Švýcaři zkouší chov ryb kombinovaný s pěstováním rostlin
Skupina švýcarských nadšenců do městského zemědělství, balkónových a střešních zahrádkářů sdružených v organizaci UrbanFarmers AG, přišla s odvážným konceptem. Střešní zahrada, která by propojila chov ryb s pěstováním rostlin.
Koncept celého nápadu je přitom prostý: rostliny potřebují hnojivo a živiny, zatímco ryby ocení čistou vodu. Jak se ukázalo, obě věci se přitom dají účelně propojit. Tím, že se v přírodě běžný cyklus toku živin omezí na nejzákladnější prvky, může vzniknout střešní farma, která produkuje i „střešní rybinu“.
Svůj díl invence do projektu vnesl i Leibnitzův institut pro sladkovodní a vnitrozemské rybářství (LIFEIF). Ti do projektu střešní rybí farmy v Rostlaube zapojili systém mikrobiálních biologických filtrů, které ze znečištěné vody získávají výživné látky pro rostliny v hydroponických skleníkových boxech.
Model „Efektivního městského farmaření“ (Efficient City Farming, ECF), otestovaný na střeše v Rostlaube je dnes schopen zásobovat čerstvými rybami hotely, restaurace a obchody. A co víc, na trhu je k dostání i samotný akvaponický kontejner.
Z boxu s protékající „špinavou“, na živiny bohatou vodou vykukují jednotlivé keříčky rajčat, které se vinou po drátech a přirůstají o dvacet centimetrů týdně. Nicolas Leschke, jeden ze zakladatelů vizionářského projektu, se ale nechce spokojit s málem.
V budově starého pivovaru Schultheiss by chtěl s kolegy vytvořit největší kombinovanou rostlino-rybí městskou farmu na světě. Podle odhadů by měla mít plochu 7000 metrů čtverečních.