečních onemocnění. Všechny tyto problémy jsou přičítány na vrub SVT, a jsou častým důvodem k pozastavení stavby větrné elektrárny v blízkosti lidských obydlí.

Rada pro životní prostředí státu Massachusetts tedy svolala k panelové diskuzi nezávislé odborníky na hygienu a lidské zdraví, aby prošetřili celou záležitost. Propátráním vědecké literatury, zpráv z tisku i populárních médií, včetně připomínek veřejnosti, došli odborníci k závěru, že neexistuje žádné podložené tvrzení o výskytu SVT.

„Infrazvuk“ větrných elektráren neovlivňuje lidský vestibulární systém. Odlesky a blikání otáčejících se listů rotoru nespouští epileptické záchvaty, a vztah mezi elektrárnami a bolestmi kloubů, cukrovkou, vysokým krevním tlakem patří rovněž do sféry tradovaných pověstí a bájí.

Podle slov komise z Massachusetts nemůžeme na větrníky svádět ani poruchy sluchu, pocit trvalého hučení v uších, migrény a bolesti hlavy, nebo poruchy kardiovaskulárního systému. Prokázán byl jediný případ, kdy prokazatelně větrné elektrárny ohrozili lidské zdraví, ale to se jednalo o padající úlomky ledové námrazy.

thinkprogress.org
Sdílet: