Švýcaři zkouší chov ryb kombinovaný s pěstováním rostlin

Skupina švýcarských nadšenců do městského zemědělství, balkónových a střešních zahrádkářů sdružených v organizaci UrbanFarmers AG, přišla s odvážným konceptem. Střešní zahrada, která by propojila chov ryb s pěstováním rostlin.

Městská farma UrbanFarmers AG ve Švýcarsku je světově ojedinělý projekt. Jeho zakladatel Roman Gaus se rozhodl v praxi vyzkoušet tzv. akvaponii, tedy souběžný chov ryb a pěstování rostlin. foto: UrbanFarmers AG
Městská farma UrbanFarmers AG ve Švýcarsku je světově ojedinělý projekt. Jeho zakladatel Roman Gaus se rozhodl v praxi vyzkoušet tzv. akvaponii, tedy souběžný chov ryb a pěstování rostlin. foto: UrbanFarmers AG

Koncept celého nápadu je přitom prostý: rostliny potřebují hnojivo a živiny, zatímco ryby ocení čistou vodu. Jak se ukázalo, obě věci se přitom dají účelně propojit. Tím, že se v přírodě běžný cyklus toku živin omezí na nejzákladnější prvky, může vzniknout střešní farma, která produkuje i „střešní rybinu“.

Svůj díl invence do projektu vnesl i Leibnitzův institut pro sladkovodní a vnitrozemské rybářství (LIFEIF). Ti do projektu střešní rybí farmy v Rostlaube zapojili systém mikrobiálních biologických filtrů, které ze znečištěné vody získávají výživné látky pro rostliny v hydroponických skleníkových boxech.

Model „Efektivního městského farmaření“ (Efficient City Farming, ECF), otestovaný na střeše v Rostlaube je dnes schopen zásobovat čerstvými rybami hotely, restaurace a obchody. A co víc, na trhu je k dostání i samotný akvaponický kontejner.

Z boxu s protékající „špinavou“, na živiny bohatou vodou vykukují jednotlivé keříčky rajčat, které se vinou po drátech a přirůstají o dvacet centimetrů týdně. Nicolas Leschke, jeden ze zakladatelů vizionářského projektu, se ale nechce spokojit s málem.

V budově starého pivovaru Schultheiss by chtěl s kolegy vytvořit největší kombinovanou rostlino-rybí městskou farmu na světě. Podle odhadů by měla mít plochu 7000 metrů čtverečních.

6 komentářů: „Švýcaři zkouší chov ryb kombinovaný s pěstováním rostlin

 • 8. 5. 2017 (17.40)
  Trvalý odkaz

  The whole Afghan-Iraq campaign is just another exercise in Western hypocrisy. Al Qaeda is a Saudi-inspired, Saudi-led organisation and Saudi Arabia should be our target, not our ally. Second choice would be Iran, the funder and supplier to that other bunch of Islamic terrorists, Hamas. Third choice would be finishing off the thug Bashar al-Assad in Syria.

  Reagovat
 • 27. 2. 2017 (3.19)
  Trvalý odkaz

  people of walmart has great inpniratios! the most haphazard print mixes there are! perfect for people like us. minus the sweat stains, c-sections scars and chest hair.

  Reagovat
 • 25. 8. 2014 (16.32)
  Trvalý odkaz

  Každý má jíst potraviny z místa, kde žije. Já jsem Čech, takže, když si dám chci dát rajčátko tak volím vypěstované na zahrádce, když si chci dát rybičku, tak volím vychovanou taky u nás v ČR, jak třeba tady http://www.rybytabor.cz . Jinak to nemá smysl, akorát do sebe pereme chemii.

  Reagovat
 • 25. 6. 2012 (9.12)
  Trvalý odkaz

  „ta odporná rajčata bez chuti a bez zápachu prodávaná v řetezcích“ se pěstují úplně jinak,viz například dokument s názvem „Nasytíme celý svět/We Feed the World“ z roku 2005 který je ke shlédnutí na youtube

  Reagovat
 • 8. 6. 2012 (17.14)
  Trvalý odkaz

  Přesně takhle se pěstují ta odporná rajčata bez chuti a bez zápachu prodávaná v řetezcích.

  Reagovat
  • 26. 8. 2014 (15.12)
   Trvalý odkaz

   ale prdlajz. Rajčata v supermarketech jsou pěstovaná hydroponicky. Takový drobný detail. Samozřejmě i tady záleží, co přesně do toho budou cpát, ale zase když v tom budou ryby, tak budou trochu limitovaní, protože ty nepřežijou všechno tak, jako kytky.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *